Audyt rządów PO-PSL. Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych [WYNIKI AUDYTU]

Martyna Chmielewska, Piotr Mieszkowski, Krzysztof Jędras, Leszek Rudziński, Damian Witek, Marek Majewski
Ponad 11 godzin trwała w Sejmie prezentacja wyników audytu rządu PO-PSL. W nocnym głosowaniu posłowie przyjęli informację Nasza relacja minuta po minucie.

8:20 Sejm w nocnym głosowaniu przyjął raport gabinetu Beaty Szydło z działalności rządów PO-PSL. Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL przedstawiła wczoraj w Sejmie najpierw premier Szydło, a potem poszczególni ministrowie. Wieczorem doszło też do konfrontacji byłych i obecnych ministrów. Oto najciekawsze polemiki.

Źródło: Sejm/x-news

8:05 Do późnych godzin nocnych trwała w Sejmie prezentacja raportu podsumowującego prace rządu PO-PSL. Ministrowie PiS przedstawiali informacje na temat swoich poprzedników. Cześć z nich postanowiła posłużyć się specjalnym gadżetami. Pojawiła się m.in. lista na kilkanaście metrów lista firm, które nie otrzymały wynagrodzenia za budowy dróg, bączek oraz tablica Mendelejewa.

Audyt rządów PO-PSL | Bączek i tablica Mendelejewa, czyli gadżety ministrów

Źródło: Sejm/x-news

*** 11 MAJA 2016 ***

22:58 Zarzuty Antoniego Macierewicza odpierał były szef MON Tomasz Siemoniak. Jednocześnie wytykał nowemu ministrowi obrony brak konkretów. - Objawił się tylko jeden talent aktorski na tej sali. Był to talent komediowy. Mam na myśli Antoniego Macierewicza. Teatr zrobiony ze spraw bezpieczeństwa narodowego przekroczył wszelkie granice - mówił Siemoniak.

- Rzeczywiście są elementy teatru. A dokładniej tragicznego teatru. Tragifarsy, który wy zrobiliście z wojska polskiego - odparł Macierewicz.

Źródło: Sejm/x-news

22:21 Po półgodzinnej przerwie głos zabrali bohaterowie audytu, czyli posłowie koalicji PO-PSL. - Kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie wieczorem – posumowała środowy dzień w Sejmie Ewa Kopacz.

- Wiarygodność waszego audytu jest taka, jak miłość Krystyny Pawłowicz do UE, tolerancja o. Rydzyka, czy umiejętności hodowlane ministra Jurgiela – mówiła była szefowa rządu Ewa Kopacz.

Źródło: Sejm/x-news

Była szefowa rządu oznajmiła, że „prawdziwy audyt rządów PiS” odbył się w sobotę na ulicach Warszawy, podczas wspólnego marszu KOD-u i opozycji. - Dziś wiecie, że coraz więcej Polaków wie, że zostało oszukanych, a wasza zła zmiana jednoczy setki tysięcy ludzi. Ludzi, którzy dzisiaj mówią wam jedno bardzo ważne słowo: Już was nie chcemy, nie chcemy waszych rządów – mówiła Kopacz.

Stwierdziła ponadto, że obecny rząd kieruje się zasadą „sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. - Zaczęliście kontrolować internet, to jest wasza zmiana – mówiła Kopacz, dodając, że politycy PiS przedstawiając raport epatowali opinię publiczną „oszczerstwami i półprawdami”.

20:20 Zakończyło się wystąpienie ministra Macierewicza. Wicemarszałek Terlecki ogłosił pół godziny przerwy. Po przerwie dyskusja nad informacją rządu.

20:17 Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podczas wystąpienia w Sejmie skrytykował poprzedni rząd za zaniedbania w resorcie obrony. Zarzucił mu m.in. złe rozlokowanie polskich sił na terenie kraju, korupcję w resorcie obrony, uległość wobec Rosji, zaniedbania związane ze szczytem NATO i złe prowadzenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

- Poprzedni rząd zostawił po sobie zły spadek. Polska nie miała zapewnionej obrony własnego terytorium - mówił Macierewicz.

Przypominał, że polskie siły zbrojne zostały w ostatnich latach skoncentrowane na „zachodniej ścianie” naszego kraju. - Wycofano garnizony z terenów wschodnich, zupełnie jakby zagrożenie miało nadejść z Zachodu a nie ze Wschodu. Jest to żenujące i wstydliwe - niestety dla Polski. Nie tylko dla osób odpowiedzialnych na stan polskiej obronności – mówił szef MON, dodając, że rządowi PO-PSL należy się nie tylko krytyka, ale w „niektórych przypadkach także konsekwencje karne”.

Źródło: Sejm/x-news

Zdaniem ministra przez lata błędnie oceniano intencje Rosji, sprawiając, że Polska pozostała bezbronna. Macierewicz mówił, że nie został ukończony żaden z programów rozwoju sił zbrojnych, na które wydano 50 mld zł. - Wynikiem była błędna teza: zagrożenie Polski w postaci dużego konfliktu zbrojnego jest i pozostanie mało prawdopodobne. W Europie nie będzie wojny w wyniku zagrożenia ze strony Rosji.- Tezę tę stawiano dwa miesiące przed agresją Rosji na Ukrainę. Co zrobiła wam Polska, że pozostawiliście ją bezbronną? - pytał minister obrony.

Szef MON stwierdził, że koalicja PO-PSL, finansując siły zbrojne w latach 2008–2015 systematycznie naruszała ujęte w ustawie zobowiązania do przeznaczania na cele obronne 1,95 proc. PKB. - W tym okresie poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 proc. - 1,93 proc. PKB – mówił Macierewicz. - Przeznaczono 1,1 mld zł na nowoczesny moździerz,ale zrezygnowano z zakupu amunicji do niego - dodał.

Minister obrony oznajmił, że za kadencji poprzedniego rządu resort obrony udzielał przedsiębiorcom związanym z przemysłem zbrojeniowym zaliczek - wysokość 5 mld złotych, ale nie sprawdzano jak wykonują oni swoje zadania. - W istocie finansowano znajomych i przyjaciół. W tym samym czasie wstrzymywano zakupy niezbędne dla polskiej wojska – mówił. Dodał, że za sprawą rządów koalicji PO-PSL „załamał się też eksport polskiego uzbrojenia”.
Odniósł się także do sprzedaży stoczni Gdynia i Szczecin. - Oszukiwaliście Polskę. Daliście 13 milionów dolarów. Tyle wszyło z katarskiego inwestora. Główną przyczynę patologii stanowiło powstanie i funkcjonowanie sieci powiązań korupcyjnych – mówił minister.

Zarzucił również poprzedniemu rządowi uległość wobec Rosji. - Odmówiono udziału polskich żołnierzy w ćwiczeniach armii ukraińskiej - z żołnierzami USA. Uznaliście, że to nie spodoba się Rosji. Kto zagraża Polsce, jeżeli oceniacie, że nie można szkolić się obronnie wobec Rosji? - pytał szef MON.

Stwierdził, że zaniedbano także przygotowania do tegorocznego szczytu NATO w Warszawie. - Rozprzestrzenialibyście dalej propagandę agentury rosyjskiej, że prezydent Barack Obama nie przyjedzie do Polski. Gdyby nie komunikat Białego Domu, dalej próbowalibyście przekonać do tego Polaków – mówił Macierewicz.

Minister poruszył również kwestię katastrofy smoleńskiej, stwierdzając, że „ukryto kluczowe dokumenty” w sprawie katastrofy 10 kwietnia 2010. - Działania dotyczące wyjaśniania przyczyn katastrofy TU-154 prowadzono w sposób uniemożliwiający ustalenie rzeczywistych przyczyn – oświadczył.

Mówił, że z inicjatywy byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego zmieniono system kierowania i dowodzenia siłami Polski. Zdaniem ministra spowodowało to „niejasności w zakresie podziału kompetencji i przyczyniła się do braku możliwości dowodzenia”. - Podobnie było z tzw. uzawodowieniem. Przyniosło się ono do ograniczenie uzupełniania rezerw. Polska posiada jeden z najniższych w Europie współczynnik możliwości mobilizacji rezerw – tłumaczył.

Zarzucił poprzednikom zlikwidowanie systemu radioelektronicznego, wykrywającego przekroczenie przestrzeni powietrznej na niskich poziomach, niestonowanie w armii nowoczesnych technologii oraz zaniedbania w zakresie modernizacji bazy obsługowo–naprawczej sprzętu wojskowego.

19:12 Jako ostatni głos zabiera minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Wielu z państwa należą się konsekwencje karne - mówi szef MON.

19:09 Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stwierdził, że poprzedni rząd jest odpowiedzialny za likwidację komisariatów policji, błędną politykę wobec uchodźców, czy nieprzeprowadzenie zmiany ustawy o Policji.

Minister oznajmił, że przez osiem lat rządów PO-PSL zlikwidowano ponad połowę posterunków policji i zlikwidowano dwa oddziały straży granicznej: sudecki i podkarpacki.

- Karygodna była decyzja mojej poprzedniczki, czyli zagłosowanie za określoną liczbą uchodźców, którą mamy przyjąć. Rozbiło to solidarność Grupy Wyszehradzkiej – mówił Błaszczak.

Źródło: Sejm/x-news

Zarzucił poprzedniej władzy, że policję wykorzystywano do „antagonizowania Polaków”. Jako przykład wymienił działania funkcjonariuszy w stosunku do rolników i kibiców. - Pamiętamy tzw. akcję widelec. Zatrzymano ponad 700 kibiców Legii Warszawa. Akcja miała charakter propagandowy. Zatrzymani przez policję byli fatalnie traktowani, sądy ich uniewinniły. Czemu więc służyła ta sytuacja? - pytał minister.

Przypomniał, że przez ponad rok nie przeprowadzono zmiany ustawy o Policji, lekceważąc – jego zdaniem – tym samym orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

- Policja pod rządami PiS nie będzie uczestniczyła w prowokacjach, nie będą płonęły budki przy ambasadach, podczas manifestacji policja będzie chroniła demonstrantów – mówił minister.

19:04 Minister Mariusz Błaszczak mówi teraz o policyjnej akcji "Widelec". Przypominamy nasz tekst na ten temat.

19:00 Zagłosowanie przez minister Piotrowską za kwotową relokacją tzw. uchodźców było niezgodne z interesem Polski, rozbiło też jedność Grupy Wyszehradzkiej - teraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

18:51 Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zarzucił członkom poprzedniego rządu, że tuszowali afery kryminalne, zdegradowali prokuraturę, sądy i więziennictwo.

- W czasie waszych rządów zaufanie do wymiaru sprawiedliwości uległo ogromnemu obniżeniu. Macie czelność namawiać Polaków, mącąc im w głowach, by protestowali w obronie wymiaru sprawiedliwości. Waszego wymiaru sprawiedliwości – mówił Ziobro.

Minister zarzucił poprzedniemu rządowi, że „zamiótł pod dywan” aferę hazardową, a tych którzy ją ujawnili zostali ukarani. - To jest wasza sprawiedliwość. Minister Sawicka chciała kręcić lody na prywatyzacji służby zdrowia. Było zarejestrowane jak bierze łapówkę, a mimo to została uniewinniona – mówił prokurator generalny.

Źródło: Sejm/x-news

Oznajmił, że żaden rząd tak skutecznie „nie zdemolował prokuratury jak koalicja PO-PSL”. - Przyczynił się do tego „gniot” w postaci rzekomego uniezależnienia prokuratury od rządu – mówił Ziobro. To samo – zdaniem Ziobry – stało się w sądownictwie, zawłaszcza w zakresie prawa karnego. - Prokurator Generalny miał związane ręce i bardzo ograniczone możliwości, był pozbawiony wpływu. Wprowadziliście kontradyktoryjność, która spowodowała, że sędziowie stali się tylko wiernymi obserwatorami. Kontradyktoryjność to szansa dla bogatych przestępców na załatwienie sobie dobrych adwokatów – mówił Ziobro.

Zarzucił również koalicji PO-PSL zniszczenie polskiego więziennictwa. - Skazywano 1100 osób na dozór elektroniczny, a w efekcie waszych działań skazuje się tylko czterech. Aż 70 proc. więźniów nie pracuje. Nigdy nie było do tej pory tylko bezrobotnych. My zmienimy te proporcje – mówił Ziobro. - Jesteście winni Polakom wyjaśnienia, czy interes przestępców jest dla was ważniejszy niż dobro uczciwych obywateli – dodał minister sprawiedliwości.

18:39 Szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk zabrał na Twitterze głos ws. audytu. Oto, co napisał.

18:30 - Po owocach ich poznacie. Przeżywam swoiste deja vu, kiedy przypominam sobie, że w 2005 r. zaledwie 20 proc. dobrze oceniało działalność wymiaru sprawiedliwości. Kiedy odchodziliśmy było to 46 proc. ocen pozytywnych - Zbigniew Ziobro zaczyna od przypomnienia dokonań swojej pierwszej kadencji w roli szefa MS.

18:18 Przypominamy, że najważniejsze punkty wystąpień poszczególnych ministrów znajdziecie w naszej galerii. Aktualnie trwa wystąpienie ministra środowiska Jana Szyszki.

18:14 Szef resortu zdrowia zarzuca koalicji PO-PSL m.in. zadłużenie szpitali, nierozbudowanie projektu informatyzacji służby zdrowia i brak zmian w pakiecie onkologicznym.

Minister zdrowia oznajmił, że rozpoczęty za rządów PO-PSL projekt informatyzacji służby zdrowia działa jedynie w ograniczonym zakresie, głównie w „środowisku testowym”. - Staramy się ratować projekt informatyzacji, jednak budżet jest nadal narażony na ogromne straty – mówił Konstanty Radziwiłł.

Minister powiedział,że rządowi PO-PSL mimo prywatyzacji, nie udało się powstrzymać procesu zadłużania szpitali. - Wprowadzono chaos dzieląc pacjentów na tych, których opłaca i nie opłaca się leczyć. Jesteśmy zdeterminowany do naprawy sytuacji. Będziemy konsekwentnie wprowadzać zmiany w życie – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Zarzucił poprzedniemu rządowi, że za jego kadencji „Ministerstwo było głuche na wołanie o zmiany w pakiecie onkologicznym”.

Przypomniał także, że Polska zajęła 34 miejsce na 35 sklasyfikowanych państw w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia.

18:03 Władysław Kosiniak-Kamysz znów prosi o przerwę. - Potrzeba godziny, żeby wyprostować te wszystkie bzdury, które opowiadał minister Jurgiel. Ale wiem, że tej przerwy nie zwołacie, więc tylko przytoczę SMS-a, którego otrzymałem od rolnika z Lubelszczyzny: "audyt audytem, a świnie w skupie i owoce miękkie tańsze niż rok temu" - mówi lider PSL. Wniosek formalny nie został uwzględniony, głos zabiera minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

17:56 Wejście do UE na niesprawiedliwych zasadach, sprzedaż ziemi cudzoziemcom, brak likwidacji różnic w rozwoju wsi i miast, niegospodarne wydawanie pieniędzy – to główne zarzuty ministra rolnictwa i rozwoju wsi kierowane do rządu PO-PSL.

- Bilans rządów PO-PSL w odniesieniu do rolnictwa to nieudolność, nieskuteczność i opieszałość. Nic dziwnego, ze na wsi mamy do czynienia z trudną sytuacją. Polskie mleczarstwo wskutek zaniedbań przeżywa olbrzymie trudności – mówił minister.
Krzysztof Jurgiel oznajmił, że pod rządami PO-PSL dopuszczono do niekontrolowanej sprzedaży ziemi cudzoziemcom. - Polska weszła do Unii Europejskiej na niesprawiedliwych zasadach, przez co otrzymaliśmy mniejsze dofinansowania. Nie niwelowano różnic w rozwoju między miastem i wsią – wymieniał szef resortu rolnictwa.

Zwrócił uwagę na nieprawidłowości w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Wartość nagród dla pracowników wyniosła 281 mln. Nieproporcjonalnie wysoka ich część przypadła na stanowiska kierownicze – mówił Jurgiel. Wskazał nieprawidłowości w Agencji Nieruchomości Rolnych takie jak niekorzystne finansowo umowy z firmą POLTURF na organizację Dni Konia Arabskiego, działanie na szkodę Skarbu Państwa przy zawieraniu umów na świadczenie dostaw i usług w stadninach Janów Podlaski, Białka i Michałów.

17:44 Minister Jurgiel na mównicy sejmowej. A my o komentarz do dzisiejszych wydarzeń poprosiliśmy rzecznika PSL, Jakuba Stefaniaka. Jego zdaniem, audyt przedstawiony przez rząd PiS ma bardziej charakter medialny, pijarowy niż polityczny. - Dowodem tego jest pan, który machał rulonami na sali sejmowej. Jest to tzw. cyrk polityczny, zwłaszcza, że audyt ma formę werbalną, a powinien być wcześniej podany w formie pisemnej politykom, dziennikarzom – podkreślił.

Według Stefaniaka audyt może być odpowiedzią na sobotni marsz, jak i próbą „przykrycia” kwestii Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza że miało odbyć się spotkanie przedstawicieli opozycji z przedstawicielami obozu rządzącego. - Najwidoczniej PIS zdaje sobie sprawę, że ich wcześniejsze działania były niewłaściwe, ale nie mają pomysłu na poprawę sytuacji – dodał Stefaniak. - PiS miał 8 lat aby przygotować się do rządzenia. Na pewno brali pod uwagę to, że wygrają wybory. Przez 8 lat nie zrobili nic, nie zrealizowali żadnej obietnicy które składali wyborcom. Nawet Program 500 Plus został zrealizowany tylko częściowo, zwłaszcza że podczas kampanii wyborczej PIS obiecał, że będzie to także pomoc dla osób które posiadają jedno dziecko - podkreślił. Zdaniem Stefaniaka, PiS nie mając pomysłu jak zarządzać państwem, znajduje „historie”, które mogłyby obciążyć poprzedników.

17:19 Trwa już wystąpienie Anny Streżyńskiej, minister cyfryzacji. A przed nami jeszcze m.in. Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz.

17:07 Jarosław Gowin o "fiasku" reform przeprowadzanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Podstawową przyczyną był arbitralny tryb wprowadzanych zmian. Treści reform nie konsultowano ze środowiskiem akademickim - mówi lider Polski Razem. Wymienia m.in. przykład kontroli na Uniwersytecie Jagiellońskim ws. pracy magisterskiej Pawła Zyzaka.

Źródło: Sejm/x-news

16:48 - To jest bardzo skrótowy i na pewno dalece niepełny opis tego, co działo się w Polsce w ciągu ośmiu lat rządów PO i PSL. (...) Ilość rzeczy złych była po prostu gigantyczna. Poziom tych rządów osiągnął dno - tak Jarosław Kaczyński komentuje audyt rządów PO-PSL. Jednocześnie zapewnił, że z obecnego rządu Beaty Szydło jest bardzo zadowolony. A na sali plenarnej rozpoczyna się już wystąpienie ministra energetyki Krzysztofa Tchórzewskiego.

Źródło: TVN24/x-news

16:30 Minister spraw zagranicznych o dokonaniach MSZ: "Bączek. Niestety, nie działa".

Źródło: Sejm/x-news

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zarzucił koalicji PO-PSL m.in. to, że w trakcie kryzysu na Ukrainie, Polska nie znalazła się w tzw. formacie normandzkim. – Zabrakło rzetelnej analizy sytuacji wewnętrznej w Rosji. Dziś mamy dokumenty w MSZ, które pokazują, jak grano z Rosją przed Smoleńskiem i po Smoleńsku – mówił Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał hasło poprzedniego rządu: „Płynąć w głównym nurcie, wystarczy być w nurcie europejskim”. - Skupiano się na kwestiach wizerunkowych, a nie na ochronie rzeczywistych interesów. Unikano trudnych tematów w rozmowach z sojusznikami z NATO czy partnerami z UE. Tu też była biała flaga. Szukano kompromisów za wszelką cenę, de facto drogą ustępstw czy nawet wasalizacji. Do dzisiaj nie wiem, dlaczego tak wiele energii poświęciliśmy na troskę formę polskiej prezydencji w UE, a nie o jej treść. Czy ktoś pamięta priorytety, jakie przyświecały polskiej prezydencji w 2011 roku? Jeśli dziś je przeczytam, to brzmi to jak żart – mówił minister.

– Na poziomie rządu przyjmowano błędne założenia. Skupiano się na kwestiach wizerunkowych, a nie ochronie pozycji Polski. Za wszelką cenę szukano kompromisu, de facto drogą ustępstw i wasalizacji. Krzyczano więcej Europy, a dzisiaj więcej Europy, to więcej kryzysu. Dziś mamy już nie tylko Nord Stream 1, ale za chwilę będzie budowany także Nord Stream 2. Miała być otwartość, a ta polityka doprowadziła m.in. do Majdanu na Ukrainie – przekonywał Waszczykowski.

Szef MSZ oznajmił także, że od prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki dowiedział się, że ten w kwietniu 2014 roku proponował ówczesnemu premierowi Donaldowi Tuskowi włączenie się Polski do działań rozwiązania konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie. Tusk jednak miał odmówić. – Sam się wykluczył z możliwości rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego – stwierdził Waszczykowski.

– Mamy już w MSZ dokumenty, które pokazują, jak grano z Rosją przed Smoleńskiem i po Smoleńsku – oznajmił minister.

16:05 Teraz już minister polityki społecznej Elżbieta Rafalska. A Witold Bańka mówił m.in. o tym, jak Ministerstwo Sportu stało się biurem podróży. - Jeżdżono do Teksasu, żeby oglądać jak rośnie trawa. Jeżdżono do Turcji, żeby zobaczyć koncert Madonny. Wyjeżdżano do Newcastle, żeby przyglądać się pracy firmy cateringowej, może degustować - wyliczał minister.

16:25 Znów gorąco w Sejmie. Ostre wystąpienie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Teraz wyniki audytu przedstawia minister Waszczykowski, szef MSZ.

15:53 Rozpoczęło się wystąpienie ministra sportu Witolda Bańki. Wcześniej Sławomir Nitras z PO zgłaszał zastrzeżenia do formuły, w jakiej odbywa się prezentacja dokonań poprzedniego rządu. - Nie przypominam sobie, żeby informacja rządu mogła trwać 20 godzin, żeby posłowie opozycji byli obrażani i nie mogli odpowiedzieć. Tak nie może pracować Sejm - stwierdził.

15:47 - To Rząd PO-PSL podjął decyzję o likwidacji stoczni – zaznacza Gróbarczyk. Najbardziej poszkodowane są huty, fabryki silników oraz inne zakłady. Specjaliści od budowy statków, z międzynarodowymi certyfikatami zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski. - Rządy PO-PSL zniszczyły całkowicie żeglugę śródlądową. 20-krotny spadek produkcji jest zatrważający, zaś polskie rybołówstwo jest na skraju wytrzymałości - podkreślił.

15:42 Teraz swój raport przedstawia Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

15:39 - Trzęsienie ziemi jak u Hitchcocka - tak minister edukacji narodowej Anna Zalewska opisuje przejęcie resortu od poprzedników. Jej zdaniem projekt cyfrowej szkoły zakończył się niepowodzeniem.

- Rzeczywistość skrzeczy, jest czasami brutalna. W większości szkół nie ma e-podręczników, komputera, tablicy multimedialnej. Przez wiele lat będziemy odbudowywać czytelność ustawy o systemie oświaty. Bardzo wiele spraw nie zostało zabezpieczonych finansowo. Przez wiele lat będziemy odbudowywać czytelność ustawy o systemie oświaty. Czeka nas dużo pracy - mówiła szefowa MEN.

- Jest taka szkoła w powiecie piaseczyńskim, gdzie 13 proc. to obcokrajowcy: Koreańczycy, Wietnamczycy. I te dzieci miały od początku roku szkolnego uczyć się w języku polskim geografii, fizyki - mówiła Zalewska. To jej zdaniem jeden z przykładów nieudolności jej poprzedników w resorcie.

- Młodzi ludzie deklarują, że szkoła przygotowuje ich do życia, które nie istnieje. Rynek korepetycji kwitnie jak nigdy dotąd. To najlepsze podsumowanie systemu edukacji - mówiła minister edukacji. - Szefowa MEN odniosła się też do projektu poprzedniego rządu, dotyczącego pozbycie się ze szkół tzw. śmieciowego jedzenia. - W szkole "dealuje" się cukier, sól i kawę - mówiła Zalewska. Jej zdaniem polska szkoła jest uwięziona w biurokracji wymyślonej przez kilka osób. - Polscy nauczyciele zamiast uczyć, wypełniają papierki. Przez to spędzają z uczniem najmniej czasu w całej Unii Europejskiej - przekonywała Zalewska.

- Kolejne miejsce dramatu, bo to jest dramat: włączyliśmy zarządzanie kryzysowe w Centralnej Komisji Edukacyjnej - mówiła minister Zalewska i przekonywała, że szkolnictwo zawodowe jest w zapaści. Doskonalenie zawodowe zostało negatywnie ocenione w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Nie reagowano na różnego rodzaju patologie. W tym kontekście mówi o sytuacji młodzieżowych ośrodków wychowawczych. - Dojdzie do tego, że zostanie zlikwidowanych 60 młodzieżowych ośrodków wychowawczych, które są niezbędne. Wszystko z powodu oczywistych nieprawidłowości - mówiła szefowa MEN.

- Naprawiamy system informacji oświatowej. Wciąż badamy sprawę 27 mln złotych na szkolenia informatyczne dla nauczycieli, które trafiły do jednej z fundacji. Zalewska krytykuje też kampanię informacyjną zachęcającą do nauki matematyki. - A proszę sobie wziąć wyniki matur - mówiła. - Jedno jest pewne: szkoła, nauczyciele i dzieci są uwięzione w biurokracji. Trzeba tę szkołę uwolnić - powiedziała na zakończenie wystąpienia szefowa MEN.

15:13 Poseł Śledzińska-Katarasińska chciała zgłosić wniosek formalny o przerwę, na głosowanie nie zgodził się jednak wicemarszałek Terlecki. Po ministrze Glińskim, wyniki audytu w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawia Anna Zalewska.

15:10 Piotr Gliński zakończył już swoje wystąpienie. Minister kultury powiedział, że PO-PSL pozwoliły wymierać polskim instytucjom, takim jak: Teatr Polski w Warszawie, Muzeum w Wiślicy, zespołom folklorystycznym, takim jak: Śląsk i Mazowsze. - Nie widać odpowiedzialności za instytucje, które znalazły się na skraju upadku, zabrakło koordynacji zadań i projektów resortu - tłumaczył.

PO-PSL nie podjęło konkretnych decyzji odnośnie szkolnictwa artystycznego. PO miała przeznaczyć 1 procent z budżetu państwa na kulturę, skończyło się zaś na 0,88 proc.

- Przez 8 lat nie potrafiliście promować kultury polskiej za granicą. Nie połączyliście Instytutu Adama Mickiewicza z instytucjami politycznymi. Jest zagrożenie, że utracimy „Damę z łasiczką”. Wykryliśmy wywiezienie do Niemiec historycznych akt dotyczących 3 rzeszy – wyliczał Gliński.

W latach 2008-2009 aż 148 szkół niepublicznych nie otrzymało takich samych dotacji jak szkoły publiczne. - W wyniku tego będzie trzeba zapłacić ćwierć miliarda złotych placówkom, których nie reformowano – tłumaczył Gliński.

Straty w kulturze są najbardziej istotne - bo to od niej zależy byt i tożsamość narodu - Naraziliście Polskę na ryzyko utraty tożsamości kulturowej – podsumował wystąpienie Gliński.

15:05 - Patologie stanowiły sens istnienia koalicji PO i PSL. Łamano prawa demokratyczne i jednocześnie zdecydowanie rozkradano państwo polskie w imię interesów prywatnych osób i pewnych środowisk. Jeżeli dodamy do tego, że większość partnerów zagranicznych w sferze gospodarczej była lepiej traktowana niż partnerzy wewnętrzni, krajowi, to otrzymamy syntezę bardzo nieprzystającą do teorii państwa prawa zgodnie z którą rząd dba o interesy własnego, a nie innych narodów - mówi w rozmowie z reporterem AIP Jan Żaryn, senator PiS.

Źródło: AIP/x-news

14:59 Audyt komentują dla nas przedstawiciele opozycji. Cezary Tomczyk, PO: Dzisiejszy audyt miał być poważnym materiałem. Okazało się, że nie dość, że jest tylko ustnym materiałem, to jeszcze z elementami kabaretowymi i chyba tak trzeba to widzieć. Po drugie jest to ogromna wola ze strony Beaty Szydło, żeby utrzymać się na stanowisku premiera. Bo to wystąpienia nie było skierowane do elektoratu tylko do Jarosława Kaczyńskiego.

Krzysztof Paszyk, PSL: Spodziewaliśmy się po pół roku przygotowań zestawu merytorycznych zastrzeżeń, bo tak ten audyt był zapowiadany, tymczasem można powiedzieć, że z dużej chmury mały deszcz.

Źródło: AIP/x-news

14:36 Głos zabrał minister kultury Piotr Gliński.

14:27 Kempa: Dyrektorzy generalni mieli często większe zarobki niż premier, czy nawet prezydent

14:20 Ministrowie w rządzie PO-PSL nie interesowali się tym, co działo się między jedną a drugą kolacją. W Kancelarii Premiera były znaczne opóźnienia w rozpatrywaniu spraw obywateli - powiedziała Kempa.

14:14 Kempa: Dwóch doradców z gabinetu politycznego wygenerowało 147 tys. zł za usługi telekom. To ok. 35% wszystkich tel służbowych. To wszystko trzeba było sfinansować z pieniędzy podatników.

Źródło: Sejm/x-news

14:05 Kempa: Tsunami niegospodarności nie ominęło Kancelarii Premiera. W latach 2007-15 w KPRM skupiono się wyłącznie na polityce informacyjnej. Nie było bieżącej oceny państwa. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów została przejęta z deficytem 13 mln złotych za ostatni rok.

14:00 Wznowiono obrady. Głos zabrała szefowa KPRM Beata Kempa. - PO domaga się raportu na piśmie. Nie wiedzą co zrobili przez osiem lat?

12:00 Przerwa. Obrady zostaną wznowione o 14:00.

11:55 Kamiński: Podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości nikt nie był, nie jest i nie będzie inwigilowany z powodu poglądów odmiennych od rządzących

11:52 Kamiński: Szef CBA tolerował przypadki łamania dyscypliny. Zdarzały się przypadki, w których funkcjonariusze CBA wykonywali czynności będąc pod wpływem alkoholu.

Źródło: Sejm/x-news

11:43 Kamiński: ABW nie wykonała żadnych działań mających na celu wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej

11:39 Kamiński: W 2012 przy okazji marszu "Obudź się Polsko" służby dostały polecenie pozyskania informacji o jego uczestnikach. Służby interesowały się wybranymi uroczystościami patriotycznymi i inwigilowały 52 dziennikarzy

11:35 Głos zabrał koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński

11:30

11:25 Morawiecki: Tylko połowa naszego przemysłu jest w polskich rękach. 65 proc. sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych. Fundusze Europejskie chcemy inwestować i osiągać zysk, a nie bezmyślnie je wydawać.

Źródło: Sejm/x-news

11:17 Morawiecki: Wychodzenie z pułapki zadłużenia zajmie nam 20 lat

11:13 Na mównicy jest już minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Wzrost gospodarczy ostatnich 8 lat był za długi, a nie za zasługi

11:09 Moi poprzednicy uczynili z Ministerstwa Skarbu ministerstwo wyprzedaży

11:05 Pazerność, niegospodarność, rozrzutność w spółkach SP. I tolerowana na każdym kroku prywata – kolejny grzech naszych poprzedników. Spółki Skarbu Państwa zostały wykorzystane do manipulowania społeczeństwem, do gier wyborczych i realizacji interesów partyjnych - mówi minister Jackiewicz.

11:00 Prezes pewnej spółki Skarbu Państwa zażyczył sobie złotego mercedesa. Inny miał zapewnioną całodobową ochronę. Wszystko za publiczne pieniądze.

10:56 Jackiewicz: Kreatywność poprzedniej ekipy budziłaby podziw, gdyby nie było to wszystko na koszt podatników

10:55 Rzecznik PO o wystąpieniach w Sejmie:

10:50 Jackiewicz: Pod rządami PO i PSL oferowano prezesom przekraczające granice zdrowego rozsądku i przyzwoitości, nierzadko milionowe odprawy

10:43 Głos zabrał minister skarbu Dawid Jackiewicz. - Dane o zaniedbaniach w spółkach skarbu państwa, które do mnie spływają są oburzające

10:40 Paweł Olszewski z PO: Chciałbym złożyć wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Chciałbym zaprosić na konwent ministra Adamczyka, ponieważ pan minister mija się z prawdą.

Wicemarszałek Joachim Brudziński: Nie jest to wniosek formalny

10:39

10:38 Adamczyk: Deficyt w Krajowym Funduszu Drogowym po 8 latach rządów PO-PSL to 62 mld zł

10:33 Jedynym "sukcesem" poprzedniego rządu było wybudowanie najdroższych autostrad, a inwestycje kolejowe to zmarnowane środki

10:23 Jeden z posłów PO wnioskował dziś o przełożenie debaty, bo nie są na nią przygotowani. Mieli na to 8 lat!

10:17 Głos zabrał Minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk.

10:15 Rządy PO-PSL to mnożenie dolegliwości dla podatników bez zwiększenia wpływów podatkowych do budżetu państwa. Jedyny pomysł PO-PSL na naprawę finansów publicznych to zabranie pieniędzy.

10:12 Szałamacha: Zamiast uszczelniać system podatkowy, rząd PO-PSL podnosił podatki, np. VAT w 2011 r.

10:09 Minister finansów: Przez rządy PO-PSL nastąpił spadek dochodów podatkowych o 3,2% PKB (ok. 60 mld zł)

10:06 Szałamacha: W czasie rządów PO-PSL panowało „opcyjnie tsunami”. Straty polskich firm z powodu toksycznych opcji walutowych to 9 mld zł

TVN24/x-news

10:00 "Oddaj dietę" - takie okrzyki wznieśli posłowie PO w czasie przemówienia Szałamachy.

9:57 Na mównicy pojawił się minister finansów Paweł Szałamacha.

9:56 Rafał Trzaskowski o wystąpieniu premier Szydło:

9:55 Szydło: Zwrócę się o powołanie komisji śledczej ws. afery Amber Gold

9:54 Polacy przez poprzednie rządy stracili 340 mld zł. To mogło być 8 lat obowiązywania programu Rodzina 500 Plus!

9:51 Ten audyt to żaden rewanż. To pokazanie prawdy. Czujemy się w obowiązku pokazania w jaki sposób przez ostatnie 8 lat była rządzona Polska.

9:46 Premier: Przykładami braku poczucia odpowiedzialności są sprawy katastrofy smoleńskiej i afery podsłuchowej. Przez 8 lat budowaliście państwo teoretyczne sytych kręgów władzy, gdzie obywatele i ich sprawy się nie liczą.

9:44 Obywatele ocenili poprzednie rządy dokonując wyboru w zeszłym roku, obywatele dokonali rozliczenia. Demokracja to również odpowiedzialność za czyny i słowa. One dziś zostały przez nas policzone. O pozostawionych przez poprzedni rząd rachunkach dla polaków, powiedzą dziś ministrowie - dodała premier Szydło.

9:43 Szydło: Obowiązkiem każdej władzy jest rozliczenie się ze swych zobowiązań. Dziś ci, którzy mówią „nie realizujecie obietnic”, sami nie pokazali, co pozostawili po swoich rządach.

9:35 Premier Beata Szydło przedstawia audyt rządu PO-PSL

9:25 O przełożenie posiedzenia, ze względu na zmianę porządku obrad, wnosi także Władysław Kosiniak-Kamysz

9:20 Sejm przyjął wniosek o uzupełnienie porządku obrad o o raport z rządów PO-PSL

9:18 Sejm odrzucił wniosek o przerwę w obradach i o odroczenie posiedzenia.

9:10 Stefan Niesiołowski apeluje o przesunięcie debaty nad audytem o tydzień. "Nie jesteśmy na nią przygotowani. Proszę, żeby debata była rzetelna"

9:05 Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

8:55 Ewa Kopacz: Rząd PiS na pewno nie zarzuci nam sponsorowania ojca Tadeusza Rydzyka i wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej

AIP/x-news

Sprzeciw wobec punktu "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)" zgłosił we wtorek podczas posiedzenia Konwentu Seniorów klub PO.

- Chcieliśmy najpierw otrzymać raport, aby się z nim zapoznać i dopiero potem przeprowadzić debatę - mówił dziennikarzom szef klubu PO Sławomir Neumann. - Żeby odnieść się do tego materiału, trzeba go najpierw poznać. Nie wiemy, jaki ten audyt będzie, jaką będzie miał formę i na czym będzie się opierał - mówił.

Według zapewnień Dominika Tarczyńskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, rządowy audyt będzie bardzo nieprzyjemny dla rządzących w ostatnich ośmiu latach polityków Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Biorąc pod uwagę z jakimi aferami mieliśmy do czynienia, sprzedaż Ciechu, przekręty w Elewarrze, spotkania na cmentarzu posłów PO, skłania do tego, aby sprawdzić co przez te osiem lat się działo – powiedział poseł Tarczyński w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press. Polityk dodał, że materiał z audytu będzie porażający dla PO i PSL.

TVN24/x-news

Poseł Tarczyński zapewnił dodatkowo, że audyt jest czymś zupełnie normalnym, ponieważ politycy ponoszą odpowiedzialność za państwo i muszą rozeznać się w tym co robili poprzednicy. - Od 10 lat polska debata publiczna polega na tym, że dwa obozy partyjne na co dzień się „naparzają” – powiedział dla AIP Stanisław Tyszka, poseł klubu Kukiz’15. Winna, zdaniem polityka, jest „partiokrakcja”, która powoduje to, że politycy walczą między sobą, a nie zajmują się sprawami obywateli.

Na przedstawienie raportu i dyskusję po nim zaplanowano ponad 7 godzin - od godz. 9.15 do 16.30.

Wideo

Materiał oryginalny: Audyt rządów PO-PSL. Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych [WYNIKI AUDYTU] - Polska Times

Komentarze 208

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jajca z Polski !
W dniu 12.05.2016 o 18:18, Gość napisał:

Wpisywanie komentarzy tutaj staje się bezsensowne.Są bez powodu usuwane lub blokowane.Ten artykuł miał już sporo komentarzy. Co się z nimi stało? Brak sensownego wytłumaczenia.

A niby miało już być państwo prawa ? :lol:

D
Dreistadt

"- Rzeczywiście są elementy teatru. A dokładniej tragicznego teatru. Tragifarsy, który wy zrobiliście z wojska polskiego - odparł Macierewicz."

 

Wyjątkowo odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku solą w oku zdradków i innych czerwonych agentów na sznurku Moskwy !!!  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r: 

No i tydzień z głowy, wolne media mają temat dyżurny - prawda? :unsure:

G
Gość

Politycy PO i Nowoczesnej to nie zdrajcy. To zwykłe pluskwy myślące o własnych interesach! Od kilkunastu dni wśród komentatorów oraz publicystów z obozu patriotycznego i niepodległościowego trwa wzburzenie, a wręcz gorączka. Zdrada, zaprzaństwo, targowica – to słowa padające najczęściej pod adresem eurodeputowanych Platformy (rzekomo) Obywatelskiej i postkomunistów, którzy w Parlamencie Europejskim zagłosowali za przyjęciem rezolucji potępiającej polski rząd w sprawie działań dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

ż
że

jesteś PiSowskim trollem na emigracji w Wielkiej Brytanii

G
Gość

Doktor David Duke, były amerykański Kongresmen przedstawia film o prawdziwym celu wojny w Syrii.

G
Gość

Aleksander Jabłonowski twierdzi, że Polaków już wkrótce zjednoczy walka o wodę, ponieważ zagraniczne korporacje coraz śmielej próbują przejąć kontrolę nad tym surowcem. Teoretycznie woda jest dobrem uniwersalnym, a jej zasoby powinny należeć do narodu. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Już dziś znamy próby przejęcia wielkich zbiorników wodnych na własność. Niektóre samorządy próbowały też prywatyzować ujęcia wody! Próby te były raczej nieudolne, lecz wszystko może się zmienić po wejściu w życie przepisów negocjowanej właśnie umowy TTIP, na mocy której wielkie koncerny, dzięki koncesjom wydobywczym otrzymają prawo wywłaszczania ludzi z ich własnej ziemi, jeśli znajdą się w niej cenne złoża naturalne. A jednym z niech może być właśnie woda, której rola choćby w przemyśle wydobywczym jest nieoceniona.

G
Gość

TY HUJU!

M
Maciek

Reduta Bieruta to teraz na Nowogrodzkiej , oddział zamiejscowy na Żoliborzu

M
Maciek

Dlatego ,że słynny kontrakt na dostawę moździerzy / bez amunicji / podpisano 28.04.2016 w obecności p. Szydło ....

M
Maciek

Kontrakt na dostawę moździerzy podpisano ...... 28.04.2016 w obecności p. Szydło ....

k
kasienka

nie dokrecony baczku?

O
Ola

I runie czerwona REDuta Bieruta.

F
FOLWARK ZWIERZĘCY

Mrożek, Monthy Python i Benny Hill to przy nich leszcze.

G
Gość

Marszałek Piłsudski po takim audycie rozkazałby ... "bić qr*y i złodziei"

E
Eustachy

pod Smoleńskiem ziemię na dwa metry i nic nie widziała. Anodina wierna aparatczyca też.

Dodaj ogłoszenie