Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy powstańcze rondo

(kurz)
Wstęgę na Rondzie Powstania Wielkopolskiego w Karpicku, przy nieustannym ruchu pojazdów, przecinali: Zbigniew Kowalewicz, prezes oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, burmistrz Andrzej Rogoziński oraz przewodniczący Krzysztof Lisiewicz
Wstęgę na Rondzie Powstania Wielkopolskiego w Karpicku, przy nieustannym ruchu pojazdów, przecinali: Zbigniew Kowalewicz, prezes oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, burmistrz Andrzej Rogoziński oraz przewodniczący Krzysztof Lisiewicz fot. Krzysztof Kubasiewicz
Zbliża się 90. rocznica zdobycia miasta przez powstańców wielkopolskich. W niedzielę rekonstrukcja wydarzeń, w poniedziałek - świętowanie.

W ostatnich dniach ub. r. samorząd lokalny postanowił w specjalny sposób uczcić równą rocznicę. 30 grudnia nazwę "Rondo Powstania Wielkopolskiego" otrzymało skrzyżowanie na drodze krajowej nr 32 (czyli na obwodnicy) tuż przed wjazdem do miasta.

- To miejsce jest ważnym elementem naszej infrastruktury drogowej, a właśnie tędy, tą trasą powstańcy szli wyzwalać Wolsztyn - powiedział Zbigniew Kowalewicz, prezes oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego podczas przecinania wstęgi na rondzie.
- Zostaliśmy wyzwoleni z dwóch kierunków, od strony Rostarzewa, czyli właśnie od dzisiejszej drogi krajowej i od strony Gościeszyna - uzupełnił burmistrz Andrzej Rogoziński.
Rocznica wybuchu powstania nad Dojcą jest świętowana długofalowo. Już na początku 2008 r. powołano honorowy komitet obchodów walk z 1918/19. Potem przez cały rok tworzono specjalne strony internetowe, ogłoszono liczne konkursy (plastyczny, recytatorski, fotograficzny, a nawet na komiks), odbyła się sesja naukowa, powstał plakat, odnowiono kwatery powstańcze na cmentarzu, było wiele innych zdarzeń.

- W niedzielę o godz. 14.00 odbędzie się na ulicach historyczna rekonstrukcja wydarzeń obrazujących oswobodzenie Wolsztyna w 1919 roku - zaprasza A. Rogoziński i śmieje się: - Nawet mnie przypadła w tym wszystkim do zagrania rola, mianowicie niemieckiego burmistrza. Zapraszam mieszkańców do udziału w tej rekonstrukcji...
Obchody i spotkania będą trwały jeszcze przez cały pierwszy kwartał 2009 r., a zakończą się w marcu sympozjonem naukowym.

Tak uczczą wyzwolenie

W poniedziałek, 5 stycznia, w 90. rocznicą oswobodzenia Wolsztyna spod jarzma pruskiego zaborcy uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów na grobach powstańców, o 8.00 msza z poświęceniem sztandaru Gimnazjum nr 2, 9.00 odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Gimnazjum nr 2, 9.30 uroczysta sesja rady miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska