MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyzwolili czy zajęli

Janczo Todorow
- Jeżeli brać pod uwagę, że najpierw były to ziemie piastowskie, to w 1945 roku nastąpiło wyzwolenie - mówi Władysław Domaradzki.
- Jeżeli brać pod uwagę, że najpierw były to ziemie piastowskie, to w 1945 roku nastąpiło wyzwolenie - mówi Władysław Domaradzki. fot. Aleksander Majdański
Dziś na cmentarzu żołnierzy radzieckich, obchodzona będzie rocznica wyzwolenia. Dla części to pretekst oddania hołdu poległym, Dla innych fałszowanie historii.

Historycy mają duże wątpliwości, co do nazwy rocznicy. Faktem niezaprzeczalnym jest, że w lutym 1945 roku w mieście toczyły się ciężkie walki.- Nie można mówić o wyzwoleniu, bo nas tu wówczas nie było.

Można ewentualnie obchodzić rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do miasta, albo zaludnienia miasta przez Polaków. Inaczej historia zostaje zafałszowana - uważa Roman Mathia, emeryt.

Mamy obowiązek

Podobnego zdania jest Zbigniew Pieczyrak, prawnik. - Sądzę, że powinniśmy obchodzić jakąś inną rocznicę, może zaludnienia tych ziem przez Polaków wypędzonych ze wschodu, ale nie wyzwolenia.
Podobnego zdania są historycy. Profesor Jerzy Piotr Majchrzak: - Żary nie były wyzwalane, bo mieszkali tu Niemcy.

Przewodniczący rady miejskiej Dariusz Grochla ma podobne zdanie. - Obchodzenie rocznicy wyzwolenia miasta to anachronizm, ale do tej pory nikt z lokalnych polityków nie chciał podjąć dyskusji na ten temat. Zupełnie inną sprawą jest oddanie hołdu poległym w bojach na tych ziemiach - mówi.

- Mamy obowiązek czcić pamięć żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie tych ziem spod okupacji hitlerowskiej. Niech każdy czci taką rocznicę, jaką uważa za słuszną - uważa burmistrz Roman Pogorzelec.

Piast czy Niemiec?

- To zależy jak to potraktować, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że kiedyś nasze ziemie były piastowskie, to teraz wróciły do nas, więc można mówić o wyzwoleniu. A jeżeli nie bierzemy tego pod uwagę, to rzeczywiście trudno mówić o wyzwoleniu miasta, skoro była tu ludność rdzenna - zastanawia się Władysław Domaradzki, emeryt.

Są i zdecydowani zwolennicy teorii o wyzwoleniu.- Jak najbardziej należy obchodzić rocznicę wyzwolenia miasta, historii nie wolno fałszować, nie można jej pisać na nowo. Miasto zostało wyzwolone spod dominacji Niemców. I tego nie może nikt podważyć - wyjaśnia Bogdan Kilanowski, emeryt z Żar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska