Hałas wielkim problemem w Europie. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak się okazuje, hałas jednym z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych wśród Europejczyków. W rankingach zajmuje drugą pozycję, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza. Według WHO hałas jest odpowiedzialny nie tylko za problemy zdrowotne, ale i za śmierć. Statystyki śmiertelności spowodowane zbyt głośnymi dźwiękami są zatrważające.

Spis treści

Hałas drugim najczęstszym powodem złego stanu zdrowia w Europie
Hałas drugim najczęstszym powodem złego stanu zdrowia w Europie Pixabay

Hałas olbrzymim problemem. Może być nawet śmiertelny

Hałas powoduje coraz większe problemy u ludzi. Zakłóca sen, utrudnia skupienie się przy nauce, czy nad pracą. Jak się okazuje, odnotowuje się coraz więcej przypadków złego stanu zdrowia. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że hałas jest drugą, po smogu, najważniejszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia Europejczyków. Okazuje się, że hałas odpowiada za aż 16,6 tys. przedwczesnych zgonów w krajach UE. Najwięcej hałasu na Starym Kontynencie powoduje ruch drogowy.

Raport zawiera też bardziej szczegółowe dane. Warto je przypomnieć — hałas może być przyczyną rozwoju 48 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca. Powoduje też przewlekłą drażliwość (22 mln osób), poważne zakłócenia snu (6,5 mln osób), a jedynie z powodu hałasu emitowanego przez samoloty 12,5 tys. dzieci w wieku szkolnym ma problem z czytaniem — powiedział prof. Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog, foniatra, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Dźwięk głosów w słuchawkach to ok. 100 decybeli. To niedaleko od granicy ogłuchnięcia

WHO rekomenduje, aby hałas w ciągu dnia nie przewyższał 55 decybeli. Okazuje się, że nawet głośne rozmowy w restauracji generują około 70 decybeli. Jeśli hałas przekroczy 80 decybeli, to oznacza to próg alarmowy. Wtedy trzeba podjąć decyzję o zmniejszeniu siły dźwięku. Jadący motocykl to 90 decybeli, a muzyka w słuchawkach to aż 100 decybeli. Człowiek może stracić słuch, jeśli hałas przekroczy 140-150 decybeli.

Warto być świadomym zagrożeń spowodowanych hałasem. Dlatego też 25 kwietnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Pierwsze obchody odbyły się w 1995 roku, a inicjatorem była Liga Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 roku w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności.

Źródło: WHO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl