Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adrano - tam, gdzie rosną pistacje (zdjęcia)

decha
Dariusz Chajewski
Adrano to jedno z najstarszych miasteczek, które rozsiadły się na zboczach Etny. Jednak to sycylijskie miasteczko nie słynie ani z zabytków, chociaż wiele warto zobaczyć, ani z wulkanicznych widoków. Tylko z charakterystycznych orzeszków...
Tak rosnaąpistacja. Wprost na wulkanicznej skale

Adrano - tam, gdzie rosną pistacje

Adrano zostało założone w V wieku p.n.e. Z tego czasu można zobaczyć ogromne kamienne bloki, to pozostałość po murach tzw. cyklopich. Rzymianie podbili miasteczko w roku 263 p.n.e. Konsul Walewriusz spustoszył je, a mieszkańców sprzedał w niewolę do pobliskiego Centuripe, którego częścią stało się na lata. Jako miasteczko niewolników. Odżyło w czasach panowania Arabów. Zamek z kolei pamięta czasy panowania Normanów. Dziś to on panuje nad głównym placem Umberto.

Nazwę zawdzięcza bóstwu Adranusowi. Rzymianie nazwali je Hadranum, Arabowie Adarnu. Obecne brzmienie zawdzięczają Normanom. Oprócz zamku, w którym znajduje się muzeum warto zwrócić uwagę na Chiesa Madre (XVI wieczne malowidła Girolamo Alibrandiego), klasztor św. Łucji, Teatro Bellini i miejski park. Mniej więcej 3 km od miasta znajdziemy charakterystyczny Most Saracenów. Jeśli pójdziemy dalej na północ znajdziemy piękny wąwóz rzeki Simento.

Jadąc między Adrano, a Bronte warto zwrócić uwagę na niepozorne, poskręcane drzewka wyrastające wprost z wulkanicznej skały. W październiku trwają tutaj festiwale pistacji. Wówczas i miejscowi, i goście zajadają się lodami pistacjowymi, słodką fillettą i kremem pistacjowym, zwanym Pistacchiella, a nawet domowym makaronem z pistacjowej mąki.

Tutejsze pistacje uchodzą za najlepsze na świecie. Pierwsze pistacje zasadzili na Sycylii Arabowie, ale dopiero w XIX w. okolice stały się pistacjowym zagłębiem. Okazało się, że drzewa pistacji świetnie rosną na skałach z lawy. Aby pistacje wydały orzechy, na osiem roślin płci żeńskiej (Pistacia vera) trzeba zasadzić jedną płci męskiej (Pistacia terebinthus). Musi ona rosnąć z tej strony, z której najczęściej wieje wiatr, tak aby pyłki kwiatów mogły zapłodnić "sąsiadki".

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska