MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Protest przeciwko polityce Francji: splądrowane sklepy, zabici i ranni

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Czy Francji uda się zażegnać kryzys w Nowej Kaledonii?
Czy Francji uda się zażegnać kryzys w Nowej Kaledonii? DELPHINE MAYEUR/AFP/East News
Co najmniej trzy osoby zginęły na Nowej Kaledonii na południowym Pacyfiku po trzech kolejnych dniach zamieszek na tym francuskim terytorium zamorskim. Przemoc została sprowokowana przez projekt ustawy będący przedmiotem debaty we francuskim parlamencie, który pozwoliłby urodzonym we Francji mieszkańcom, którzy mieszkają w Nowej Kaledonii od 10 lat, głosować w wyborach lokalnych.

Liderzy ruchu niepodległościowego na wyspie twierdzą, że nowe prawo osłabiłoby siłę głosu rdzennej ludności Kanak. W stolicy Nowej Kaledonii, Noumea, splądrowano i spalono dziesiątki domów i firm, pomimo zwiększonej obecności sił bezpieczeństwa.

Władze wprowadziły nocną godzinę policyjną i zakaz zgromadzeń publicznych, a co najmniej 130 osób zostało aresztowanych. Przemoc spowodowała również zamknięcie szkół i firm, a także lotniska na wyspie.

Alarm w Paryżu

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwołał dziś nadzwyczajne spotkanie kluczowych ministrów w Paryżu, aby zająć się sytuacją w Nowej Kaledonii. W liście do przywódców wyspy wezwał do położenia kresu przemocy i zaproponował przeprowadzenie rozmów zarówno z frakcjami popierającymi, jak i przeciwnymi niepodległości, zanim ustawa o reformie wyborczej zostanie poddana pod ostateczne głosowanie na specjalnej sesji obu izb francuskiego parlamentu w przyszłym miesiącu.

Przywódca niepodległościowego ruchu Nowej Kaledonii Daniel Goa potępił grabieże i wezwał do zachowania spokoju. Powiedział jednak, że sytuacja „ujawnia determinację naszych młodych ludzi, by nie pozwolić Francji dłużej nimi rządzić”. Francja zgodziła się w 1998 r. przyznać Nowej Kaledonii większą władzę polityczną i autonomię oraz przeprowadzić trzy referenda w sprawie statusu wyspy. Wyborcy odrzucili jednak niepodległość we wszystkich trzech referendach.

źr. VOA News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamieszki w Nowej Kaledonii. Protest przeciwko polityce Francji: splądrowane sklepy, zabici i ranni - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska