1/24
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
William North sprzedał już ponad cztery tysiące obrazów,...
fot. Eliza Gniewek-Juszczak

Niezwykłe akwarele okolic Nowej Soli. Zobacz niezwykłe zdjęcia!

William North sprzedał już ponad cztery tysiące obrazów, teraz szykuje wystawę w Nowej Soli.

Wystawa prac akwarelisty Williama Northa, która zostanie otwarta w Muzeum Miejskim w Nowej Soli w piątek, 4 listopada, będzie pierwszą w Polsce i pierwszą w muzeum, w życiu malarza, który tworzy od 45 lat. Dlaczego wcześniej nie wystawiał w takich instytucjach? Nie miał czasu. Cały czas maluje. Sprzedał już ponad cztery tysiące obrazów. Jak zainteresował się województwem lubuskim? Mieszkaniec Konotopu, który pracował w Wielkiej Brytanii, Daniel Kurowski został zaproszony na wernisaż organizowany w domu artysty. Zobaczył na obrazach szerokie plenery i wodę, i zauważył podobieństwo z mokradłami i stawami ze swoich rodzinnych stron. – Zaprosiłem pana Williama do naszego regionu. Pierwszy raz przyjechał w 2008 r. i przez ten czas namalował ok. 170 obrazów z różnych stron w Polsce – opowiada D. Kurowski, który został agentem artysty.

W świat pojechały obrazy z motywami z okolic Nowej Soli, województwa lubuskiego i wielu innych polskich miast. M.in. obraz, który prezentuje miejscowość Święte, położoną niedaleko Konotopu, został wysłany do Stanów Zjednoczonych, a widok na lubuską miejscowość Marianki kupił były poseł czterech kadencji parlamentu Wielkiej Brytanii.

Teraz szanse na zakup obrazów będą mieli także goście Muzeum Miejskiego. Wystawa, której przygotowania już trwają na pierwszym piętrze głównego budynku, będzie podzielona na dwie części. W jednej znajdą się obrazy, które tylko będzie można oglądać, a w drugiej te, które będzie można kupić. Z pewnością będą powstawały też kolejne prace z motywami z naszego regionu, artysta zapowiada, że będzie wracał do naszego regionu. Powodem są zwłaszcza wiejskie krajobrazy, które jeszcze można na naszych terenach oglądać. – Chcę tutaj przyjeżdżać i podziwiać piękno wsi. W Anglii coraz rzadziej spotyka się miejsca, w których ludzie prowadzą przydomowe gospodarstwa, w których hodują kury, pszczoły. U was można zobaczyć tradycyjną wieś. Chcę takie widoki malować, póki te tereny się jeszcze nie zmieniły – podkreśla malarz.

William North odkrył swój talent, kiedy miał 23 lata. Zobaczył u znajomego w domu pewien obraz bitwy morskiej i stwierdził, że też by tak potrafił. Wrócił do domu i zaczął malować. – Stwierdziłem, że to nie takie trudne. Na pierwszym obrazie znalazła się kaczka – wspomina artysta. Ptaki do tej pory należą do ulubionych motywów prac. Artysta nawet założył prywatne stawy, po to by mogły przylatywać w to miejsce ptaki, które mógłby malować.

Zobacz też: Uwaga kierowcy! Zamknięto fragment drogi nr 3 koło [MAPA]

Zobacz również

Danuta Martyniuk przeszła wielką metamorfozę. Żona króla disco polo schudła 15 kg

Danuta Martyniuk przeszła wielką metamorfozę. Żona króla disco polo schudła 15 kg

Ranking najlepszych liceów w regionie. Tu uczniowie osiągają najlepsze wyniki!

Ranking najlepszych liceów w regionie. Tu uczniowie osiągają najlepsze wyniki!

Polecamy

Radomianie najlepsi w mistrzostwach Polski klasyków w zapasach

Radomianie najlepsi w mistrzostwach Polski klasyków w zapasach

Świetna forma Piotra Liska w domu! Kapitalny start sezonu

Świetna forma Piotra Liska w domu! Kapitalny start sezonu

Jan-Krzysztof Duda zatrzymał niepokonanego szachistę

Jan-Krzysztof Duda zatrzymał niepokonanego szachistę

Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie