5/9
5. Dzik...

5. Dzik

Dzik jest, jak wiadomo, dziki, dlatego należy trzymać się od niego z daleka. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z maciorą z warchlakami. Gdy poczuje się zagrożona, potrafi zaatakować. Jej masa w połączeniu z ostrymi kłami to coś, z czym lepiej się nie konfrontować.

Do tej pory odnotowano w Polsce kilka przypadków, w których dzik zabił człowieka - nie tylko podczas polowania, ale i nieopodal domów. Przy spotkaniu z dzikiem należy zrobić wszystko, by go nie drażnić. Najlepsza metoda to zastygnięcie w bezruchu.

Faktem jest, że dzików w Polsce jest coraz więcej, przy czym coraz mniej boją się człowieka i często podchodzą pod tereny miejskie. Niestety regularne dokarmianie zwierząt zimą w celu odwiedzenia ich od pól uprawnych sprawia, że populacja się rozrasta.

6/9
4. Kleszcz...

4. Kleszcz

Pajęczak występujący na terenie całej Polski jest niebezpieczny dla człowieka ze względu na choroby, które przenosi. Choć żaden z gatunków kleszczy nie jest docelowo pasożytem człowieka, chętnie pożywi się ludzką krwią.

Kleszcze są nosicielami boreliozy, kleszczowego zapalenie mózgu, anaplazmozy, tularemii czy wirusowego zapalenie płuc. Wirusy i bakterie przenoszone są poprzez ukąszenie. Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie pajęczaka. Sygnałem alarmującym o zakażeniu może być rumień lub obrzęk, który tworzy się wokół miejsca ukąszenia. Nieleczona choroba, szczególnie zapalenie mózgu, może doprowadzić do śmierci.

Kleszcze bytują w trawach i poszyciu leśnym do 70 cm nad ziemią. Preferują lasy liściaste. Przyczepiają się do nóg i ubrań pod wpływem otarcia.

7/9
3. Pryszczel lekarski...
fot. Wikimedia Commons/Franco christophe/CC BY-SA 3.0

3. Pryszczel lekarski

Zielony, opalizujący chrząszcz, choć nie wbudza obaw, może być bardzo niebezpieczny. Zwany inaczej hiszpańską muchą owad w celu samoobrony wytwarza silnie drażniącą substancję o nazwie kantarydyna.

Od czasów starożytynych kantarydyna w niewielkich ilościach była wykorzystywana jako afrodyzjak, w większych - jako trucizna. Już 10-30 mg substancji przyjętej doustnie jest w stanie zabić człowieka. Ugryzienie nie zagraża życiu, ale może wywołać stan zapalny.

Pryszczele występują na terenie całej Polski. Szczególnie chętnie żerują na jesionach.

Licencja

8/9
2. Niedźwiedź brunatny...

2. Niedźwiedź brunatny

Choć niedźwiedzie z reguły nie powinny nam zrobić krzywdy, bywają bardzo niebezpieczne. Szczególnie groźne dla człowieka są zimą, obudzone ze snu, bardzo głodne i bardzo agresywne. Spotkanie samicy z młodym również może się źle skończyć.

Dorosły męski osobnik może ważyć nawet 400 kg, będąc jednocześnie 2x większym od człowieka.

Ze względu na masę ciała, ostre zęby i grube pazury rozjuszony niedźwiadek może nas z łatwością poturbować - a nawet zabić. Dlatego ważne jest, by nie prowokować ani nie zaczepiać napotkanego zwierzęcia. Najlepiej nie patrzeć mu w oczy i spokojnie zejść z jego drogi. Niedźwiedź brunatny jest ściśle chroniony na obszarze całej Polski.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Bicie rekordu długości flagi narodowej w Krośnie Odrzańskim | ZDJĘCIA

Bicie rekordu długości flagi narodowej w Krośnie Odrzańskim | ZDJĘCIA

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Zobacz również

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży