5/11
Bursztyny...

Bursztyny

Bursztyn jest niczym innym, jak kopalną, skamieniałą żywicą drzew iglastych. Na świecie rozróżniamy aż 60 odmian bursztynu. Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich (stwierdzono je w Kanadzie). Największe znane złoża bursztynów, szacowane na 90% całych zasobów światowych, zlokalizowane są w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. Bursztyny można znaleźć także po Polskiej stronie morza Bałtyckiego, szczególnie na Wyspie Sobieszewskiej, w Mikoszewie, Ustce, Stegnie i w Jantarze. Poszukiwania najlepiej rozpocząć tuż po sztormie.

O ile niewielkie kawałki bursztynu nie uczynią z nas milionerów, o tyle przy bryłkach bryłek ważących więcej niż 0,2 kg, cena kształtuje się na poziomie 20 000 złotych za kilogram. Warto zaznaczyć, że kilku szczęśliwcom udało się znaleźć nawet kilkukilogramowe okazy. Największy bursztyn w historii, znaleziony w drugiej połowie XIX wieku, ważył aż 12 kilogramów!

6/11
Poroże...
fot. Reimphoto / Getty Images

Poroże

Jelenie zrzucają poroże każdego roku. Im starsze jest zwierzę, tym większe wykształca rogi. Za kilogram rogu jelenia, czyli tak zwany zrzut, można otrzymać nawet powyżej 100 złotych. Zrzut można legalnie zabrać z lasu, jak grzyby czy jagody.

Łatwo obliczyć, że za poroże ważące 4 kg otrzymamy 400 zł. Może nie zarobimy na tym milionów, ale jeśli jesteśmy fanami spacerów po polach i lasach, możemy w szybki sposób podreperować domowy budżet.

Kiedy najlepiej zbierać poroże? Starsze, dorodne byki jelenia zaczynają zrzuty już w styczniu, a młodsze w marcu, kwietniu, maju i czerwcu - wyjaśnia Marek Grugel, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy.

7/11
Kamienie szlachetne...

Kamienie szlachetne

Czym są kamienie szlachetne? To rzadko spotykane, wartościowe, przeźroczyste, jednorodne i czyste odmiany niektórych minerałów i skał. Choć większość z nich wydobywa się w kopalniach, nie jest wykluczone także i przypadkowe znalezisko. O ostatecznej wartości decyduje nie tylko jakość kamienia, ale i jego wielkość określana w karatach.

Za najdroższe na świecie kamienie szlachetne uznaje się Grandidierite (Sri Lanka, Madagaskar), Painity (Birma), Niebieskie Granaty (Maddagaskar), Serendibity (Sri Lanka, Birma), Czerwone Diamenty (Australia) i Jadeity Cesarskie (Birma), których cena dochodzi do 3 milionów dolarów za 1 karat.

W Polsce również można znaleźć kamienie szlachetne, choć nie tak wartościowe jak te w Azji i Australii. Do najczęstszych należą Opale, których cena potrafi wynieść do kilkuset złotych za 1 gram - w zależności od jakości kamienia.

8/11
Skamieniałości...

Skamieniałości

Zachowane w skałach szczątki organizmów, a także ślady ich aktywności życiowej, nazywamy skamieniałościami lub skamielinami. Najrzadszym typem są skamieniałości kompletne, do których zalicza się organizmy z zachowanymi również tkankami miękkimi.

Choć za dobrze zachowany, skamieniały amonit dostaniemy nie więcej niż kilkaset złotych, warto pamiętać, że najdroższy w historii szkielet dinozaura sprzedał się za 32 mln dolarów. Oczywiście, raczej niemożliwym jest znalezisko podobnej rangi na własną rękę, ale kto wie, co jeszcze skrywa przed nami ziemia.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna

Ekspresowa „oszukana” pizza z cukinii. Nie ma drożdży, ale jest pyszna

Trzecia Droga odkryła karty. Oto „jedynki” do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga odkryła karty. Oto „jedynki” do Parlamentu Europejskiego

Mercedes Klasa E 300e 4MATIC 313 KM. Test, wrażenia z jazdy, wyposażenie, ceny

Mercedes Klasa E 300e 4MATIC 313 KM. Test, wrażenia z jazdy, wyposażenie, ceny

Zobacz również

Lubuska policja ma nowych funkcjonariuszy. Właśnie złożyli ślubowanie

Lubuska policja ma nowych funkcjonariuszy. Właśnie złożyli ślubowanie

Polka spędziła cały rok w Tajlandii, teraz odsłania tajniki egzotycznego królestwa!

Polka spędziła cały rok w Tajlandii, teraz odsłania tajniki egzotycznego królestwa!