5/7
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym oraz...
fot. serezniy/123rf.com

Rak płuca

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym oraz stanowi najczęstszą przyczynę śmierci u mężczyzn. Rocznie umiera n niego 1,6 mln osób na świecie. Głównym czynnikiem rozwoju tego nowotworu jest palenie papierosów zarówno czynne, jak i bierne, a także obciążenia genetyczne oraz zanieczyszczenie środowiska.

Do najczęstszych objawów raka płuc należy kaszel, duszność, świszczący oddech (jak u astmatyków), chrypka, ból i ucisk w klatce piersiowej i krwioplucie. Objawy te mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium raka, początkowo nie dając specyficznych symptomów. Szczególnie nie są one specyficzne w przypadku palaczy, którzy kaszel i duszności odczuwają bardzo często i nie utożsamiają tych objawów ze stanem chorobowym.

Rak płuca najczęściej daje przerzuty do węzłów chłonnych, kości, wątroby i mózgu. Diagnostyka polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego, badań RTG klatki piersiowej i tomografii komputerowej, a także badań krwi: morfologii, markerów nowotworowych CAE i CA 125 oraz badania ogólnego moczu. W celu oceny zaawansowania raka przeprowadza się badanie cytologiczne plwocin i bronchoskopię (pobranie próbek materiału z dróg oddechowych).

Pacjentów z rakiem płuca w zaawansowanym stadium poddaje się leczeniu radykalnemu lub paliatywnemu, natomiast w innych przypadkach stosuje się chemioterapię, a w ostatnich latach również immunoterapię, która jednak w Polsce nie jest refundowana.

6/7
Rak jamy ustnej jest nowotworem złośliwym częściej...
fot. slasny/123rf.com

Rak jamy ustnej

Rak jamy ustnej jest nowotworem złośliwym częściej występującym u mężczyzn niż u kobiet. Ryzyko zachorowania na niego u mężczyzn wzrasta już po 40. roku życia, a głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów oraz zakażenie wirusem HPV.

Objawy raka jamy ustnej początkowo przypominają zapalenie jamy ustnej przez co mogą być zignorowane. Najbardziej charakterystycznym objawem jest najpierw niewielka, a następnie powiększająca się i utrzymująca się zmiana na wardze, dziąśle, błonie śluzowej policzka lub języku. Może mieć ona postać bolesnej czerwonej lub białej plamki, owrzodzenia, zgrubienia lub guzka. Inne objawy to mrowienie i drętwienie języka, ślinotok, szczękościsk, nieprzyjemny zapach z ust.

Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i fizykalnym zbadaniu zmiany. Następnie lekarz może zlecić badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a także badanie histopatologiczne pobranego fragmentu zmiany.

Podstawą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany, a także zastosowanie chemioterapii i radioterapii. Ze względu na zwykle późne wykrycie zmian rokowania nie są dobre. W przypadku małych zmian poniżej 4 cm wskaźnik pięcioletniego przeżycia wynosi 90 proc., ale przy większych zmianach spada do 40 proc.

7/7
Mężczyźni nie chcą rozmawiać o raku głównie z powodu...
fot. NanoStockk/gettyimages.com

Mężczyźni nie chcą rozmawiać o raku głównie z powodu pokutującego przekonania, że prawdziwy mężczyzna nie choruje, a dbanie o zdrowie i przeprowadzanie badań to okazywanie słabości.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Matura z języka angielskiego. Zapytaliśmy o nastroje w I LO w Zielonej Górze

Matura z języka angielskiego. Zapytaliśmy o nastroje w I LO w Zielonej Górze

Remont kolejnego węzła na autostradzie A2. Tym razem na wysokości Trzciela

Remont kolejnego węzła na autostradzie A2. Tym razem na wysokości Trzciela

Polecamy

Nowa miłość Piotra Stramowskiego. Tak żyje i mieszka Natalia Krakowska - oto galeria

Nowa miłość Piotra Stramowskiego. Tak żyje i mieszka Natalia Krakowska - oto galeria

Real znowu to zrobił. Remontada Królewskich na wagę finału Ligi Mistrzów

Real znowu to zrobił. Remontada Królewskich na wagę finału Ligi Mistrzów

Oświetlenie auta. Nowe żarówki sygnalizacyjne LED Philips Ultinon Pro7000

Oświetlenie auta. Nowe żarówki sygnalizacyjne LED Philips Ultinon Pro7000