MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panowie też potrafią zrobić wiele w domu

Katarzyna Borek
- W domu sprzątam i gotuję. Pomagam żonie, a do tego wychowuje dwuipółletnią wnuczkę Wiktorię! - tak Czesław Kierzek z Zielonej Góry mówił wolontariuszce, która opowiadała mu o wartości pracy domowej.
- W domu sprzątam i gotuję. Pomagam żonie, a do tego wychowuje dwuipółletnią wnuczkę Wiktorię! - tak Czesław Kierzek z Zielonej Góry mówił wolontariuszce, która opowiadała mu o wartości pracy domowej. fot. Mariusz Kapała
Na pracę w domu poświęcamy dwa razy więcej czasu niż nasi mężczyźni. Czasami na własne życzenie...

6 MILIONÓW GOSPODYŃ

6 MILIONÓW GOSPODYŃ

Prawie 6 ml kobiet pracuje wyłącznie w domu. To zwykle panie między 30. a 49. rokiem życia. Mieszkające na wsiach lub w małych miastach do 50 tys. mieszkańców. Ponad połowa ma własne mieszkanie. Większość posiada wykształcenie średnie lub zawodowe. Zwykle są zamężne i mają dzieci. Prowadzą dom przy ograniczonych funduszach. W 89 proc. przypadków dochody z ich gospodarstw domowych nie przekraczają średniej krajowej. 36 proc. ma do wydania nie więcej niż 100 zł tygodniowo. Wolny czas najbardziej lubią spędzać przed telewizorem i są fankami kawy mielonej.

32-letni Wojtek Dobrzyński z Zielonej Góry przestał w domu odkurzać jakieś dwa lata temu. Na początku sam z siebie rwał się do tej roboty, ale żona siadała na kanapie i patrzyła mu na ręce. - Kiwała głową, robiła miny - twierdzi pan Wojtek. - Jak kończyłem, to przejmowała odkurzacz i poprawiała po mnie. Z komentarzem, że się nie przykładam, bo nie zależy mi, by siedzieć w czystym mieszkaniu.

Po kolejnym taki przedstawieniu, jak to nazywa, miał dość. Zapowiedział, że odkurzacza to on już nigdy nie dotknie i słowa dotrzymał. Ma wrażenie, że żona jest nawet zadowolona...

Podobnie było, gdy na świecie pojawiła się 1,5roczna dziś Klaudia. Rzadko zostaje sam na sam z tatą, bo jej mama uważa, że mała chodzi przy nim głodna i źle ubrana.

- Dlatego choć umiem, nie robię zup. A żona wychodzi z domu tylko wtedy, gdy położy małą po kąpieli i uśpi - kończy pan Wojtek.

Chcesz, by partner ci pomagał? Nie tylko przyszykuj mu ubranka dla dziecka, ale opowiedz według jakiego klucza, to robisz. Wytłumacz, że gdy pada deszcze, trzeba nałożyć tę kurteczką, a w cieplejsze dni ten konkretny sweterek. I przede wszystkim nie narzekaj, gdy partner źle coś zrobi, bo go skutecznie zniechęcisz. Nie marudź, że sama zrobiłabyś to szybciej, lepiej, dokładniej itd. Nie mów: "Zostaw, ja to zrobię". Jeśli nawet uważasz, że robi wszystko inaczej niż ty, popraw to, gdy on wyjdzie z domu.

Samo się nie robi

MAGIA LICZB

  • 53 proc. kobiet posiadających przynajmniej jedno dziecko pracuje poza domem (w przypadku kobiet bezdzietnych jest to 68 proc.)
  • Kobiety w krajach europejskich (z wyjątkiem Skandynawii) wykonują 80 proc. prac domowych i poświęcają prawie dwukrotnie więcej czasu opiece nad dziećmi (41 godz. tygodniowo) niż mężczyźni (21 godz.)
  • 44 proc. ankietowanych w 2003 r. przez CBOS powiedziało, że bardziej szanują kobiety pracujące zawodowo niż gospodynie domowe
  • 30 proc. kobiet przyznaje, że ze względu na konieczność łączenia pracy zawodowej i domowej żyje w związku partnerskim, a aż 70 proc. chciałoby takiego rozwiązania
  • A co robić, jeśli twój partner nigdy nie garnął się do pomocy. I mówi, że ty nic nie robisz, a tylko w domu siedzisz, to mogłabyś...I ty następuje litania czynności, które jego zdaniem mogłabyś "przy okazji" tego siedzenia wykonać? Rzuć go na głęboką wodę. Jak Patrycja Oblędor, z którą przy okazji artykułu o braku poszanowania dla pracy domowej kobiet, rozmawialiśmy na zielonogórskim deptaku. Jej mąż też dziwił się, że ona jest zmęczona, a przecież pralka sama pierze...

    Gdy urodziła córeczkę Amelkę i z konieczności zabrakło jej czasu na wiele domowych obowiązków, wzięła męża na sposób. Gdy był głodny, radziła mu, żeby zajrzał do lodówki - czy obiad sam się nie zrobił...Wystarczyło siedem miesięcy takiego kieratu, by mąż wieczorami w łóżku przestał mówić: "Znowu jesteś zmęczona, a przecież nic nie robisz!"...To też jest jakiś sposób.

    Kobieta pracująca

    Badania pokazują, że 35 proc. mężczyzn oczekuje, że będziemy żoną i matką. Tylko 4 proc. że kobietą pracującą. Jeśli partner chce, żebyś siedziała w domu, uświadom mu, jak wygląda to nicnierobienie...Według oficjalnych statystyk kobieta pracująca w domu pełni kilkanaście funkcji. Opiekunki dzieci, sprzątaczki, kucharki, nauczycielki, dekoratora wnętrz, pielęgniarki, konserwatora, zaopatrzeniowca, księgowej... Czasami także ogrodnika, dietetyka i terapeuty.

    Na wszystkie te funkcje poświęcamy przynajmniej siedem godzin dziennie. Czynności związane z tymi pracami są określane w badaniach jako: monotonne, związane z brudem, nigdy się nie kończące, wymagające ciągłego dopasowania swoich planów do potrzeb innych domowników. Jeśli facet mówi ci, że to twoje powołanie i naturalna życiowa droga kobiety, na którą jesteś skazana. Powtarzaj: Skazana przez kogo? Może coś zrozumie.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska