MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szprotawie burmistrz wraz z nowymi radnymi złożył ślubowanie. Jest nowy przewodniczący i pierwsza w historii samorządu wiceprzewodnicząca

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek 2 maja 2024 w Szprotawie odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Miasta Szprotawa, kadencji 2024-2029. Radni złożyli ślubowanie i wybrali swoje prezydium. Również burmistrz Mirosław Gąsik złożył ślubowanie i zapowiedział plany na najbliższą przyszłość nowego samorządu. Opowiedział też o krzywdzie, która spotkała jego, jego rodzinę, gdy został aresztowany i przesiedział za kratami 9 miesięcy. - Zostałem uniewinniony prawomocnym wyrokiem niezależnego i niezawisłego sądu - powiedział. - Gdzie są teraz ci, którzy rzucili na mnie fałszywe oskarżenia? - pytał retorycznie.

Pierwsza w powiecie żagańskim sesja nowej rady odbyła się w Szprotawie 2 maja 2024 roku. Nowym radnym zaświadczenia o wyborze wręczyła przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Małgorzata Szymczak.
Obrady rozpoczął radny senior Władysław Sobczak, który pełnił funkcje przewodniczącego rady, do czasu przeprowadzenia wyboru. - Jestem przewodniczącym seniorem już po raz drugi w mojej karierze samorządowej - powiedział nam.
Jedynym kandydatem na przewodniczącego był Andrzej Stambulski, wieloletni radny, przewodniczący w poprzedniej kadencji. Otrzymał on 13 głosów. Sam wstrzymał się od głosu.
Jego zastępczynią została Halina Sawa. Również nie miała kontrkandydata. - Będę reprezentować przede wszystkim kobiety i ich sprawy - zaznaczyła, dziękując zebranym za wybór.

Burmistrz ślubował na drugą kadencję w Szprotawie
Burmistrz Mirosław Gąsik w wyborach 2024 dostał ponad 70 proc. głosów i w pierwszej turze dosłownie znokautował swoich konkurentów. Ma spore doświadczenie w samorządzie, bo był radnym i przewodniczącym rady powiatu żagańskiego. Pierwszą kadencję rozpoczął w 2018 roku, obejmując zadłużoną na ponad 50 mln zł gminę z wieloma problemami. Jego kadencja została dramatycznie przerwana w październiku 2019 roku, na skutek fałszywych oskarżeń i gry służb - jak sam mówi. Burmistrz został w kajdankach wyprowadzony z Urzędu Miasta i przesiedział w areszcie aż 9 miesięcy. Podczas jego nieobecności Szprotawą zarządzała pani komisarz z Prawa i Sprawiedliwości Ewa Gancarz. Po opuszczeniu aresztu, decyzją sądu M. Gąsik, działacz PSL, wrócił na swoje stanowisko, w 2020 roku. W styczniu 2024 został uniewinniony od wszystkich zarzutów, wyrok jest prawomocny. - Prokuratura nie zdecydowała się na odwołanie - zaznacza burmistrz.
Za jego kadencji gmina bardzo się rozwinęła. Udało się ściągnąć trzech dużych inwestorów. M. Gąsik zapowiedział kolejne inwestycje i najważniejsze plany dotyczące rozwoju miasta i gminy. Podczas pierwszej sesji nowej kadencji wspierało go wielu mieszkańców gminy, a także starosta Henryk Janowicz, również z PSL.

Lista nowych radnych w Szprotawie

 • Andrzej Stambulski (lat 62), 292 głosy. Długoletni prezes spółdzielni mieszkaniowej i długoletni radny. Przewodniczący rady ubiegłej kadencji, a także nowej kadencji
 • Halina Sawa (41 lat), 217 głosów. Radna poprzedniej kadencji, nowa wiceprzewodnicząca
 • Maciej Pachurka (56 lat), 307 głosów. Wieloletni sołtys Dzikowic
 • Roman Pakuła (lat 66), 307 głosów. Były milicjant, można go zobaczyć w różnych kostiumach, gdy wciela się w historyczne postacie, wieloletni radny
 • Grażyna Kufel (lat 61), 278 głosów
 • Jerzy Chmara (lat 53), 264 głosy. Były policjant i radny poprzedniej kadencji
 • Bartłomiej Grono (lat 39) 228 głosów. Przedsiębiorca, doświadczony samorządowiec
 • Janusz Biliński (lat 63), 205 głosów, doświadczony samorządowiec
 • Beata Jakowicka (lat 55), 201 głosów, radna poprzedniej kadencji
 • Maciej Siwicki (lat 38), 180 głosów, doświadczony samorządowiec
 • Władysław Sobczak (77 lat), 172 głosy, były sołtys i wieloletni radny
 • Stefan Gołek (lat 70), 155 głosów, były dyrektor szkoły doświadczony samorządowiec, m.in. w radzie powiatu
 • Piotr Siuda (lat 45), 148 głosów
 • Monika Biazik (lat 45), 144 głosy, radna poprzednich kadencji.
 • Szymon Matuszewski (lat 58) 210 głosów - nieobecny na sesji, usprawiedliwiony, złoży ślubowanie podczas następnego posiedzenia.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska