Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amnestia dla spóźnialskich w zbąszyńskiej książnicy

(kurz)
Bibliotekarka Katarzyna Kujbida przegląda w czytelni oferty przywiezione przez jednego z handlowców aż z Warszawy
Bibliotekarka Katarzyna Kujbida przegląda w czytelni oferty przywiezione przez jednego z handlowców aż z Warszawy fot. Krzysztof Kubasiewicz
Wwszyscy mający zaległe zobowiązania wobec biblioteki mają teraz szansę się poprawić. Maj jest bowiem miesiącem książki i czytelnictwa. Warto zresztą skorzystać z propozycji odwiedzin na ul. 17 Stycznia, gdyż placówka nabyła sporo nowości

Wchodzimy do miejskiej biblioteki. Wejście zagradza półciężarówka. Przyjechał transport książek. Będą do czytania nowości. Warto zatem zajrzeć na ul. 17 Stycznia. A przy okazji oddać długo przetrzymywane pozycje...

- Tradycyjnie w maju ogłaszamy amnestię dla spóźnialskich i zapominalskich - mówi Barbara Kostyra, kierowniczka placówki. A więc wszyscy mający zaległe zobowiązania wobec biblioteki mają szansę się poprawić. Maj jest bowiem miesiącem książki i czytelnictwa. Warto zresztą skorzystać z propozycji odwiedzin, gdyż placówka nabyła sporo nowości.

- W maju nie będzie żadnych kar dla zapominalskich za przetrzymywanie książek, w tym również dla tych, którzy otrzymali już upomnienia pod warunkiem, że w tym miesiącu zwrócą długo czytane pozycje - dodaje pani Barbara. Regulamin placówki bowiem mówi, iż najpóźniej powinno się oddać pożyczoną pozycję w ciągu miesiąca. - A mamy wśród czytelników, niestety, takich, którzy trzymają książki od 2008, a nawet 2007 roku!

Tymczasem z samochodu wynoszone są kolejne pozycje i rozkładane w czytelni na stołach. - To nowy zwyczaj, kiedyś tego nie było - ciągnie kierowniczka. - Teraz jest sporo firm obwożących książki. Zanim pojawią się w naszej okolicy to dzwonią i pytają czy przyjeżdżać. Jeśli mamy pieniądze to zapraszamy, potem coś wybieramy.
Rocznie placówka wydaje na zakupy ok. 25 tys. zł, w tym roku dostała też niewielką dotację z ministerstwa kultury (2.478 zł); notabene w zeszłym roku była większa (ok. 6 tys. zł).

- Bierzemy zwykle nowości, literaturę dla dzieci, popularno-naukową, liczymy się też z podpowiedziami zgłoszonymi przez czytelników - dodaje B. Kostyra.
Tydzień bibliotek zakończy się 15 maja. W tym czasie na ul. 17 Stycznia trafi sporo "specjalnych" czytelników, jak maluchy z przedszkoli i podstawówek, które w ten sposób poznają największy w mieście zbiór książek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska