1/4
Program Czyste powietrze...
fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Program Czyste powietrze

Głównym założeniem programu „Czyste powietrze” na lata 2018 - 2030 jest poprawa jakości powietrza między innymi poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, oraz wymianę źródeł ciepła i poprawę energetycznej efektywności jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ogólny Budżet Programu to 103 miliardy złotych. Umowy na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu będzie można podpisywać do 31 grudnia 2027 roku. Wydatkowanie środków przewidziano do 2029 roku. Z programu mogą skorzystać właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych, lub lokali w nich wydzielonych, posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą.

Czytaj też: Czy w województwie lubuskim jest smog?


WIDEO: Lubuski Alarm Smogowy bada jakość powietrza w Zielonej Górze i nie tylko

2/4
Dofinansowanie – o co się starać i jaka jest kwota dotacji?...
fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Dofinansowanie – o co się starać i jaka jest kwota dotacji?

Wnioskodawca może ubiegać się przede wszystkim o dofinansowanie na wymianę nieefektywnych, przestarzałych, nieekologicznych źródeł ciepła, zasilanych paliwem stałym, na spełniające normy nowoczesne urządzenia grzewcze. Można tez wnioskować o dofinansowanie prac termomodernizacyjnych budynku. Wysokość dotacji zależy od poziomu dofinansowania: poziom podstawowy – do 30 000 zł, poziom podwyższony – do 37 000 zł.
Prócz wymiany źródeł ciepła możliwa jest wymiana stolarki okiennej, drzwiowej, docieplenie ścian, montaż instalacji fotowoltaicznej.

3/4
Składanie wniosków o dofinansowanie:...
fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Składanie wniosków o dofinansowanie:


Na stronie Programu „Czyste powietrze” zamieszczono informacje o sposobie składania wniosków:

Przez Internet lub w urzędzie

1.Wnioski należy składać do wfośigw obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny
2. Aktualnie obowiązujący formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania dostępne są: 1) w Portalu Beneficjenta, tj. aplikacji internetowej znajdującej się na stronach internetowych wfośigw lub 2) w serwisie „gov.pl”.
3. Przed złożeniem wniosku poprzez Portal Beneficjenta Wnioskodawca rejestruje konto na tym portalu. Rejestracja konta umożliwia pobranie; elektronicznej postaci formularza wniosku. Pobrany wniosek w postaci elektronicznej należy wypełnić i przesłać poprzez Portal Beneficjenta do właściwego wfośigw, z zastrzeżeniem w poniższym punkcie.
4. Wnioskodawca przesyłający wniosek poprzez Portal Beneficjenta zobowiązany jest również do wydrukowania wniosku z Portalu Beneficjenta, opatrzenie go swoim podpisem i dostarczenie w postaci papierowej wraz z załącznikami (z wymaganymi podpisami) do właściwego wfośigw.
5. W celu złożenia wniosku poprzez serwis „gov.pl”, Wnioskodawca wypełnia wniosek na stronie wskazanej w tym serwisie i podpisuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym oraz przesyła go za pośrednictwem wskazanego serwisu do właściwego wfośigw na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP. W tym przypadku konieczne jest załączenie załączników do wniosku w formie elektronicznej (skany z wymaganymi podpisami.
6. W przypadku gdy Wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, dopuszczalne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami tylko w formie papierowej. Zaleca się wypełnienie wniosku (nawet jeżeli jest składany wyłącznie w formie papierowej) korzystając z aktywnego formularza, ze względu na „samoliczące się’.


Za pośrednictwem banku

1. W oddziale banku, który przystąpił do programu „Czyste Powietrze”, złóż wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po przyznaniu kredytu – wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Konsultant (pracownik banku) pomoże Ci wypełnić dokumenty.
2. Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, Twój bank złoży w Twoim imieniu wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).
3. Twój bank, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, wypłaci Ci kredyt. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją BGK, to wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji.
4. W terminie 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o dotację) powinieneś zrealizować inwestycję, a następnie złożyć w wfośigw wniosek o jej rozliczenie.
5. Wfośigw wypłaci Ci dotację po pozytywnej weryfikacji przedstawionych przez Ciebie dokumentów zakupowych. Środki trafią na rachunek Twojego kredytu, co oznacza, że bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu.
W tym samym miejscu zamieszczono szczegółowe informacje, dotyczące form, opcji i kategorii dofinansowania.

4/4
Punkt "Czyste powietrze" w Zielonej Górze...
fot. Pawel Relikowski / Polska Press

Punkt "Czyste powietrze" w Zielonej Górze

Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w Programie w Zielonej Górze powstał Punkt „Czyste Powietrze”. Jest o miejsce, w którym osoba zainteresowana wnioskowaniem o dotację uzyska szczegółowe informacje dotyczące samego procesu wnioskowania i sposobu wydatkowania dofinansowania, a także uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku.

Zielonogórski Punkt Czystego Powietrza czynny jest we wtorki i środy, od godziny 9.00 do 14.00, kontakt : tel. 68 47 55 658.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

Wszyscy radni głosowali na Annę Synowiec. Została nową przewodniczącą sejmiku

Wszyscy radni głosowali na Annę Synowiec. Została nową przewodniczącą sejmiku

Zobacz również

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Ostatnie pożegnanie Mirosława Rataja, redaktora naczelnego "GL", prezesa Lubpressu

Ostatnie pożegnanie Mirosława Rataja, redaktora naczelnego "GL", prezesa Lubpressu