1/11
Pierwsze domy wykonane za pomocą drukarek 3D już powstały, a...
fot. 123RF.com

Budynki mieszkalne wydrukujemy w 3D

Pierwsze domy wykonane za pomocą drukarek 3D już powstały, a technologia jest stale udoskonalana. Przykładowo amerykańska organizacja New Story szykuje się do wydrukowania w technologii 3DCP 50 domów z betonu dla potrzebujących mieszkańców Meksyku. Każdy będzie miał ok. 46,5 m kw. powierzchni i będzie kosztował zaledwie 4 tys. dolarów, a przy jego trwającym jedynie 24 godziny wydruku nie powstaną żadne odpady.

Inne przykłady dobrze pokazują potencjał tej technologii. W Dubaju firma Apis Cor wydrukowała pokazowy dom o wysokości 9,5 m i powierzchni aż 640 m kw. W Moskwie powstał z kolei 38-metrowy domek za ok. 10 tys. dolarów.

W Polsce technologię 3DPC zaprezentowano w podwarszawskich Otrębusach. Startup REbuild wydrukował z ok. 6 ton betonu pokazowy domek 7-metrowy. Zajęło to tylko 13 godzin. Jak widać, technologia ta ma szansę zrewolucjonizować budownictwo.

2/11
Usługa dostawy paczek przy pomocy drona od kilku lat działa...
fot. pxhere.com

Lądowiska dla dronów na osiedlach

Usługa dostawy paczek przy pomocy drona od kilku lat działa w Chinach, a w sierpniu 2020 r. zgodę na pierwsze tego typu próby w USA otrzymała firma Amazon. Według danych firmy DHL Express na terenach miejskich dron pozwala skrócić czas dostawy paczki z 40 do zaledwie 8 minut, zużywając przy tym mniej energii i produkując mniej zanieczyszczeń niż samochód.

Jak pokazał rok 2020, gdy zakupy online zrobiło aż 73 proc. internautów, jest duże zainteresowanie szybką dostawą przesyłek do domu. Można się więc spodziewać, że w przyszłości na osiedlach trzeba będzie wyznaczyć specjalne lądowiska dla dronów z paczkami.

3/11
Komputery są coraz lepsze w rozpoznawaniu ludzkich twarzy. W...
fot. pxhere.com

Osiedla bez ogrodzeń dzięki rozpoznawaniu twarzy

Komputery są coraz lepsze w rozpoznawaniu ludzkich twarzy. W krajach takich jak USA, Niderlandy i Wielka Brytania technologia „face recognition” jest powszechnie wykorzystywana m.in. przez służby graniczne i policję, a coraz częściej spotyka się ją także w smartfonach. Na tej podstawie ekspert GetHome.pl przewiduje, że być może w przyszłości grodzenie osiedli stanie się zbędne – kamery będą same decydowały, kogo wpuścić do budynku, a na widok kogo wezwać policję. Możliwe też, że system rozpoznający twarze zastąpi kiedyś... klucze do drzwi.

4/11
Wynajmowanie prywatnych mieszkań na krótki termin, np....
fot. Tomasz Bolt / PPG

Zakaz wynajmowania mieszkań turystom

Wynajmowanie prywatnych mieszkań na krótki termin, np. turystom, opłaca się właścicielom, ale stanowi męczarnię dla sąsiadów i zarządców budynków. W takich obiektach spada poziom bezpieczeństwa, a do tego pojawiają się problemy z hałasem i zaśmiecaniem. Co więcej, w miastach jest przez to mniej mieszkań dostępnych na wynajem długoterminowy, przez co rosną czynsze.

Już dziś wiele polskich i europejskich miast szuka sposobów, by ograniczyć to zjawisko. Choć wynajem turystom raczej nigdy nie zostanie całkowicie zakazany, na pewno zostanie mocno ograniczony. Przykładowo w Amsterdamie lokal można wynająć turystom tylko przez 30 dni w roku, a do tego trzeba zapłacić specjalny podatek. Zbliżone rozwiązania w Polsce są zapewne tylko kwestią czasu.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Nad zalewem w Małomicach świętowali rycerze św. Floriana

Nad zalewem w Małomicach świętowali rycerze św. Floriana

Piotr Prorasiewicz przed derbami: Nie jesteśmy faworytami meczu ze Stalą

Piotr Prorasiewicz przed derbami: Nie jesteśmy faworytami meczu ze Stalą

Bieg z falgą w Żaganiu 2024! Parkrun w pałacowym parku!

Bieg z falgą w Żaganiu 2024! Parkrun w pałacowym parku!

Zobacz również

Miało być ciastko na deser, a wyszedł zakalec. Stal znów przegrała w Arenie Gorzów

Miało być ciastko na deser, a wyszedł zakalec. Stal znów przegrała w Arenie Gorzów

Lechia i Warta podzieliły się punktami. Dwie czerwone kartki w derbach

Lechia i Warta podzieliły się punktami. Dwie czerwone kartki w derbach