1/6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
8 listopada został wyburzony mors, który stał na...
fot. archiwum WOPR w Kostrzynie

Wyburzyli morsa. Internauci są oburzeni

8 listopada został wyburzony mors, który stał na kostrzyńskim basenie od połowy lat 70. Powodem były względy bezpieczeństwa. Tymczasem przez internet przetoczyła się dyskusja o zasadności tego pomysłu. Niektórzy mieszkańcy są wręcz oburzeni.

Informacja o wyburzeniu morsa, którą opublikowaliśmy na www.gazetalubuska.pl, rozpętała prawdziwą burzę. Na portalach społecznościowych niektórzy internauci są wściekli i nie rozumieją decyzji władz miasta. „Szkoda, bo to były najcudowniejsze wakacje z morsem na basenie 45 lat temu. Szkoda, że wspomnień już nie ma” - pisze na facebooku Brygida. „Trzeba pomalutku zlikwidować najpierw morsa potem basen bo jest stary i nie będzie spełniał normy, aż pewnego dnia będzie stał kolejny piękny supermarket” - dorzuca Zbigniew. „Kilka pokoleń żyło, zjeżdżało i było ok... i nagle "pan unia" wymyślił, że jest niebezpiecznie... nie znam tego basenu ani tego symbolu, ale uważam że warto było o niego walczyć” - komentuje Robert. „Co za debilizm. W Kostrzynie nie ma już gdzie iść, nie ma nic, kina zrównane z ziemią, kręgielnia do dupy, duży basen zarasta drzewami i teraz morsa też nie ma” - uważa Edyta. „Rozumiem modernizację, z zapewnieniem bezpieczeństwa, ale aby zrównać z ziemią morsa to kurcze przesada (...) Zamiast dobudować do morsa w tym samym stylu schody o łagodniejszym kącie nachylenia (...) ale to co odwalili to przepaść” - komentuje Andrzej. Komentarzy o podobnym tonie jest więcej. Ale są też głosy popierające rozbiórkę morsa. „Moim zdaniem to dobrze. Ja osobiście nie pozwoliłabym mojemu dziecku z niego korzystać. Według mnie nie należał on do bezpiecznych” - uważa Małgorzata.Przypomnijmy, decyzję o zburzeniu morsa podjęły władze miasta. Powodem były względy bezpieczeństwa. Jak tłumaczy burmistrz Andrzej Kunt, wybudowana kilkadziesiąt lat temu konstrukcja nie spełniała żadnych norm bezpieczeństwa. Chodziło m. in. o zbyt stromą drabinkę i wysokość morsa, przez co upadek z niego mógł skutkować poważnymi obrażeniami. Jednocześnie usłyszeliśmy zapewnienie, że w miejscu morsa stanie inna zjeżdżalnia. - Nie wiemy jeszcze dokładnie jak, ale będziemy chcieli jej wyglądem nawiązać do morsa - zapewnia Zbigniew Biedulski, wiceburmistrz Kostrzyna.

Zobacz też: Mors z basenu w Kostrzynie zburzony. „Nie było innego wyjścia” [ZDJĘCIA, WIDEO]

O zdanie na temat bezpieczeństwa morsa zapytaliśmy też ratownika WOPR, który kilka lat przepracował na kostrzyńskim basenie. - Przypadków, żeby ktoś spadł z drabinki, nie pamiętam. Były natomiast urazy, gdy ktoś zjeżdżał z niego na brzuchu, głową do przodu. Zdarzało się, że były urazy brody, gdy taka osoba dojeżdżała do końca zjeżdżali. Mimo wszystko uważam że to była dość bezpieczna konstrukcja. Z roku na rok zjeżdżalnia była naprawiana, łatana specjalną żywicą - mówi Marcin Kleczkowski z Kostrzyna.

Mors był wykonany z betonu i kamieni polnych. Niektórzy mieszkańcy miasta wspominają do dziś, jak na zajęcia techniki przynosili do szkół kamienie. To z nich został wybudowany mors.

Rozbiórka morsa była częścią gruntownej modernizacji kostrzyńskiego basenu. Inwestycja pochłonie ponad 200 tys. zł. - Po jej zakończeniu basen będzie miał zupełnie nowe oblicze - mówi Zygmunt Mendelski, prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodaje, że basen będzie otwarty dla mieszkańców jak co roku w czasie przyszłorocznych wakacji.

Na basenie w Kostrzynie po poczciwym morsie nie ma już śladu. W poniedziałek, 8 listopada, wywieziono stąd ostatnie ciężarówki z gruzem po tej konstrukcji. Mors był prawdopodobnie jedyną taką betonową konstrukcją w Polsce.Zobacz również

Tych herbat lepiej nie pij przed snem. Ich działanie może powodować bezsenność!

Tych herbat lepiej nie pij przed snem. Ich działanie może powodować bezsenność!

Dziś takich miejsc już nie ma. Podwórko sprzed 50 lat w Nowej Soli pełne wspomnień

Dziś takich miejsc już nie ma. Podwórko sprzed 50 lat w Nowej Soli pełne wspomnień

Polecamy

Z jakiej tkaniny powinna być codzienna pościel?

Z jakiej tkaniny powinna być codzienna pościel?

Nadchodzi prawdziwa zima. IMiGW ostrzega przed śnieżycami

Nadchodzi prawdziwa zima. IMiGW ostrzega przed śnieżycami

Prezydent Duda solidaryzuje się z ofiarami reżimu Łukaszenki

Prezydent Duda solidaryzuje się z ofiarami reżimu Łukaszenki

Dodaj ogłoszenie