5/11
WINSTON CHURCHILL...
fot. Winston Churchill, domena publiczna

WINSTON CHURCHILL

Powtórzę Izbie to, co powiedziałem członkom mojego gabinetu: Nie mam nic do ofiarowania oprócz krwi, znoju, łez i potu. Mamy przed sobą wiele miesięcy walki i cierpienia.

Nie są to słowa niosące pocieszenie, a ich wypowiedzenie wymaga niewątpliwie prawdziwej odwagi. Znamienne expose zostało wygłoszone 13 maja 1940 roku podczas przemówienia w Izbie Gmin, zaraz po tym, jak Churchill objął urząd premiera wielkiej Brytanii. Tymi słowami Churchill zadeklarował aktywne przyłączenie się Wielkiej Brytanii do II Wojny Światowej.

Wbrew asekuracyjnej polityce swych poprzedników, Churchill decydował się walczyć z hitlerowskimi Niemcami, stając się ostatnią nadzieją aliantów. W jaki sposób premier podsumował działania poprzedników? Z właściwą sobie celnością. "Mieli do wyboru wojnę i zdradę. Wybrali zdradę, ale i tak będą mieć wojnę".

6/11
MARTIN LUTHER KING...
fot. Martin Luther King podczas przemowy ""I Have a Dream", 1963 rok, domena publiczna

MARTIN LUTHER KING

I have a dream.

Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie byłych niewolników i synowie byłych właścicieli niewolników usiądą razem przy stole braterstwa.

Jedno z najsłynniejszych przemówień w historii, którego fragmentem są powyższe słowa, zostało wygłoszone 28 sierpnia 1963 roku po zakończeniu Marszu na Waszyngton, w którym wzięło udział około 250 tysięcy osób. Pastor King wystosował apel o równość wszystkich ludzi i powstrzymanie się od używania przemocy. Nawoływał do zakończenia segregacji rasowej.

Poruszająca przemowa Kinga, pełna odniesień biblijnych, uchodzi do dziś za jedną z najważniejszych w historii Ameryki. Niestety pastor za swą walkę o równość zapłacił najwyższą cenę. Pięć lat po słynnej przemowie, w 1968 roku, zginął w zamachu w Memphis. King zaś do dziś pozostaje jedną z najważniejszych ikon ruchów walczących o prawa człowieka.



7/11
JOHN KENNEDY...
fot. Prezydent John Kennedy, 1963 rok, domena publiczna, fot. Cecil Stoughton, White House

JOHN KENNEDY

Amerykanie, nie pytajcie, co wasz kraj może zrobić dla was, lecz pytajcie, co wy możecie zrobić dla swojego kraju. Obywatele świata, nie pytajcie, co Ameryka może zrobić dla was, ale o to, co możemy zrobić dla wolności człowieka.

Znamienne słowa zostały wypowiedziane w czasie inauguracji prezydentury Kennedy’ego dnia 20 stycznia 1961 roku. Zostały zapamiętane jako symbol idealizmu, który zainspirował kolejne pokolenia polityków i obywateli - do pracy na rzecz ojczyzny.

Celem Kennedy’ego było zachęcenie Amerykanów do aktywnego włączenia się w walkę o prawa obywatelskie i zniesienie nierówności rasowych. Przesłanie było jednak szersze, kierowane nie tylko do obywateli Stanów Zjednoczonych, ale do obywateli świata. Za powszechnych wrogów rodzaju ludzkiego prezydent uznawał zjawiska takie jak tyrania, bieda, choroby i wojna - i to do walki z nimi nawoływał.

8/11
NELSON MANDELA...
fot. Mandela oddający głos w 1994, fot. Paul Weinberg, CC BY-SA 3.0

NELSON MANDELA

Całe swe życie poświęciłem walce na rzecz Afrykańczyków. Walczę przeciw dominacji i białych, i czarnych. Wierzę w demokratyczne i wolne społeczeństwo, żyjące w harmonii na równych prawach. To ideał, dla którego żyję. Ale, Boże, jeśli musiałbym dla niego umrzeć, to jestem gotów.

Mandela wypowiedział niezwykłe słowa dnia 20 kwietnia 1964 roku podczas procesu 22 przywódców związkowych i działaczy Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Sąd niestety uznał wszystkich oskarżonych za winnych 221 aktów sabotażu. Choć sam Mandela trafił do więzienia na 27 lat, jego słowa miały dużo szerszy zasięg nić więzienne mury. Stały się nie tylko głosem wszystkich narodów ciemiężonych przez kolonializm, ale i manifestem ruchów narodowowyzwoleńczych.

To dzięki Mandeli, jego niezłomności i jego słowom, w kolejnych dekadach większość kolonii - w Afryce i poza nią - uzyskało upragnioną niepodległość. Cztery lata po wyjściu na wolność Mandela został prezydentem RPA. Miało to miejsce w 1994 roku.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna

Lubuska policja ma nowych funkcjonariuszy. Właśnie złożyli ślubowanie

Lubuska policja ma nowych funkcjonariuszy. Właśnie złożyli ślubowanie

Mistrzowie pięknego czytania ze szprotawskiej biblioteki!

Mistrzowie pięknego czytania ze szprotawskiej biblioteki!

Zobacz również

Nielegalni migranci z Jemenu i Somalii zatrzymani przez straż graniczną

Nielegalni migranci z Jemenu i Somalii zatrzymani przez straż graniczną

Lubuska policja ma nowych funkcjonariuszy. Właśnie złożyli ślubowanie

Lubuska policja ma nowych funkcjonariuszy. Właśnie złożyli ślubowanie