5/17
Największa ćma – ćma Pawica atlas (Attacus atlas)...
fot. Kajetan Bielicki

Największa ćma – ćma Pawica atlas (Attacus atlas)
Pawica atlas uważana przez wielu za największego motyla na świecie, tak na prawdę plasuje się na miejscu trzecim. Pawica atlas prowadzi nocny tryb życia, żerując na liściach wielu drzew i krzewów, natomiast w dzień przesiaduje z rozłożonymi skrzydłami, na pniach. Skrzydła osiągają powierzchnię 400 cm².​

Większą od niej jest mało znany gatunek Pawica herkules - Coscinocera hercules. Choć z reguły osiągają one około 27 cm, to jego największy egzemplarz (samica) mierzył 36 cm rozpiętości skrzydeł. Największym motylem dziennym jest za to Thysania agrippana (na zdjęciu), której skrzydła osiągają czasem do 30 cm.​

6/17
Największe chrząszcze - Rohartyniec herkules (Dynastes...
fot. Didier Descouens / Wikimedia Commons

Największe chrząszcze - Rohartyniec herkules (Dynastes hercules)
Jeśli przyjrzeć się największym chrząszczom to sprawa o tyle się komplikuje, że każda z opisanych rodzin tych owadów (166) ma swojego rekordzistę. Chrząszcze to jeden z najliczniejszych rzędów owadów i obejmuje około 400 tys. gatunków. Jest więc komu walczyć o palmę pierwszeństwa!

W Polsce istnieje około 6,2 tys. gatunków. Jednak pomimo tego, że mamy kilka okazałych chrząszczy, takich jak jelonek rogacz czy kozioróg dębosz, to są to maluszki w porównaniu z owadami, jakie żyją na przykład w lasach deszczowych. Jeśli chodzi o rodzinę rohatyńców to nasz rohatyniec nosorożec wyglądający na sporego owada osiąga zaledwie 4 cm długości.

Tymczasem rekordzistą, nie byle jakim, jest czterokrotnie większy od niego rohatyniec herkules. Dorosłe samce dorastają do 16 cm. Co ciekawe znaczna część tego rozmiaru to imponujący "róg", służący samcom do walki o terytorium i samicę.

Potomstwo zwycięzcy też może pochwalić się nie lada rozmiarem. Larwy osiągają 10 cm i mogą osiągnąć wagę nawet do 100 gram. Jest to gatunek występuje w lasach deszczowych Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej oraz w Meksyku.

7/17
Chrząszcz słonia - Elephas Megasoma...
fot. Lyn Gateley / Wikimedia Commons

Chrząszcz słonia - Elephas Megasoma
Skoro etymolodzy lubią nazywać owady, tak żeby kojarzyły się one z bardziej nam znanymi zwierzętami to od razu wiadomo, jak wygląda w mikroświecie "słoń". Megasoma elephas jest powszechnie znany, jako chrząszcz słonia. Co ciekawe jest spokrewniony z naszym rohatyńcem nosorożcem. Megasoma w języku greckim oznacza „duże ciało”.

Jednak nie każdy gatunek chrząszcza opisany tą nazwą musi oznaczać rozmiar XXL. Istnieją gatunki z tej grupy które nie przekraczają 20 mm. Nie dotyczy to jednak samców chrząszczy słonia. Największe samce, trzykrotnie większe od swoich partnerek mogą mierzyć 12 cm. Żywotność postaci imago czyli dorosłego chrząszcza wynosi około jednego do trzech miesięcy. Podczas gdy rozwój ich larw może trwać nawet 3 lata.

8/17
Największy pająk - Ptasznik goliat (Theraphosa blondi)...
fot. Jacek Katos

Największy pająk - Ptasznik goliat (Theraphosa blondi)
Przedstawiając owady nie można zapomnieć o pająkach. Największe z nich to ptaszniki. Tych wielkich, często pięknie ubarwionych, o zróżnicowanej sile jadu pająków jest aż 950 gatunków. Który z nich zasługuje na miano rekordzisty?

Wskazuje na to sama jego nazwa! Ptasznik goliat może ważyć nawet ćwierć kilograma. A rozstaw jego odnóży dochodzi do 30 cm, czyli tyle, ile najdłuższa linijka, jaką wkładaliśmy za dzieciństwa do tornistra. O dziwo jad goliatów nie jest byt silny i nie stwarza dla zdrowego człowieka poważniejszego zagrożenia.

Uwaga! Zdecydowaliśmy się zaprezentować w tym zestawie także Ptasznika goliata. Trzeba jednak zaznaczyć, że Theraphosa blondi nie jest owadem. Należy on bowiem do rodziny pająków i pajęczaków, które już na pierwszy rzut oka wyróżnia od owadów ilość kończyn.​

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Polka spędziła cały rok w Tajlandii, teraz odsłania tajniki egzotycznego królestwa!

Polka spędziła cały rok w Tajlandii, teraz odsłania tajniki egzotycznego królestwa!

Zmiany w rozkładzie jazdy MZK. Pojedziemy na kąpielisko H2Ochla, nowe przystanki...

Zmiany w rozkładzie jazdy MZK. Pojedziemy na kąpielisko H2Ochla, nowe przystanki...

To były udane mistrzostwa Polski. Teraz czas na podbój Europy

To były udane mistrzostwa Polski. Teraz czas na podbój Europy

Zobacz również

To były udane mistrzostwa Polski. Teraz czas na podbój Europy

To były udane mistrzostwa Polski. Teraz czas na podbój Europy

„Najpiękniejsza dziewczyna, jaką kiedykolwiek widziałeś”. Szczęściarz Chiesa ZDJĘCIA

„Najpiękniejsza dziewczyna, jaką kiedykolwiek widziałeś”. Szczęściarz Chiesa ZDJĘCIA