1/3
Polska Agencja Kosmiczna ocenia, że w naszym kraju brakuje...
fot. materiały promocyjne firmy Scanway

We Wrocławiu powstaje kierunek studiów związany z analizami satelitarnymi i sektorem kosmicznym - jedyny taki w Polsce

Polska Agencja Kosmiczna ocenia, że w naszym kraju brakuje wyszkolonej kadry w zakresie badań i analizy danych satelitarnych, co uniemożliwia nam rozwój tej branży. Absolwenci nowego wrocławskiego kierunku będą mogli na przykład wykrywać nielegalne wycinki drzew, czy oceniać klęski żywiołowe po powodziach i pożarach. Nabór już ruszył i potrwa do końca września.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH

2/3
"Sektor kosmiczny - analizy satelitarne i lotnicze" to...
fot. materiały promocyjne firmy Scanway

Sektor kosmiczny - analizy satelitarne i lotnicze

"Sektor kosmiczny - analizy satelitarne i lotnicze" to pierwszy taki kierunek w Polsce. Powstaje on na Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu we współpracy z firmą Scanway, która specjalizuje się w dziedzinie danych i urządzeń satelitarnych.

Słuchacze poznają sektor kosmiczny w Polsce i na świecie, a także nauczą się podstaw pracy z danymi satelitarnymi. Kluczowym elementem kierunku jest zdobycie umiejętności wyszukiwania i przetwarzania informacji z satelitów okołoziemskich, a później wykorzystanie ich w monitoringu środowiska i ludzkiej aktywności. Po ukończeniu kursu, absolwenci będą wiedzieli, skąd pozyskać darmowe zdjęcia i informacje satelitarne, jak je przetworzyć, wyciągnąć z nich informacje i wykorzystać analizy satelitarne w pracy w dużych organizacjach i administracji publicznej.

- Zależy nam, aby osoby po tym kierunku były świadome tego, jak wiele cennych informacji zbierają dla nas satelity każdego dnia i jak można ich używać. Jesteśmy w obliczu istotnych zmian klimatycznych, czy ktoś wierzy w globalne ocieplenie, czy nie. Co roku w Polsce notujemy zarówno stan powodziowy, jak i susze, a ocena ich wpływu na rolnictwo i tereny zamieszkałe, jest kluczem do poprawnego zarządzania zasobami do łagodzenia tych skutków. Przykładowo, podczas suszy, nasi absolwenci będą potrafili na bazie obrazów z satelitów ocenić wpływ tego zjawiska na uprawy rolne i błyskawicznie wygenerować dane dla rolników i agencji ubezpieczeniowych. Inna możliwość, to analiza rozrostu miast i zakładów produkcyjnych wraz z ich wpływem na generowanie szkodliwych substancji do atmosfery. Wszystko z poziomu komputera podłączonego do internetu - tłumaczy Jędrzej Kowalewski z firmy Scanway.

3/3
Na pierwszy rzut oka, temat ten wydawać się może odległy i...
fot. materiały promocyjne firmy Scanway

Czy takie umiejętności w ogóle są nam potrzebne?

Na pierwszy rzut oka, temat ten wydawać się może odległy i abstrakcyjny, ale okazuje się, że taki nie jest. Analizy satelitarne, to jedna z najszybciej rozwijających się branż kosmicznych. Wokół Ziemi krąży wiele sztucznych urządzeń, które robią zdjęcia, zapewniają łączność GPS, czy odpowiadają za telekomunikację. Satelity obrazujące naszą planetę dostarczają potężną ilość informacji, ale obecnie nie są one w pełni wykorzystywane. Na ich podstawie można by np. oceniać stan upraw rolnych, monitorować rzeki pod kątem powodzi, czy oceniać skutki suszy. W kosmosie obecnie znajduje się wiele satelitów m.in. z Europy i USA. Dane zebrane za ich pośrednictwem za darmo publikowane są np. w Programie Obserwacji Ziemi Copernicus. Informacje odświeżają się regularnie, a każdego roku ich ilość należy liczyć w tysiącach terabajtów. Jednak aby z nich korzystać, trzeba umieć je odczytywać i analizować, a w Polsce nie ma wielu odpowiednich fachowców w tym zakresie.

[sc]Szerokie zastosowanie danych z satelitów[/sc]

Informacje wykorzystywać można do analiz na poziomie globalnym, krajowym, a także regionalnym między innymi w zakresie:

- zarządzania kryzysowego,
- oceny klęsk żywiołowych (pożary, powodzie),
- wpływu człowieka na środowisko (monitoring jakości powietrza, nielegalna wycinka drzew),
- oceny gotowości upraw do zbiorów,
- szacowania rozrostu miast oraz ich wpływu na atmosferę.

Rekrutacja na nowy kierunek podyplomowy już wystartowała. Nabór odbywa się na zasadach „kto pierwszy, ten lepszy”. Aby móc ubiegać się o miejsce, trzeba posiadać dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia. Planowane jest utworzenie jednej grupy. Nauka będzie odbywała się w systemie niestacjonarnym i potrwa 2 semestry.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Zobacz również

French nie musi być nudny! Ten majówkowy na pewno przypadnie ci do gustu

French nie musi być nudny! Ten majówkowy na pewno przypadnie ci do gustu

Tania i szybka surówka z rzodkiewki. Zrób ją do schabowego lub ryby

Tania i szybka surówka z rzodkiewki. Zrób ją do schabowego lub ryby

Polecamy

Dramatyczne sceny pod Gorzowem. Osobówka dachowała na terenie stacji benzynowej

Dramatyczne sceny pod Gorzowem. Osobówka dachowała na terenie stacji benzynowej

Philips Xperion. Zestaw uniwersalnych, bezprzewodowych lamp dla każdego!

Philips Xperion. Zestaw uniwersalnych, bezprzewodowych lamp dla każdego!

Tania i szybka surówka z rzodkiewki. Zrób ją do schabowego lub ryby

Tania i szybka surówka z rzodkiewki. Zrób ją do schabowego lub ryby