Grali w szachy przez 60 godzin non stop. Pobili rekord Guinnessa i wsparli potrzebujące dzieci

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdy cel jest słuszny, własne ograniczenia idą na dalszy plan. Udowodnił to nigeryjski mistrz szachowy Tunde Onakoya, który przez 60 godzin grał non stop w szachy na słynnym nowojorskim placu Times Square i pobił tym samym rekord Guinnessa. Wszystko po to, by zebrać pieniądze na wsparcie dla biednych dzieci.

Spis treści

60 godzin gry w szachy non stop

Swój maraton Tunde Onakoya, 29-letni mistrz szachowy z Nigerii, transmitował przez popularną platformę Twitch. Jego celem, oprócz pobicia rekordu, jest zebranie miliona dolarów na edukację dzieci w Afryce. Jest on założycielem fundacji Chess in Slums Africa, działającej na tym polu.

Grę w szachy rozpoczął w środę, a przeciwnikiem był amerykański mistrz Shawn Martinez. Zasady bicia rekordu zakładały, że próba musi być podjęta przez dwóch graczy, którzy cały czas będą rywalizować przy szachownicy. Po każdej partii miała miejsce pięciominutowa przerwa. Energię nigeryjskiemu graczowi zapewniały duże ilości wody oraz danie z jego kraju, ryż jollof.

W sobotę o 3:41 nad ranem polskiego czasu Onakoya ogłosił w mediach społecznościowych, że udało mu się pobić dotychczasowy rekord, wynoszący 56 godzin, 9 minut i 37 sekund, należący do norweskiego duetu Hallvard Haug Flatebo oraz Sjur Ferkingstad. Wyczyn musi jeszcze zatwierdzić Księga Rekordów Guinnessa.

Nowy rekord Guinnessa w ciągłej grze w szachy

Ostatecznie Onakoya i Martinez grali do uzyskania rezultatu 60 godzin. Nigeryjski gracz miał za sobą wsparcie lokalnej społeczności rodaków, żyjących w Nowym Jorku, a jego zmagania śledzili mieszkańcy jego kraju przez internet.

Nigeryjski rekordzista Tunde Onakoya

Gratulacje złożył mu sam prezydent Nigerii Bola Ahmed Tinubu.

„Gratuluję Tunde Onakoyi ustanowienia nowego rekordu świata i pokazania siły nigeryjskiej wytrzymałości, wiary w siebie i pomysłowości w celu światowego uznania” – napisał na X.

Około 10 milionów dzieci w Nigerii nie ma dostępu do edukacji, co stawia ten kraj w niechlubnej czołówce świata.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: BBC, Associated Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl