5/13
Kolczurka klapowana (Ecinocystis lobata) na pierwszy rzut...
fot. Erwin66as (Pixabay.com)

Kolczurka klapowana

Kolczurka klapowana (Ecinocystis lobata) na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dekoracyjne. Wprawdzie kwiaty ma dość niepozorne, ale zdobią ją owoce, przypominające miniaturowe ogórki, pokryte kolcami. Kolczurka ma też ładne liście i wąsy czepne, za pomocą których pnie się niemal po wszystkim.

Kolczurka jest w stanie zarastać bardzo duże obszary, pnąc się po innych roślinach (i wszelkich innych podporach). To roślina jednoroczna, ale błyskawicznie rozsiewa się, a ponieważ jej wymagania uprawowe są prawie żadne, rozprzestrzenia się bardzo szybko (najczęściej na podmokłych terenach).

Warto wiedzieć, że na uprawę kolczurki potrzebne jest zezwolenie, a jej wprowadzanie do środowiska naturalnego jest zabronione.

6/13
Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) to bardzo efektowna...
fot. Katarzyna Laszczak

Trojeść amerykańska

Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) to bardzo efektowna roślina. Dorasta do nawet do 1,5 m wys. i ma ładne, duże liście o eliptycznym kształcie. Ma też ciekawe kwiaty – są one drobne, ale zebrane w niemal kuliste kwiatostany. Przypominają kwiaty domowych hoi. Mają też przyjemny zapach. Trojeść amerykańska, poza walorami dekoracyjnymi, ma także użytkowe. To roślina włóknodajna, jadalna, miododajna, próbowano też pozyskiwać z niej kauczuk. Jest też rośliną żywicielską pięknego motyla – monarchy wędrownego.

Ta roślina jest odporna na suszę, mróz, choroby i szkodniki, nie ma wymagań co do ziemi i jest długowieczna. Szybko opanowuje dostępny teren i jest trudna do usunięcia z niego. Dlatego ta pochodząca z Ameryki Północnej roślina została uznana za inwazyjną i zagrażającą polskiej przyrodzie. Nie wolno jej sadzić, ani siać, ani w ogrodach, ani nigdzie indziej (w ogrodach mogą być tylko rośliny, które rosły tam przed 2011 rokiem).

7/13
Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) to również...
fot. Joke2 (Pixabay.com)

Niecierpek gruczołowaty (niecierpek himalajski)

Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) to również bardzo efektowna roślina, która aż się prosi o to, żeby stać się ozdobą rabat. Tego niecierpka można spotkać najczęściej nad brzegiem rzek i strumieni, a przegapić go trudno. Niecierpek himalajski jest wysoki (dorasta nawet ok. 2,5-3 metrów). Ma czerwonawą łodygę i niekiedy również tak przebarwione liście. Jego największą ozdobą są kwiaty osadzone na długich szypułkach i zebrane w „koronę” na szczycie łodygi.

Jednak i ta roślina jest bardzo inwazyjna i została uznana za zagrożenie dla środowiska. Rzeczywiście rozrasta się bardzo szybko przez nasiona, które dosłownie są wystrzeliwane i produkowane przez roślinę w dużych ilościach.

Niecierpka himalajskiego nie można rozsiewać, ani uprawiać bez zezwolenia. Nie można go także „przenosić” do ogrodu. Tego szybko pożałowalibyśmy – nie dość, że zarośnie ogród, to ma nieprzyjemny, mdlący zapach.

8/13
Bożodrzew gruczołowaty (ajlant gruczołkowaty, Ailanthus...
fot. WikimediaImages (Pixabay.com)

Bożodrzew gruczołowaty

Bożodrzew gruczołowaty (ajlant gruczołkowaty, Ailanthus altissima) to drzewo, które mogłoby być ozdobą ogrodu. Ma ładne i pachnące liście, ciekawe kwiaty i atrakcyjne owoce zwane skrzydlakami. Tyle tylko, że jego system korzeniowy uniemożliwi wzrost innych roślin (za sprawą toksyny hamującej wzrost korzeni innych roślin), może też zniszczyć fundamenty czy podziemne instalacje. Bożodrzew dorasta do 30 m i rośnie wyjątkowo szybko. Za to jego pozbycie się graniczy z cudem, bo po uszkodzeniu korzeni – wytwarza liczne odrosty.

Uprawa bożodrzewu również jest ograniczona przepisami – nie wolno go sadzić bez pozwolenia, ani wprowadzać do środowiska naturalnego.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

To piłkarze Pogoni usłyszeli od kibiców po przegranym finale

To piłkarze Pogoni usłyszeli od kibiców po przegranym finale

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Zobacz również

Bicie rekordu długości flagi narodowej w Krośnie Odrzańskim | ZDJĘCIA

Bicie rekordu długości flagi narodowej w Krośnie Odrzańskim | ZDJĘCIA

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi