1/12
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Dzięki wspólnej pracy niemieckiej i polskiej policji udało...
fot. KWP w Gorzowie Wlkp.

Gang samochodowy z rejonu Gorzowa Wlkp. rozbity [ZDJĘCIA]

Dzięki wspólnej pracy niemieckiej i polskiej policji udało się rozbić grupę przestępczą z rejonu Gorzowa Wlkp., której przypisano dokonanie lub usiłowanie dokonania 92 kradzieży, głownie samochody mercedes sprinter oraz volkswagen crafter. Powstałe straty opiewają na 2 miliony euro. Dzięki wspólnym czynnościom zabezpieczono 7 pojazdów – z czego 3 w Polsce i 4 w Niemczech o łącznej wartości 173 tysięcy euro.

Określany w europejskim obiegu jako Joint Investigation Team (JIT) Wspólny Zespół Śledczy został oficjalnie utworzony w marcu 2015 roku pod przewodnictwem prokuratury we Frankfurcie nad Odrą i Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. wraz ze śledczymi Krajowego Urzędu kryminalnego Brandenburgii i Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp.

Już w styczniu 2015 roku, jeszcze podczas przygotowań do powołania JIT, polscy i niemieccy funkcjonariusze przeprowadzili wspólne działania po niemieckiej stronie. Zatrzymano wówczas 6 podejrzanych z dwoma dopiero co skradzionymi transporterami. Tych 6 sprawców zostało na podstawie aktu oskarżenia prokuratury we Frankfurcie nad Odrą, a kolejno w listopadzie 2015 r. przez sąd we Frankfurcie nad Odrą oraz – po zatrzymaniu w Polsce już w ramach JIT – w sierpniu 2016 roku skazanych przez sąd Neuruppin na kary pozbawienia wolności w wymiarze do 3 lat i 4 miesięcy.

Dalsze wspólne czynności przeszukań i zatrzymań przeprowadzono m.in. 24 kwietnia 2015 r. w Polsce oraz 9 grudnia 2015 r. w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Do tego doszło do kolejnych aresztowań polskich podejrzanych, którzy ostatecznie zostali wydani do Niemiec. Przeciwko dwóm z tych podejrzanych oraz czterem innym podejrzanym, prokuratura we Frankfurcie nad Odrą skierowała akt oskarżenia do sądu we Frankfurcie nad Odrą. Osobie, która najprawdopodobniej kierowała grupą zarzucono 62 czyny. Niebawem rozpoczną się rozprawy sądowe przeciwko 6 oskarżonym.

Rezultatem wspólnych czynności w ramach JIT było ujawnienie 3 nielegalnych warsztatów w Polsce, w których co najmniej 50 uprzednio skradzionych na terenie Niemiec pojazdów było rozebranych na części oraz ustalenie 5 podejrzanych, którzy brali udział w rozbieraniu pojazdów i w dalszym zbyciu kradzionych części. Wspólne czynności doprowadziły do zredukowania kradzieży pojazdów tego typu. Kiedy w latach 2012 i 2013 odnotowano 132 kradzieże w jednym roku, a w 2014 r. jeszcze 103 takie kradzieże, liczba kradzieży w 2015 r. wyraźnie spadła (65 zdarzenia).

Pierwszy niemiecko-polski JIT działał w okresie od listopada 2013 r. do listopada 2014 r. między prokuraturą we Frankfurcie nad Odrą i Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze wraz z funkcjonariuszami Krajowego Urzędu Kryminalnego Brandenburgii i funkcjonariuszami CBŚ w Zielonej Górze i doprowadziło rozbicia grupy złodziei samochodów. Aktualnie jeszcze 21 oskarżonych za dokonanie 158 przestępstw musi za to odpowiadać przed sądem w Zielonej Górze. Wyrok ma zapaść w pierwszych miesiącach 2017 roku.

Zobacz też: Grupa paserów części samochodowych rozbita. Zatrzymano 5 osób

Zobacz również

11 domów z Lubuskiego idzie pod młotek. Będą licytacje komornicze. Zobacz oferty

11 domów z Lubuskiego idzie pod młotek. Będą licytacje komornicze. Zobacz oferty

10 oznak rozpadu związku. Kiedy poznać, że relacja zbliża się ku końcowi?

10 oznak rozpadu związku. Kiedy poznać, że relacja zbliża się ku końcowi?

Polecamy

Policjanci z Krosna Odrzańskiego zatrzymali pijanego kierowcę. Miał ponad 2 promile

Policjanci z Krosna Odrzańskiego zatrzymali pijanego kierowcę. Miał ponad 2 promile

Co dalej z pandemią COVID-19? Niedzielski: Prognozy nie są optymistyczne

Co dalej z pandemią COVID-19? Niedzielski: Prognozy nie są optymistyczne

Lewandowski wydał oświadczenie. Wyjaśnia swoje słowa o Messim

Lewandowski wydał oświadczenie. Wyjaśnia swoje słowa o Messim

Dodaj ogłoszenie