Zamknij

Gazeta Lubuska

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie ma już 6 lat. Zobacz, jak powstawał! [ZDJĘCIA]

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Mariusz Kapała

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/24] Następne

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie ma już 6 lat. Zobacz, jak powstawał! [ZDJĘCIA]

6 listopada 2010 roku w Świebodzinie ukończono budowę najwyższego na świecie pomnika Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dwa tygodnie później został uroczyści poświęcony.

Najwyższy na świecie Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata stanął 6 listopada 2010 roku dokładnie o godz. 15.57 pod Świebodzinem.

Budowniczy pomnika ksiądz Sylwester Zawadzki nie kryły wtedy wzruszenia. - Jestem bardzo szczęśliwy. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu - powiedział „GL”.
Ks. zapytany, skąd pomysł na wybudowanie pomnika powiedział: - Pomysł miał Pan Jezus. Ja ten pomnik miałem zbudować.

W niedzielę, 21 listopada 2010 r. pomnik Chrystusa Króla został poświęcony przez biskupa Stefana Regmunta. Na uroczystość przybyły tysiące wiernych.

Pomnik wraz z pobliskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego tworzą integralną całość. Razem stały się miejscem kultu i pielgrzymek wiernych z całej Polski.

Sama figura bez korony i podstawy ma dokładnie 33 metry, czyli tyle, ile liczba lat życia Jezusa. To nie koniec symboli. Wysokość korony ma 3 metry, odpowiada to liczbie lat publicznej działalności Chrystusa. Kopiec zbudowany jest z pięciu kręgów oznaczających kontynenty.

Figura waży 440 ton i mierzy 36 metrów. Jest największą konstrukcją tego typu na świecie.

Koszt całej budowy szacuje się na ok 6 milionów złotych, które zostały pokryte z dobrowolnych datków parafian, Polonii amerykańskiej, a także lokalnych przedsiębiorców.


Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy