5/8
Mimo że jest to figurka Matki Bożej Klenickiej, to wierni...
fot. Google Street View

Sanktuarium Matki Bożej Klenickiej - Królowej Pokoju w Otyniu

Mimo że jest to figurka Matki Bożej Klenickiej, to wierni nie spotkają jej w kościele w Klenicy. Od 1655 roku przebywa ona w Otyniu, najpierw w kaplicy zamkowej, a potem w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 8 grudnia 2005 roku podniesionym do godności sanktuarium.

Jeszcze w XV wieku figurka znajdowała się w kaplicy cmentarnej w Klenicy, skąd około 1450 roku przeniesiono ja do miejscowego kościoła. Kult Madonny Klenickiej rozwinął się szczególnie po roku 1654, kiedy Klenicę nawiedziła zaraza. Rok później jezuici poczynili starania w Rzymie o uznanie jej za cudowną. Ponieważ był to czas potopu szwedzkiego, obawiali się profanacji figurki i dlatego przenieśli ją na drugi brzeg Odry, do kaplicy zamkowej w Otyniu. W latach 1655-1918 istniał zwyczaj pielgrzymowania z figurką z Otynia do Klenicy, wznowiony w 2002 roku.

Figurka została rekoronowana przez biskupa Adama Dyczkowskiego 25 czerwca 2006 roku.

Odpust: 8 grudnia, w rocznicę ustanowienia sanktuarium

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Moniuszki 4

6/8
W skład sanktuarium wchodzi kościół parafialny pod wezwaniem...
fot. Mariusz Kapała

Sanktuarium Matki Bożej Grodowieckiej - Jutrzenki Nadziei w Grodowcu

W skład sanktuarium wchodzi kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (wzmiankowany w XIII wieku), kaplica Góry Oliwnej, Kalwaria z XIX wieku, oddalona około 500 m od świątyni, monumentalne schody wraz z tarasami, murem oraz rzeźbą figuralną z XVIII/XIX wieku.

Obecny barokowy kościół parafialny wybudowano w latach 1702-1724, wykorzystując mury starszego kościoła z lat 1591-1602. Przy ołtarzu głównym znajduje się cudowna figura Matki Bożej Gro dowieckiej (Matka Boża przedstawiona jest jako dziecko). Rzeźba ta mierzy około 100 cm wysokości. Można w niej odnaleźć cechy późnogotyckie.

Grodowiec od średniowiecza znany był jako miejsce piel grzymkowe do słynącego z łask obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem na rękach. Kiedy w 1120 roku założono kolegiatę w Głogowie, zwykle tamtejsi kanonicy bywali proboszczami w Grodowieckim Sanktuarium.

Odpust: 8 września w świeto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, obchodzony zawsze w drugą sobotę września

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Grodowiec 24

7/8
Według niepotwierdzonych do końca przekazów na tych terenach...
fot. Mariusz Kapała

Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie

Według niepotwierdzonych do końca przekazów na tych terenach istniała już drewniana świątynia za panowania Mieszka I w roku 991. Nieopodal wsi Jakubów znajduje się znane już od XII wieku cudowne źródełko, miejsce, do którego udają się pątnicy. Nosi ono nazwę św. Jakuba, od którego imienia przyjęła się nazwa miejscowości. Od 1376 roku jest udokumentowane istnienie gotyckiego kościoła. W 1571 roku (okres reformacji) kościół zostaje przejęty przez protestantów i przemieniony na zbór. Podczas wojny 30-letniej żołnierze szwedzcy zniszczyli ołtarz i zrabowali wota. Kościół katolicki na tych terenach odrodził się ponownie dopiero w połowie XIX wieku.

13 czerwca 2007 roku biskup ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adam Dyczkowski ustanowił w Jakubowie sanktuarium diecezjalne św. Jakuba Apostoła. W sanktuarium znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła, pochodzące z Rzymu.

Odpust: 25 lipca – św. Jakuba Apostoła

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła, Jakubów 34

8/8
W lutym 1997 roku ks. proboszcz Roman Harmaciński wystosował...
fot. Google Street View

Sanktuarium Św. Weroniki Giuliani w Gorzowie

W lutym 1997 roku ks. proboszcz Roman Harmaciński wystosował do Kurii Biskupiej prośbę o rozpoczęcie kultu św. Weroniki Giuliani, klaryski kapucynki w parafii NMP Królowej Polski w Gorzowie. Ta inicjatywa uzyskała aprobatę ks. biskupa Adama Dyczkowskiego, który stwierdził, że „chociaż nieznaną jest bliżej w Kościele Polskim, a tym bardziej Zielonogórsko-Gorzowskim, to jednak wprowadzenie i rozwinięcie Jej kultu w obecnym trudnym czasie może ożywić życie religijne parafii i będzie zaczynem nabożeństwa ekspiacyjnego za wszelkie zło w parafii, mieście i świecie”.

Uroczystego rozpoczęcia kultu świętej w parafii gorzowskiej dokonano 9 maja 1997 roku. Urszula Giuliani urodziła się (1660) w zamożnej rodzinie Mancini w Mercatello sul Metauro we Włoszech (w ówczesnym księstwie Urbino). W wieku 16 lat (1677) wstąpiła do zakonu kapucynek i przyjęła imię zakonne Weronika. W Wielki Piątek, 5 kwietnia 1697 roku otrzymała dar stygmatów...

Odpust: 9 lipca – rocznica śmierci, czyli dnia narodzin dla nieba św. Weroniki Giuliani – obchodzony zawsze 15 września, w rocznicę ustanowienia sanktuarium, poprzedzony modlitewnym triduum


Kościół pw. NMP Królowej Polski, ul. Żeromskiego 22

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Polecamy

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Zobacz również

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze

W majówkę jest rzadka okazja, aby wejść do tych podziemi w Zielonej Górze