5/25
GUBIN – TORY TRAMWAJOWE...
fot. Mariusz Kapała

GUBIN – TORY TRAMWAJOWE
Dziś w Gubinie przy przejściu granicznym możemy zobaczyć fragment torów tramwajowych. Dziwne? Niekonieczne. Zostały one na pamiątkowej dawnej linii tramwajowej, która funkcjonowała w mieście (a pamiętajmy, że Gubin (Guben) liczył przed wojną 45 tys. mieszkańców, gdy Zielona Góra zaledwie 26 tys.). Pierwszą i jedyną linię uruchomiono zimą 1904 r. Łączyła ona dworzec kolejowy, położony w lewobrzeżnej części miasta poprzez most na Nysie, i rynek z placem nad Lubszą. Trasa miała ok. 2,5 km długości i obsługiwało ją sześć tramwajów odjeżdżających co siedem minut. Pożegnalna podróż odbyła się w 1938 r.

6/25
WRÓBLIN GŁOGOWSKI – OPUSZCZONA WIEŚ I KOŚCIÓŁ...
fot. Anna Wańczko

WRÓBLIN GŁOGOWSKI – OPUSZCZONA WIEŚ I KOŚCIÓŁ
Po środku wsi stoi niewielki kościół z XIX wieku. Mieszkańcy dbali o świątynię, wspólnymi siłami doprowadzili do jej odbudowy. Jednak przyszły lata ‘90, sąsiedztwo pobliskiej Huty Miedzi Głogów doprowadziło do degradacji środowiska naturalnego.
Życie we wsi stało się niemal niemożliwe, zaczęły się wysiedlenia. Domy zrównano z ziemią. Wieś zamieniła się w pustkowie i oficjalnie przestała istnieć. Zachował się tylko jeden dom oraz wspomniany już kościół. Ta apokaliptyczna sceneria jest dziś punktem wycieczek wielu miłośników miejsc opuszczonych. A ponieważ znajduje się tuż na granicy województwa lubuskiego i dolnośląskiego, postanowiliśmy ją dołączyć do 20 dziwnych miejsc w regionie.

7/25
WSCHOWA POMNIK BYKA...
fot. Michał Kalinowski

WSCHOWA POMNIK BYKA
Pomnik byka we Wschowie. Dla wielu osób to bardzo dziwne miejsce, bo żeby tak bykowi pomnik budować… Ale wielu też nie dziwi. Bo Buhaj Ilon, który stoi na cokole, był w Polsce prototypem rozpłodowym rasy holsztyno-fryzyjskiej. Był dumą – ze względy na swoją wydajność - Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej Osowej Sieni (gmina Wschowa). Byk urodziło się we wspomnianym ośrodku, a jego matka została przywieziona do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Pomnik byka stanął na wzgórzu w 1982 roku, w miejscu gdzie do lat 60. ubiegłego stulecia znajdował się pomnik kanclerza Ottona von Bismarcka.

8/25
ŻARKI WIELKIE (GMINA TRZEBIEL) – WIEŻA RYCERSKA...
fot. Dariusz Chajewski

ŻARKI WIELKIE (GMINA TRZEBIEL) – WIEŻA RYCERSKA
Zameczek w Żarkach Wielkich, a raczej wieża rycerska jest ruiną od kilku stuleci. Nie zmienia to faktu, że to nieco tajemnicza budowla. Z daleka wygląda raczej jak rumowisko cegieł na wzgórzu, ponad łęgami i polami.
Wieża rycerska w Żarkach Wielkich zbudowana została w pierwszej połowie XIV wieku, od końca XVIII wieku pozostaje w ruinie. To budowla murowana z cegły, założona na rzucie prostokąta. Zachowały się jedynie mury obwodowe do wysokości 3-6 m. W XV wieku zamek zwany ,,Czerwonym domem” był, jak podają źródła, schronieniem awanturników i ciemiężców, którzy pustoszyli okolicę. Ale także służył jako miejsce schronienia mieszkańcom okolicy.
W latach 1434 i 1436 zamek zaatakowali i zniszczyli władcy księstw głogowskiego i żagańskiego. Zniszczony już w wieku XVII stanowił rezerwuar cegły przy budowie kościoła

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Zakończono naprawę sieci wodociągowej w Żarach! Woda wkrótce popłynie z kranów!

Zakończono naprawę sieci wodociągowej w Żarach! Woda wkrótce popłynie z kranów!

Groźny pożar w Kostrzynie nad Odrą. Paliło się mieszkanie socjalne

Groźny pożar w Kostrzynie nad Odrą. Paliło się mieszkanie socjalne

Wiemy, gdzie i kiedy odbędzie się 25. Lubuskie Święto Plonów. Oj będzie się działo!

Wiemy, gdzie i kiedy odbędzie się 25. Lubuskie Święto Plonów. Oj będzie się działo!

Zobacz również

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie