5/11
W uprawie domowej spotyka się kilka gatunków dracen. W...
fot. Lin2015 (Pixabay.com)

Draceny

W uprawie domowej spotyka się kilka gatunków dracen. W oczyszczaniu powietrza najskuteczniejsze są: wonna (na zdjęciu), deremańska i obrzeżona. Wszystkie wyglądają bardzo efektownie i nie sprawiają problemów w uprawie.

Wystarczy posadzić je w odpowiedniej ziemi (do dracen), doniczkę ustawić w miejscu jasnym, ale nie na słońcu i zadbać o regularne podlewanie – tak żeby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. W doniczce koniecznie musi być odpływ. Draceny lubią dość wysokie temperatury, jedynie zimą może być nieco chłodniej (ale nie mniej niż 15°C).

6/11
Gerbery najczęściej kojarzymy z kwiatami ciętymi, ale można...
fot. Jill111 (Pixabay.com)

Gerbera Jamesona

Gerbery najczęściej kojarzymy z kwiatami ciętymi, ale można je także uprawiać w doniczkach. Mają piękne liście i kwiaty, z których słyną. Wprawdzie utrzymanie gerbery po tym, kiedy już przekwitnie jest dość trudne, ale można ją potraktować jako roślinę „na pewien czas”, a i tak będzie nas cieszyła dłużej niż w wazonie.

Gerbera w doniczce będzie kwitła długo, jeśli zapewnimy jej:
- regularne podlewanie – musi mieć stale wilgotną ziemię; nie znosi ani przelewania, ani przesuszenia,
- jasne miejsce, ale nienasłonecznione bezpośrednio,
- ciepło (20-24ºC).
Jeśli chcemy, żeby zakwitła powtórnie, musimy zapewnić jej zimą okres odpoczynku (z temperaturą 10-15ºC, światłem i bardzo ograniczonym podlewaniem).

7/11
Fikusy należą do bardzo popularnych kwiatów domowych. Kiedyś...
fot. ManfredRichter (Pixabay.com)

Fikusy

Fikusy należą do bardzo popularnych kwiatów domowych. Kiedyś królowały fikusy sprężyste, obecnie bardzo popularne są fikusy Benjamina (na zdjęciu). I to właśnie „beniaminki” są wyjątkowo skuteczne w oczyszczaniu powietrza.

Żeby dobrze rosły trzeba zapewnić im żyzną, przepuszczalną ziemię. Te fikusy nie lubią nadmiaru wody – powinno się je podlewać dopiero, kiedy ziemia lekko przeschnie. Natomiast uwielbiają wilgotne powietrze i zraszanie. Warto wiedzieć, że te rośliny przyzwyczajają się do tego, skąd pada światło, więc nie powinno się przekręcać i przestawiać doniczki bez potrzeby.

8/11
Palmy na pewien czas wyszły z mody, ale znów stają się...
fot. Katarzyna Laszczak

Palmy

Palmy na pewien czas wyszły z mody, ale znów stają się popularne. Spośród nich warto zwrócić uwagę na: chamedorę wytworną, rapis wyniosły oraz daktylowiec niski. Wszystkie są dość łatwe w uprawie i dobrze radzą sobie z toksynami.

Palmy warto posadzić w specjalnej ziemi, przeznaczonej właśnie dla nich, trzeba też im zapewnić rozproszone światło, pokojową temperaturę przez cały rok (tylko rapis woli zimą chłód) oraz wilgotne powietrze. Wszystkie lepiej znoszą krótkotrwałe przesuszenie, niż nadmiar wody. Pamiętajmy, że palmy to okazałe rośliny i lepiej nadają się do dużych mieszkań.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Święto Flagi 2024 w Żaganiu! Z żołnierzami i harcerzami

Święto Flagi 2024 w Żaganiu! Z żołnierzami i harcerzami

Zderzenie osobówki z tramwajem w Gorzowie! Są duże utrudnienia w ruchu

Zderzenie osobówki z tramwajem w Gorzowie! Są duże utrudnienia w ruchu

Falubaz i Stal podały składy na derby lubuskie. Ależ to będzie ściganie!

Falubaz i Stal podały składy na derby lubuskie. Ależ to będzie ściganie!

Zobacz również

W Szprotawie burmistrz wraz z nowymi radnymi złożył ślubowanie

W Szprotawie burmistrz wraz z nowymi radnymi złożył ślubowanie

Szukasz pomysłu na wycieczkę pełną legend i widoków? Wybierz się na Zamek Chojnik

Szukasz pomysłu na wycieczkę pełną legend i widoków? Wybierz się na Zamek Chojnik