Złoty Stok - Złote Góry

    Złoty Stok - Złote Góry

    Maciej Wilczek 068 324 88 23 [email protected]

    Gazeta Lubuska

    Aktualizacja:

    Gazeta Lubuska

    Panorama z Jawornika Wielkiego na Złoty Stok, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Śleżę

    Panorama z Jawornika Wielkiego na Złoty Stok, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Śleżę ©fot. Maciej Wilczek

    Jest wrześniowa sobota, kilka minut po godz. 4.00. Szaro, wietrzenie, ale rześko. Z Zielonej Góry przez Lubin, Legnicę, Jawor, Strzegom, Wałbrzych pędzimy po dziurawych, koślawych drogach. Dokąd?
    Panorama z Jawornika Wielkiego na Złoty Stok, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Śleżę

    Panorama z Jawornika Wielkiego na Złoty Stok, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Śleżę ©fot. Maciej Wilczek

    W góry. Bo bez gór żyć się nie da, tak jak nie da się żyć bez miłości, jedzenia, powietrza. Bez tych przestrzeni, wirujących liści, szemrzących potoków, spoconego od wysiłku ciała, smutnych, opuszczonych stacji kolejowych, barów z zapachem kwaśnego piwa. Tym razem celem naszej wycieczki jest Jawornik Wielki w Górach Złotych.

    Już za Legnicą widać pierwsze wypiętrzenia - to Góry Kaczawskie. Przy dobrej pogodzie można też dojrzeć Karkonosze, ale to już bliżej Jawora.

    W dawnej górniczej osadzie

    Złoty Stok otrzymał prawa miejskie w 1334 roku. Jego rozwój był związany z górnictwem. Miasto, choć wyjątkowo ładne po setkach lat prosperity od wielu lat jest w stadium stagnacji.

    Czasy świetności widać na rynku, gdzie znajduje kilka interesujących kamienic m.in. manierystyczna kamienica Güttlerów, barokowa Fuggerów. Ludzie życzliwi, nastawieni na przyjmowanie turystów. Baza noclegowa jednak skromna. Miasto najlepiej się zwiedza wędrując miejską trasą turystyczną - to jakaś godzina, dwie przyjemnego spaceru.

    Góra bogów śmierci

    Najwyższym szczytem Gór Złotych jest Kowadło (989 n.p.m.) lub Smrek (1109 n.p.m.). Geografowie są tu podzieleni, bo nie ma zbyt wyraźnego oddzielenia Gór Złotych od Gór Bialskich. Natomiast Jawornik Wielki (872 m.n.p.) zasługuje na uwagę nie z powodu wysokości, ale dlatego, ponieważ roztacza się z tej góry przepiękna panorama m.in. na Ślęże, Ząbkowice Śląskie, Paczków, zbiorniki Topola i Kozielno.

    Można górę zdobyć ze Złotego Stoku. Polecam jednak szlak zielony z drugiego parkingu leśnego przy drodze ze Złotego Stoku do Lądka Zdroju. Później trzeba zmienić szlak na zielony. Na trasie tej nie ma ciężkich podejść, a czas wyprawy to około 2 godzin.

    Jak głosi legenda Jawornik był uważany za miejsce bogów śmierci. Ostatnie tysiąc lat wydobywano tutaj złoto. Wokół miasteczka sporo jest starych sztolni, jam, szybów, dlatego trzeba zachować ostrożność, jak to zawsze w górach.

    Przed laty nad zboczami snuły się białe dymy. Strudzeni wędrowcy grzali się przy ogniskach, a od wysokiej temperatury wydobywały się tu związki arsenu, które podtruwały ludzi. Teraz to już przeszłość. Duch gór z całą pewnością jednak krąży po okolicy.

    Kopalnia złota

    Tym, którzy od górskich przestrzeni wolą ciemne i ponure sztolnie można polecić zwiedzanie kopalni złota. Pierwszy zapis górnictwie pojawia się w 1273 roku. Wspomina się w nim o nadaniu prawa do wydobycia złota przez Henryka Probusa cystersom z Ząbkowic Śląskich.

    Zamknięta została w 1962 roku mimo że przynosiła rocznie kilkanaście kilogramów urobku. szacuje się, że wydobyto tu ok. ponad 16 ton tego cennego kruszcu. W tym czasie wydrążono tu ponad 300 km korytarzy, sztolni na ponad 20 poziomach: Kopalnia w Złotym Stoku czynna jest codziennie od 1.04. do 31. 10 w godzinach od 9.00 do 16.00.

    Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

    Turystyczne TOP

    GazetaLubuska.pl poleca:

    Jak zadbać o czyste powietrze?

    Jak zadbać o czyste powietrze?

    Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż!

    Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż!