9/21
SuperKoło Gospodyń Wiejskich (północ woj. lubuskiego)...
fot. archiwum uczestnika

SuperKoło Gospodyń Wiejskich (północ woj. lubuskiego)

Koło Gospodyń Wiejskich Połęcko

Powodem powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Połęcku była chęć robienia czegoś więcej na rzecz środowiska lokalnego, aktywizacja życia wiejskiego kobiet, chęć współpracy dla dobra ogółu społeczności.

Działamy charytatywnie, wspieramy inicjatywy społeczne, dbamy o urozmaicenie czasu wolnego mieszkańców. Największą radość i satysfakcję przynoszą nam działania lokalne, organizowanie imprez okolicznościowych dla mieszkańców naszej wsi, które łączą pokolenia.
Nasz kalendarz od początku do końca roku przepełniony jest pracą, organizujemy m.in.:
• Dzień Babci i Dziadka
• Bal karnawałowy, zabawa ostatkowa
• Tłusty czwartek
• Dzień Kobiet
• Odpust św. Kazimierza i kiermasz wielkanocny
• Dzień Matki
• Dzień Dziecka
• Festyn wakacyjny
• Festyn parafialny
• Dożynki gminne- tradycja plecenia wieńca dożynkowego
• Święto pieczonego ziemniaka
• Andrzejki
• Mikołajki
• Wigilia, jasełka

Chętnie korzystamy z możliwości promowania naszego koła w ramach różnych konkursów kulinarnych. Każdy wyjazd bowiem jest dla nas źródłem nowych doświadczeń i daje możliwość poznawania osób działających tak samo społecznie jak my. Systematycznie uczestniczymy w Jarmarkach Smakosza organizowanych przez Krainę Szlaków Turystycznych, w konkursach kulinarnych podczas Jesieni w Gliśnie i targach rolniczych w Kalsku. W 2015 uczestniczyłyśmy także w pikniku wieprzowym w Gubinie organizowanym m.in. przez LIR, w Thriatlonie w Ośnie Lub. Jesteśmy inicjatorkami lokalnych konkursów dla mieszkańców wsi tj. ,, Najpiękniejszy ogród przydomowy”, ,,Najpiękniejsza Jesienna Kompozycja”, ,,Największy okaz z przydomowych ogrodów”. Koło Gospodyń Połęcko wprowadziło także tradycję obchodzenia lokalnego święta pieczonego ziemniaka przepełnionego licznymi atrakcjami z kartoflem w roli głównej. Ponadto promujemy działania edukacyjne- organizujemy i przeprowadzamy systematycznie warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, które cieszą się wielkim uznaniem uczestników.

Nasze Koło słynie także z dużego talentu artystycznego. Drzemią w nas artystyczne dusze-nie brak nam talentu, pasji i zaangażowania, co zauważono i doceniono w 2014 r. podczas plebiscytu GL na Najlepsze KGW w woj. Lubuskim. KGW Połęcko wygrało plebiscyt w kategorii kół artystycznych. Wszystkie wykonywane przez nas prace z zakresu rękodzieła są wynikiem kreatywnych pomysłów, doskonalenia i chęci stworzenia czegoś nowego, lepszego, piękniejszego.

Nasze koło jest idealnym połączeniem młodości i talentu z tradycją i doświadczeniem starszego pokolenia.

ZAGŁOSUJ NA KGW POŁĘCKO

10/21
SuperKoło Gospodyń Wiejskich (północ woj. lubuskiego)...
fot. archiwum uczestnika

SuperKoło Gospodyń Wiejskich (północ woj. lubuskiego)

Koło Gospodyń Wiejskich Ciecierzyce
Koło Gospodyń Wiejskich w Ciecierzycach tworzy nieliczna, ale zaangażowana grupa złożona z 11 pań oraz jednego pana. Koło jest stosunkowo młodą organizacją - działamy od roku 2011, kiedy to dzięki przychylności wójta gminy oraz bezinteresownemu zaangażowaniu mieszkańców udało się stworzyć niewielką salkę, będącą obecnie miejscem naszych spotkań. Od rozpoczęcia działalności Koło angażuje się w gminne i nie tylko uroczystości i imprezy.
Pyszne ciasta, pierogi ruskie czy chleb ze smalcem pań z Ciecierzyc stały się przez te kilka lat nieodłącznym elementem choćby Święta Pieczonego kurczaka, Zlotu Kierowców Aut Ciężarowych, Motocykli czy Targów Rolniczych w Gliśnie ciesząc się znakomitą opinią wśród zwiedzających.
Talenty kulinarne członków koła zostały docenione również na licznych konkursach przedstawiciele KGW zajmowali 1 i 3 miejsca w Mistrzostwach pogranicza w grillowaniu drobiu, a przygotowane przez nich ciasto zostało uznane za najlepsze podczas dożynek powiatowych. Dużym uznaniem cieszą się wykonane przez nasze panie wieńce dożynkowe czego przykładem jest pierwsze miejsce w gminie Deszczno oraz drugie w powiecie. Koło angażuje się jednak przede wszystkim w działalność w obrębie miejscowości. Współpracując z mieszkańcami, urzędem gminy czy miejscową parafią. Przykładem takiej działalności jest organizacja imprezy charytatywnej której dochód przeznaczono na remont ławek w kościele w Ciecierzycach oraz coroczna organizacja spotkań opłatkowych, bali sylwestrowych, zabaw karnawałowych czy Dnia Kobiet. Działamy aktywnie w celu większej integracji mieszkańców między innymi przez organizację wycieczek do Warszawy, Wrocławia, a w tym roku do Karpacza i Pragi. Współpracujemy ściśle ze szkołą, obdarowujemy dzieci upominkami z okazji Dnia Dziecka oraz Mikołaja. Praca w kole nie jest jednak tylko zabawą - staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym propagując wśród mieszkańców zdrowy tryb życia. Mimo kilku lat działalności ciągle jesteśmy pełne zapału i chęci do pracy. Mamy wiele pomysłów które chciały byśmy zrealizować.

ZAGŁOSUJ NA KGW CIECIERZYCE

11/21
SuperKoło Gospodyń Wiejskich (południe woj. lubuskiego)...
fot. archiwum uczestnika

SuperKoło Gospodyń Wiejskich (południe woj. lubuskiego)

Koło Gospodyń Wiejskich w Bronowicach

Celem naszego koła jest działalność w zakresie:
- kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji;
- aktywizacji i integracji mieszkańców wsi;
- ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
W swojej kilkuletniej działalności KGW może się poszczycić wieloma działaniami. Organizowaliśmy festyn charytatywny dla Marzenki oraz pomagaliśmy w przygotowaniu Festynów „Dla Tadzia” i „Dar serca dla Ewy”. Dla społeczności lokalnej organizowaliśmy festyny i biesiady rodzinne, Święto Niezapominajki, Święto pieczonego ziemniaka, Integracyjne spotkania z okazji Dnia Kobiet. Do naszej tradycji należy coroczna organizacja „Barbórki” dla emerytowanych górników Kopalni „Babina”. Piszemy również projekty i pozyskujemy fundusze na działania społeczne. Realizowaliśmy projekt „Szukamy ścieżek związanych ze swoją miejscowością” dzięki któremu powstał przy świetlicy wiejskiej w Bronowicach pamiątkowy obelisk oraz projekt „Przywrócenie dawnej świetności parku w Nowych Czaplach”. Dzięki wspólnym działaniom powstał piękny park w Nowych Czaplach z nowymi ławkami, koszami, kwiatowymi klombami i ścieżkami. Zajmujemy się również kulinariami organizując warsztaty kulinarne. Wystawiamy co roku swoje produkty w Parku Mużakowskim w Łęknicy podczas Święta Parku oraz obchodów Jabłoniowego zawrotu głowy. Jesteśmy również zapraszani przez Stowarzyszenie z Niemiec do prezentacji swoich produktów na dziedzińcu zamku Puclera. Nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze oraz z Zielonogórskim Rynkiem Rolno - Towarowym i braliśmy udział w Lubuskich Dniach Żywności w Zielonej Górze wystawiając nasze produkty. Przepis na nasze krokiety na waflu w wykonaniu pani Danuty Jancy i Jolanty Bieszczad był ukazany w Gazecie Lubuskiej oraz w telewizji w lokalnych zielonogórskich wiadomościach. Przygotowaliśmy również dla PROW z Zielonej Góry catering, prezentując nasze potrawy. Uczestniczyliśmy w III edycji Święta Plonów w Zielonej Górze. W podziękowaniu za naszą współpracę zostaliśmy zaproszeni przez Urząd Marszałkowski na wycieczkę do Zielonej Góry i okolic. Zwiedziliśmy Palmiarnię, zielonogórską starówkę, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Centrum Rekreacyjno-Sportowe, Stadion Żużlowy, Winnicę i Gospodarstwo Agroturystyczne w Letnicy. Organizowaliśmy wyjazdy do teatru, na występy Chóru Aleksandrowa, na Zielonogórską Noc Kabaretową w Zielonej Górze, do opery we Wrocławia, do Kołobrzegu, do Karpacza.
Uczestniczymy we współpracy z OKSIRem w Łęknicy w marszu z okazji Święta Niepodległości 11 listopada oraz Święcie 1 maja, które odbywają się na geościeżce. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, które stoją przed nami oraz na pomoc i działania dla naszej społeczności lokalnej.

ZAGŁOSUJ NA KGW BRONOWICE

12/21
SuperKoło Gospodyń Wiejskich (południe woj. lubuskiego)...
fot. Magda Weidner

SuperKoło Gospodyń Wiejskich (południe woj. lubuskiego)

Koło Gospodyń Wiejskich w Szczańcu
Koło powstało z potrzeby i chęci zmiany. Po 25 latach przerwy postanowiliśmy założyć KGW. Chcieliśmy, aby na naszej wsi zaczęło się coś dziać. Startowaliśmy od zera, a teraz mamy już swoje miejsce, kuchnię, sprzęty na których pracujemy. Działamy prężnie i nie zamierzamy przestać. Zapraszamy najmłodszych na różne spotkania czy to artystyczne, czy kulinarne. Organizujemy spotkania dla mieszkańców. Odbyło się już 12 prelekcji na temat pierwszej pomocy. Zaprosiliśmy również wszystkich na spotkanie dotyczące raka piersi i więzów chłonnych czy opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi. Nie brakuje również spotkań typowo dla pań - jak ostatnio z wizażystką. Cieszyło się ono największym zainteresowaniem.
Oprócz tego organizujemy również kiermasze świąteczne wielkanocne i bożonarodzeniowe.Mamy ich już na swoim koncie 11. Wystawiamy na nich nasze ręcznie wykonane ozdoby, kartki. Ale także kulinarne specjały, jak pierogi, paszteciki czy wypieki.
Współpracujemy z radą sołecką, domem kultury, szkołą, parafią, sołtysem, gminą. Nie odmawiamy pomocy i zawsze staramy się działać dla dobra naszej wsi. Spotykamy się w każdy wtorek i wspólnie przygotowujemy się do różnych wydarzeń. Naszej obecności nie brakuje także na dożynkach czy Dniach Ziemi Szczanieckiej. Nasz wieniec dożynkowy zajął w konkursie II miejsce. Nie stoimy w miejscu i cały czas działamy. Największą radość sprawia nam to, że możemy pomóc, możemy coś zorganizować i przyczynić się do tego, aby nuda w Szczańcu nie gościła.

ZAGŁOSUJ NA KGW SZCZANIEC

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Gwiazdy 40+ w wiosennych stylizacjach. Spójrz tylko na te buty!

Gwiazdy 40+ w wiosennych stylizacjach. Spójrz tylko na te buty!

Noc Muzeów w Żaganiu! Zwiedzanie Stalagu i pałacu!

Noc Muzeów w Żaganiu! Zwiedzanie Stalagu i pałacu!

Żagańscy uczniowie na stażu w słonecznej Sycylii, dzięki programowi Erasmus!

Żagańscy uczniowie na stażu w słonecznej Sycylii, dzięki programowi Erasmus!

Zobacz również

Żagańscy uczniowie na stażu w słonecznej Sycylii, dzięki programowi Erasmus!

Żagańscy uczniowie na stażu w słonecznej Sycylii, dzięki programowi Erasmus!

Guardiola złapał się za krocze i upadł! Ortega jedną interwencją uratował mistrzostwo

O TYM SIĘ MÓWI
Guardiola złapał się za krocze i upadł! Ortega jedną interwencją uratował mistrzostwo