5/13
Choroba, znana również jako koklusz, wywoływana jest przez...
fot. madhourse/123rf.com

Krztusiec

Choroba, znana również jako koklusz, wywoływana jest przez bakterię - pałeczkę krztuśca Bordatella pertussis, która powoduje zapalenie tchawicy i oskrzeli. Głównym objawem choroby jest uporczywy, duszący kaszel (stąd nazwa), duszność, świszczący oddech. Napady kaszlu mogą prowadzić do wymiotów, a nawet niedotlenienia. Najcięższy przebieg choroby z powikłaniami zagrażającymi życiu występuje u niemowląt i małych dzieci.

Szczepienie na krztusiec: W Polsce stosowana jest szczepionka skojarzona DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

6/13
Tę zakaźną, ale nie zaraźliwą chorobę wywołują bakterie...
fot. dolgachov/123rf.com

Tężec

Tę zakaźną, ale nie zaraźliwą chorobę wywołują bakterie laseczki tężca. Do zakażenia dochodzi podczas skaleczenia. Bakterie przedostają się przez ranę do organizmu, a toksyny przez nie wytwarzane atakują centralny układ nerwowy wywołując bolesne skurcze mięśni, szczękościsk, sztywność karku, a w zaawansowanym stadium również drgawki.

Szczepienie na tężec: W Polsce szczepienie przeciwko tężcowi jest obowiązkowe. Stosowana jest szczepionka skojarzona DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, którą otrzymują dzieci po 2. miesiącu życia w 4 dawkach do 18. miesiąca życia oraz w wieku 6, 14 i 19 lat.

7/13
Odrę wywołuje bardzo szybko rozprzestrzeniający się drogą...
fot. luanateutzi/123rf.com

Odra

Odrę wywołuje bardzo szybko rozprzestrzeniający się drogą kropelkową wirus paramyxowirus. Najczęściej chorują na nią dzieci, a do głównych objawów należą: gorączka, kaszel, katar, ale przede wszystkim wysypka i światłowstręt. W przypadku odry u dorosłych występują podobne objawy jak u dzieci, ale choroba ma dużo cięższy przebieg, szczególnie, gdy osoba zakażona ma problemy związane z układem krążenia. Dlatego największe zagrożenie choroba stwarza dla dziadków dzieci nią zakażonych.

Podobnie, jak w przypadku ospy przechorowanie odry w wieku dziecięcym wytwarza odporność na tę chorobę na całe życie, ale najskuteczniej i najbezpieczniej chronią przed nią szczepienia obowiązkowe realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych.

Szczepienie na odrę: W Polsce tzw. szczepionkę MMR, czyli szczepionkę trójskładnikową przeciw odrze, śwince i różyczce podaje się obowiązkowo dzieciom między 13. a 15. miesiącem życia, oraz w wieku 6 lat.

8/13
Świnka to zapalenie ślinianek przyusznych wywoływane przez...
fot. milkos/123rf.com

Świnka

Świnka to zapalenie ślinianek przyusznych wywoływane przez paramyksowirusa. Do zakażenia wirusem świnki dochodzi drogą kropelkową, a więc w bliskim kontakcie z osobą chorą. Inkubacja wirusa w organizmie jest bardzo długa i wynosi aż 14-24 dni, natomiast chory może zarażać już na 7 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów świnki. Jak większość infekcji wirusowych świnka objawia się wystąpieniem gorączki, utratą apetytu, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk ślinianek przyusznych z towarzyszącym silnym bólem w ich okolicy. Ból i obrzmienie utrudniają też swobodne otwieranie ust, gryzienie i przełykanie pokarmów.

Częstym powikłaniem świnki jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które występuje 2-3 tygodnie od zachorowania. Wirus świnki jest szczególnie niebezpieczny dla chłopców powyżej 12. roku życia, ponieważ może prowadzić do wystąpienia takich powikłań jak zapalenie jąder, skutkujące nawet zaburzeniami płodności w przyszłości. Świnka jest też dużo groźniejsza dla osób dorosłych, u których częściej pojawiają się powikłania po chorobie takie jak wyżej wymienione, a także zapalenie trzustki, tarczycy, stawów, nerek czy jajników. Świnka w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, może prowadzić do poronienia.

Szczepienie przeciw śwince: Obecnie stosowana jest szczepionka MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepienie należy do obowiązkowych i według kalendarza szczepień ochronnych należy je przeprowadzić w 13-15 miesiącu życia dziecka oraz jako dawkę przypominającą w wieku 6 lat.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

1 maja 2024 w Żaganiu! Byliście w parku? Skosztowaliście smaków świata?

1 maja 2024 w Żaganiu! Byliście w parku? Skosztowaliście smaków świata?

Kosmiczna oprawa po porażce Nadala. Godne pożegnanie legendy w Madrycie [GALERIA]

Kosmiczna oprawa po porażce Nadala. Godne pożegnanie legendy w Madrycie [GALERIA]

Spontaniczne wakacje Szczęsnego. Właśnie tam wziął ślub

Spontaniczne wakacje Szczęsnego. Właśnie tam wziął ślub

Zobacz również

Majówka w Żarach. W parku miejskim sporo atrakcji

Majówka w Żarach. W parku miejskim sporo atrakcji

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym