MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo stare drzewa

TATIANA MIKUŁKO 0 68 324 88 19 [email protected]
Do parku można wjechać tylko rowerem
Do parku można wjechać tylko rowerem fot. Ryszard Poprawski
O tym, że warto chronić park nad Bobrem przekonani są miejscowi miłośnicy przyrody. Szykują w tej sprawie list do wojewody.

Eliza Szczucka pisze pracę magisterską z miejskiego parku. Studiuje ogrodnictwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. W przyszłości chciałaby się zająć projektowaniem zieleni, dbaniem o ogrody i miejsca zielone w miastach. Teraz większość czasu spędza na czytaniu materiałów o szprotawskim parku.

- Mamy naprawdę przepiękny, wartościowy kawałek ziemi - przekonuje Eliza. - Kiedyś należał do zakonnic. Potem Towarzystwo Upiększania Miasta wytyczyło w nim alejki dla spacerowiczów i romantyczne zakątki. Jest tu wyspa zaręczynowa, przepiękne polany. O wartości tego parku świadczy też to, że był ilustracją na wielu widokówkach.

Bardzo stare drzewa

Najstarsze aleje mają ponad 180 lat. Buki, dęby są w dobrym stanie. Jest tu nietypowy dąb błotny, choina kanadyjska, ciekawe rośliny zielone, byliny- Oczywiście to wszystko wymaga odpowiedniej opieki sanitarnej, np. wycięcia spróchniałych gałęzi, które mogą zagrażać bezpieczeństwu spacerowiczów - mówi Mariusz Kłosowski, kolega Elizy i miłośnik przyrody.

Pisaliśmy o tym, że kilka miesięcy temu miasto za zgodą starostwa wycięło kilka drzew. Mieszkańców bardzo ta sprawa poruszyła, bo park to ich ulubione miejsce odpoczynku. Do prokuratury w Żaganiu trafiło nawet doniesienie. Choć był to anonim, sprawdzono okoliczności wycinki. Postępowanie umorzono, bo wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Chronić i dbać

Już raz parki miejski został uznany za rezerwat przyrody. Było to za czasów Hitlera. Po 1945 roku stracił ten status. Teraz lokalni miłośnicy przyrody chcą mu go przywrócić.- Jako Towarzystwo Borów Dolnośląskich przygotowujemy pismo do wojewody w tej sprawie. Uważamy, że te kilka hektarów lasu są na tyle wyjątkowe i mają tak ciekawą historię, że warto je chronić i dbać o nie w jak najlepszy sposób - mówi prezes towarzystwa Maciej Boryna.

Nie każdy wie, że na terenie parku znajduje się duże grodzisko - gród Chrobry datowany na XI/XII wiek. Dlatego park często nazywany jest słowiańskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska