Zamknij

Gazeta Lubuska

Najstarsze budowle Zielonej Góry. Nie wszystkie nas zachwycają. Dlaczego? Sprawdź to

Najstarsze budowle Zielonej Góry

Jacek Katos

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/13] Następne

Najstarsze budowle Zielonej Góry. Nie wszystkie nas zachwycają. Dlaczego?

Kiedy myślimy o najstarszych budowlach Zielonej Góry na myśl przychodzą nam pozostałości po murach obronnych, Wieża Głodowa... a tymczasem wśród tych obiektów są wyglądające na współczesne domy i kamienice. Warto poznać najstarsze obiekty. Nie wszystkie są odpowiednio zadbane i wyeksponowane. A szkoda... bo to przecież nasze wizytówki i atrakcje. Przeklikując kolejne zdjęcia i czytając podpisy pod nimi dowiesz się, jak stare są obiekty w naszym mieście. Ciekawe, czy coś Cię zaskoczy?!

1. Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej
To najstarszy zabytek Zielonej Góry ufundowany został w drugiej połowy XIII wieku przez księcia Konrada I głogowskiego pod wezwaniem św. Jadwigi ( babki fundatora). Kościół ukończony został w 1294 przez Henryka III głogowskiego, syna Konrada. Co ciekawe, fundator został pochowany w świątyni. W 1419 roku pożar zniszczył kościół, został on odbudowany. Powstała ceglana świątynia, której konstrukcje możemy oglądać do dziś. Kościół – dziś konkatedra – płonął jeszcze kilkakrotnie i był odbudowywany.
Warto dodać, że w 1966 roku niedzielną mszę św. odprawił w kościele św. Jadwigi metropolita krakowski abp Karol Wojtyła, przyszły papież i święty Jan Paweł II.

WIDEO: Najstarsze obiekty w Zielonej Górze

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy