Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bad Muskau, czyli na dworze księcia Hermana (zdjęcia)

(decha)
Takie widoki są wizytówką Parku Mużakowskiego
Takie widoki są wizytówką Parku Mużakowskiego Dariusz Chajewski
Polsko-niemiecki Park Mużakowski leżący w Bad Muskau oraz Łęknicy uznany jest za jeden z najznakomitszych przykładów sztuki ogrodowej w Europie i nic dziwnego, że został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Park zajmuje 1000 hektarów. Można się zmęczyć

Bad Muskau, czyli na dworze księcia Hermana

Zwykle piszemy o parku jednak dziś więcej miejsca poświęćmy głównej budowli, czyli zamkowi. Pierwsza wzmianka pochodzi z połowy XIII wieku, wówczas było to założenie obronne na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Wśród właścicieli pojawiają się rody doskonale znane z naszego podwórka - Bibersteinowie oraz Schoenaichowie. Ci drudzy stworzyli tutaj reprezentacyjny zamek renesansowy. Dzieło kontynuowali Callenbergowie. Jednak rewolucję rozpoczął Hermann Pueckler.

Idea utworzenia w okolicy Bad Muskau wielkoprzestrzennego parku krajobrazowego powstała około roku 1815. Trzydziestoletni wówczas Hermann Ludwik Heinrich von Pueckler, od czterech lat właściciel dóbr mużakowskich, napisał - jak byśmy to dziś powiedzieli - list otwarty do mieszczan. Książę wymarzył sobie park symbol, który łączyć miał z sobą harmonijnie miasto, wioski, rolnictwo, przemysł, lasy, jeziora... Krótko mówiąc miał to być świat idealny. Jego centrum miał stanowić właśnie zamek ściśle powiązany z otoczeniem. Większość projektów budowlanych księcia nie wypaliła. Pojawiła się jednak rampa i zasadniczo zmieniła się kolorystyka elewacji - z piaskowożółtej na różowoczerwoną.

Podobnie park, który powstał w latach 1815 - 1845 na dobrą sprawę nigdy nie został ukończony. Projekt przerósł zarówno możliwości inwestycyjne, jak i finansowe pomysłodawcy, który w połowie lat 40. stanął u progu bankructwa i musiał sprzedać swoje dobra wraz z... marzeniami. W 1945 roku zarówno nowy, jak i stary zamek zostały poważnie zniszczone. W stanie ruiny trwał aż do połowy lat 90. Park Mużakowski zajmuje ponad 1000 hektarów zarówno na niemieckim brzegu, jak i polskim brzegu Nysy Łużyckiej. Najczęściej odwiedzane punkty to wiadukt, most książęcy, pawilon parkowy, Kamień Pucklera, skąd rozciąga się wspaniały widok oraz oczywiście zamek...

Porady? Zacznijmy spacer po stronie polskiej. Warto wypożyczyć rower, gdyż do pokonania mamy naprawdę wiele kilometrów parkowych alejek. Gdy świeci słońce możemy się wyłożyć na którymś ze stojących przed zamkiem leżaków.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska