MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Babimoście najlepsze w Europie. Liczba pasażerów wzrosła tu o 167 proc. Wkrótce loty do Albanii, Tunezji i Turcji

PAP
PAP
Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 16 lat
W pierwszym kwartale 2024 roku lotnisko Zielona Góra - Babimost obsłużyło 12 082 pasażerów, czyli o 167,4 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku - wynika z raportu organizacji ACI Europe. Port odnotował największy przyrost podróżnych wśród wszystkich małych lotnisk w Europie. Wkrótce pasażerowie z Zielonej Góry polecą też do Albanii, Tunezji i Turcji.

Port lotniczy Zielona Góra-Babimost jest liderem pod względem odbudowy ruchu wśród małych europejskich portów lotniczych - wynika z opublikowanego w 10 maja raportu stowarzyszenia zrzeszającego porty lotnicze ACI Europe. Od początku stycznia do końca marca 2024 roku lotnisko obsłużyło 12 082 pasażerów, czyli o 167,4 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2019 roku - poinformowano w komunikacie Polskich Portów Lotniczych (PPL), spółki zarządzającej tym portem. Dodano, że od stycznia do marca 2019 roku w Babimoście odprawiono 4 518 osób.

Jest to największy przyrost wśród wszystkich małych lotnisk w Europie, w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Drugi w zestawieniu znalazł się port lotniczy w Batumi (Gruzja) z wynikiem 98,8 proc. odbudowy, a podium zamyka lotnisko w Vilhelminie (Szwecja) z wynikiem 90,2 proc.

Poinformowano również, że w kwietniu 2024 roku lubuskie lotnisko odprawiło 4 199 osób, a od początku 2024 roku 16 281 podróżnych. Zauważono, że jest to ponad 10 tys. więcej niż w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2019 roku, kiedy z usług lotniska pod Zieloną Górą skorzystało 6 tys. osób.

Lubuski port lotniczy w kwietniu 2024 roku obsługiwał regularne loty do Warszawy oraz połączenia czarterowe do Marsa Alam (Egipt). Te drugie zakończą się w połowie maja, ale przed majówką wystartowały rejsy do innego miasta w Egipcie – Hurghady.

Wkrótce lotów czarterowych będzie więcej, a pasażerowie z Zielonej Góry polecą nie tylko do Egiptu, ale też do Albanii, Tunezji i Turcji - podały PPL.

Spółka akcyjna Polskie Porty Lotnicze jest wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce. W zasobach PPL znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie – największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. PPL to również podmiot dominujący Grupy Kapitałowej PPL. Posiada udziały lub akcje 17 spółek m.in. zarządzających portami lotniczymi. Spółka jest własnością Skarbu Państwa, a nadzór nad PPL pełni Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska