5/13
Bez zbilansowanej diety nie osiągniesz wymarzonej kondycji....
fot. 2015kate/pixabay.com

Energia do ćwiczeń

Bez zbilansowanej diety nie osiągniesz wymarzonej kondycji. Jeśli intensywnie trenujesz, jej podstawą powinny być węglowodany. Jedz 5 posiłków dziennie i zwracaj uwagę zwłaszcza na te okołotreningowe. Posiłek przed ćwiczeniami powinien zapewniać energię bez obciążania układu trawienia. Najlepiej więc, by zawierał więcej węglowodanów o wyższym indeksie glikemicznym, a mniej białka i tłuszczu. Sprawdzi się owocowe smoothie, owocowa lub warzywna sałatka, zupa krem, owsianka na wodzie z owocami czy ryż z warzywami.

6/13
Posiłek potreningowy ma zapewniać składniki niezbędne do...
fot. Vasyl Dolmatov/123RF

Regeneracja po treningu

Posiłek potreningowy ma zapewniać składniki niezbędne do regeneracji organizmu – białko i węglowodany. Nie bez znaczenia są jednak ich proporcje: węglowodanów powinno być 4 razy więcej niż białka. Po zakończeniu ćwiczeń sprawdzi się więc np. kanapka z pieczonym mięsem i warzywami, sałatka z mozzarellą, grillowane warzywa z parmezanem czy koktajl owocowy na mleku.

7/13
Modny obecnie mindfulness, czyli praktykowanie uważności w...
fot. Antonio Guillem/123RF

Uważność dla talii

Modny obecnie mindfulness, czyli praktykowanie uważności w życiu, to po prostu bycie wszystkimi zmysłami i myślami w obecnej chwili. Ale jaki to ma związek z figurą? Według „Journal of Behavioral Medicine” osoby praktykujące na co dzień uważność są o 25 procent rzadziej otyli i mają mniej tłuszczu brzusznego niż ci, którzy wędrują myślami gdzie indziej. Świadomy sposób życia pozwala nie tylko dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, ale też łatwiej radzić sobie ze stresem – a jak wiadomo, napięcie psychiczne wzmaga produkcję tuczącego kortyzolu.

8/13
Sport uzależnia – ale w pozytywny sposób. Podczas...
fot. ammentorp/123RF

Sportowa euforia

Sport uzależnia – ale w pozytywny sposób. Podczas intensywnego wysiłku produkowane są endorfiny, które zapewniają poczucie szczęścia i motywację do trzymania się planu aktywności. „Running high”, bo tak brzmi angielska nazwa tego zjawiska, pojawia się jednak nie tylko po bieganiu. Jak odkryli badacze z berlińskiego Uniwersytetu Humboldta, euforię po ćwiczeniach i lepszy nastrój na co dzień zapewnia trening, który spełnia cztery warunki. Musi zapewniać poczucie sukcesu, związane np. z poprawą formy i wyników, przynależność do społeczności, wynikającą z interakcji z innymi, smak nowości płynący z kolejnych wyzwań oraz uczucie zmęczenia, a nawet wyczerpania.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

To piłkarze Pogoni usłyszeli od kibiców po przegranym finale

To piłkarze Pogoni usłyszeli od kibiców po przegranym finale

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Gorzowianie rozłożyli 100-metrową Biało-Czerwoną. Tak obchodzili Dzień Flagi

Zobacz również

Wszystkie oprawy z finału Pogoń - Wisła. Która najlepsza?

Wszystkie oprawy z finału Pogoń - Wisła. Która najlepsza?

Bicie rekordu długości flagi narodowej w Krośnie Odrzańskim | ZDJĘCIA

Bicie rekordu długości flagi narodowej w Krośnie Odrzańskim | ZDJĘCIA