MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiecie, że w Szczecinie mamy Muzeum Ichtiologiczne? A Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa na ZUT-cie ma już 70 lat! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa na ZUT-cie obchodził 70 urodziny! Zaprosił do zwiedzania Muzeum Ichtiologicznego ->>>
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa na ZUT-cie obchodził 70 urodziny! Zaprosił do zwiedzania Muzeum Ichtiologicznego ->>>fot. Andrzej Szkocki
Przez 70 lat ten wydział wypromował ponad 10 tysięcy absolwentów - specjalistów w zakresie ichtiologii, technologii żywności i żywienia człowieka oraz mikrobiologii.

- Naszą największą chlubą są absolwenci. Od początku istnienia wypromowaliśmy ich ponad 10 tysięcy, w tym 434 doktorów i 152 doktorów habilitowanych. Wśród nich są obywatele Polski, ale również Wietnamu, Kostaryki, Wenezueli, Ekwadoru, Meksyku, Peru, Egiptu, Chile, Kanady, USA, Chorwacji oraz Ukrainy – wylicza prof. Krzysztof Formicki, dziekan Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa w ciągu 70 lat bardzo się rozwinął.

- To piękny jubileusz. Pracownicy tego wydziału tworzą ważną jednostkę naszej uczelni - mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT. - Jak ważna jest to jednostka pokazały ostatnie wydarzenia związane z Odrą. Nasi naukowcy pokazali, że są przydatni dla naszego regionu i kraju. Naukowcy wydziału od lat pracują nad nowoczesnymi metodami wspomagania naturalnego rozrodu ryb, dzięki czemu będzie możliwa ochrona gatunków zagrożonych i cennych gospodarczo. Na ZUT powstają również innowacyjne techniki hodowli ryb w stawach, uwzględniające ekologiczne walory tych zbiorników.

W ramach obchodów jubileuszu było zwiedzanie Muzeum Ichtiologicznego, poczęstunek wyrobami własnej produkcji oraz spotkania absolwentów w katedrach. Zobaczcie zdjęcia - warto się tam wybrać i zobaczyć na własne oczy te wystawy i eksponaty:

Byli studenci Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa na ZUT wspominali...

- Po zdanej maturze w 1977, pojechałem do Szczecina, gdzie uczestniczyłem w kursie przygotowawczym dla kandydatów na wyższe uczelnie. Mieszkałem w jedenastoosobowym pokoju w domu studenckim „Arkus” niedaleko wieżowca telewizji. Na zajęcia wędrowałem przez Park Kasprowicza. Wówczas o jedno miejsce na wydziale starało się ponad siedmiu kandydatów - wspomina Wrzesław Mechło, absolwent Wydziału Rybactwa Morskiego.

- Moja przygoda z wydziałem rozpoczęła się w 1966 r.. Byłam jednym z 82 studentów pierwszego roku na kierunku rybactwo na Wydziale Rybactwa Morskiego - „jedynym (jak głosiły informacje prasowe) takim wydziale na świecie na zachód od Związku Radzieckiego”. Specyfika tego kierunku, w tym możliwość odbywania morskich praktyk rybackich oraz dobrze płatnej pracy dla absolwentów sprawiały, że rybactwo morskie w Szczecinie, jawiło się wtedy jako jeden z atrakcyjniejszych kierunków studiów – wspomina prof. dr hab. inż. Grażyna Daczkowska-Kozon.

Poza nauką był też czas na inne rodzaje aktywności i zabawę. Jak dodała „w czynie społecznym porządkowaliśmy teren przed budynkiem wydziału i sadziliśmy topole. Jeździliśmy na wykopki, rajdy, bardziej lub mniej naukowe obozy".

Początki wydziału sięgają 1951 roku, kiedy to pierwszego września powołano Wydział Rybacki na Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). W 1966 roku wydział przeniesiono do Szczecina i włączono go w strukturę Wyższej Szkoły Rolniczej (późniejsza Akademia Rolnicza). Przez lata zmieniał swoją nazwę. Obecną, czyli Wydział Nauk o Żywności
i Rybactwa przyjął w 2002 roku. Pierwszym dziekanem był prof. Stanisław Sakowicz. Wydział już na początku swojego istnienia, posiadał pełne uprawnienia akademickie w zakresie nauk przyrodniczych, a pod koniec lat 90. uzyskał również prawa w dyscyplinie technologii żywności i żywienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński