MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Artykuł sponsorowany: Potrzeba innowacyjności

Redakcja
Marcin Jabłoński, marszałek Województwa Lubuskiego. fot. urząd marszałkowski
Marcin Jabłoński, marszałek Województwa Lubuskiego. fot. urząd marszałkowski
Rozmowa z Marcinem Jabłońskim, Marszałkiem Województwa Lubuskiego

- Panie Marszałku, strategie innowacji to dokumenty kształtujące politykę innowacji województw. Dotyczy to również Lubuskiego. Jaki cel przyświecał powstaniu Lubuskiej Regionalnej Strategii Innowacji? - Chodziło o określenie warunków sprzyjających kształtowaniu postaw innowacyjnych w naszym województwie oraz budowanie współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi i prywatnymi regionu a samorządem województwa. Strategia innowacji została przyjęta w 2005 r. Prace nad jej aktualizacją właśnie się zakończyły.

- A powstała dla…? - W znacznym uproszczeniu, strategia powstała z myślą o: uczelniach wyższych, ośrodkach naukowo-badawczych, firmach, instytucjach otoczenia biznesu, organizacjach pozarządowych i samorządach. Każdy z tych podmiotów może bowiem dzięki własnym sukcesom przyczynić się do dynamizowania rozwoju województwa.

- Zazwyczaj dokument tego typu zawiera misję, wizję. Jaką misję powierzono Zarządowi Województwa Lubuskiego w zakresie innowacji? - Naszym priorytetem jest podniesienie poziomu konkurencyjności regionu poprzez wspieranie rozwoju potencjału naukowo-badawczego i kultury innowacyjności.

- Jak władze województwa zamierzają tego dokonać?

- Sukces możliwy będzie za sprawą sprawnej realizacji celów strategicznych. Wskazane zostały obszary działań i rezultaty, które planujemy osiągnąć w ciągu najbliższych 5 lat. Po pierwsze, trzeba skorzystać z potencjału jednostek naukowych i doprowadzić do skomercjalizowania wiedzy i transferu technologii. Ponadto, ogromne znaczenie ma wprowadzenie efektywnie działającego systemu innowacji z jednoczesnym rozbudowaniem infrastruktury. Wreszcie, podejmowanie przez przedsiębiorstwa inicjatyw z zakresu innowacji przyczynia się do rozwoju regionu.

- Czy, według Pana, wytyczone cele i zadania są możliwe do osiągnięcia, zważywszy na aktualną sytuację społeczno-gospodarczą i prognozowane tendencje? - Jak najbardziej. Zależy to jednak w dużej mierze od postawy podmiotów innowacji i współpracy z władzami samorządu. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje oraz nowatorskie pomysły, które przyczynią się do poprawy kondycji regionalnej gospodarki. Również projekty unijne wspierają innowacyjność i wiele lubuskich firm już z nich korzysta.

- Czy zostaną powołane organy sprawujące pieczę nad realizacją celów strategii i monitorowaniem postępów? Jeśli tak, to jaki będzie zakres ich działań? - Rolę stróża pełnić będzie Lubuskie Centrum Innowacji. W jego skład, poza zarządem województwa, wchodzą dwa podmioty. Lubuskiej Radzie Innowacji powierzono funkcję opiniodawczo-doradczą, zaś Biuro Koordynowania LRSI będzie na bieżąco monitorowało i wspierało działania proinnowacyjne i promocyjne.

- W takim razie, jaka rola przypadnie zarządowi województwa? - Naszym zadaniem będzie koordynacja całego procesu i nadzorowanie realizacji zaktualizowanej strategii.

 

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska