5/16
Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r....
fot. Źródło: muzeum-wdzydze.gda.pl

SKANSEN WE WDZYDZACH

Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII–wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Obecnie, już ponad 100–letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

6/16
Ścieżka spacerowa nad Jeziorem Klasztornym Małym w...
fot. Źródło: Wikipedia

ALEJA FILOZOFÓW W KARTUZACH

Ścieżka spacerowa nad Jeziorem Klasztornym Małym w Kartuzach. Wiedzie od ul. Klasztornej do parkingu przy ul. dr. Aleksandra Majkowskiego. Aleja Filozofów liczy 950 m. Zaczyna się za ostatnim budynkiem mieszkalnym przy ulicy Klasztornej. Kończy się w pobliżu parkingu przy ul. dr. Aleksandra Majkowskiego. W 2018 r. została przedłużona. Dzięki temu można obejść całe Jezioro Klasztorne Małe. Mniej więcej w połowie traktu (na zachodnim brzegu jeziora) znajduje się Wyspa Łabędzia, na którą prowadzi drewniany mostek.

7/16
Budynek w stanie surowym w Łapalicach w pobliżu jeziora...
fot. Źródło: Marian Naworski / Wikipedia

ZAMEK W ŁAPALICACH

Budynek w stanie surowym w Łapalicach w pobliżu jeziora Rekowo, atrakcja turystyczna. Powstał jako samowola budowlana. Jego forma nawiązuje do architektury rezydencjonalnej, przez co potocznie nazywany jest zamkiem.

W 1983 r. Piotr Kazimierczak, snycerz i producent mebli, otrzymał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego z pracownią rzeźbiarską o powierzchni 170 m². Zamiast niego wzniósł znacznie większy budynek, o powierzchni 5 tys. m². Na początku lat 90. XX w. prace budowlane zostały przerwane z powodu problemów finansowych inwestora. Ponieważ budynek powstał niezgodnie z pozwoleniem na budowę, a inwestor nie wykonał dokumentacji zamiennej, w 2006 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę budowli.

Obiekt nie jest zabezpieczony, a jego stan techniczny się pogarsza. Pomimo że obowiązuje zakaz wstępu na jego teren, stał się swoistą atrakcją, tłumnie odwiedzaną zarówno przez urban eksplorerów jak i turystów z całego świata.

WAŻNE! Zachęcamy do obejrzenia obiektu z zewnątrz.

8/16
Wieżyca to najwyższy szczyt moreny czołowej na całym Niżu...
fot. Archwium Polska Press

PUNKT WIDOKOWY WIEŻYCA

Wieżyca to najwyższy szczyt moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim, liczący 329 m. Góra porośnięta jest 150-letnim lasem bukowym. Aby dostać się do wieży, trzeba przygotować się na 15-minutowy spacer jednym z trzech szlaków. Dotarcie do wieży widokowej z najbliższego parkingu zajmuje około 15-20 minut.

Obecną, metalową wieżę widokową im. Jana Pawła II postawiono w 1997 roku i stanowi ona prawdziwą atrakcję dla zwiedzających Kaszuby. Rozciąga się z niej widok na pofałdowaną, kaszubską krainę jezior, lasów i pól. „Z lotu ptaka” można podziwiać Kółko Raduńskie, czyli pierścień jezior i Wzgórza Szymbarskie. W odległości 4 km od wieży znajduje się Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo, w którym nie tylko wrzucicie coś na ząb, ale również oddacie się rozrywkom na świeżym powietrzu.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Siatkarze zainaugurowali w Nierzymiu sezon na piasku. Wygrali Bidziński i Nawrot

Siatkarze zainaugurowali w Nierzymiu sezon na piasku. Wygrali Bidziński i Nawrot

Majówka w Żarach. W parku miejskim sporo atrakcji

Majówka w Żarach. W parku miejskim sporo atrakcji

Majówka w Żarach ruszyła. Zobaczcie relację z marszobiegu dla rodzin

Majówka w Żarach ruszyła. Zobaczcie relację z marszobiegu dla rodzin

Zobacz również

Majówka w Żarach. W parku miejskim sporo atrakcji

Majówka w Żarach. W parku miejskim sporo atrakcji

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym