Zamknij

Gazeta Lubuska

Jak dziś wygląda piękny pałac w Zaborze? To prawdziwa architektoniczna perełka w województwie lubuskim! [ZDJĘCIA]

Barokowy pałac w Zaborze to jeden z najpiękniejszych architektonicznych zabytków w Lubuskiem. Obecnie mieście się tam Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży.

Mariusz Kapała / GL

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/40] Następne

Jak dziś wygląda piękny pałac w Zaborze? To prawdziwa architektoniczna perełka w województwie lubuskim! [ZDJĘCIA]

Barokowy pałac w Zaborze to jeden z najpiękniejszych architektonicznych zabytków w Lubuskiem. Obecnie mieście się tam Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży. W 2017 roku w pałacu została wyremontowana Sala Kryształowa, obiekt został wtedy udostępniony dla turystów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gmina Zabór. Takie niezwykłe miejsca zachęcają do podróży po okolicy. Może warto wybrać się na wycieczkę do Przytoku?

Pałac w Zaborze był w przeszłości przebudowywany dwa razy, w 1745 i 1957 roku. Od XVIII wieku stanowił własność hrabiów Cosel, a późnej książąt na Siedlisku, rodu Schönaich-Carolath. Ostatnią właścicielką pałacu przed II wojną światową była druga żona ostatniego cesarza Niemiec, Wilhelma II Hohenzollerna, która mieszkała w tym miejscu do kwietnia 1945 roku.

W 1956 roku w pałacu utworzono prewentorium przeciwgruźlicze dla dzieci. W 1976 roku powstało Sanatorium Dziecięce, a 1998 roku Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży, które niesie pomoc najmłodszym do dzisiaj.

Cały teren obiektu to pałac wraz z folwarkiem, w skład którego wchodzą: trzy budynki, oficyna (obecnie szkoła), stajnia (obecnie hotel), kostnica, szklarnia, dwa budynki gospodarcze oraz park.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy