5/12
Gdy oprócz bolesnego oddawania moczu występuje gorączka,...
fot. andriano/123RF

O czym świadczy ból przy oddawaniu moczu?

Gdy oprócz bolesnego oddawania moczu występuje gorączka, zawroty głowy, nudności i ból w krzyżu, może to oznaczać ciężką i rozszerzającą się infekcję układu moczowego, która wymaga niezwłocznej pomocy medycznej.

Z lekarzem warto zobaczyć się natomiast wtedy, gdy mocz jest mętny lub ma nieprzyjemny zapach – to też możliwa infekcja – lub występują objawy podobne do infekcji, ale nie potwierdzają tego badania (podejrzane jest śródmiąższowe zapalenie pęcherza). U kobiet ból przy oddawaniu moczu przy jednoczesnym swędzeniu pochwy i białych upławach często okazuje się skutkiem jej infekcji grzybiczej, a ten pojawiający się wraz z pęcherzykowatą wysypką w miejscach intymnych i żółtawymi upławami zwykle wiąże się z rozwojem choroby wenerycznej.

Obserwacji objawów wymaga natomiast bolesne oddawanie moczu po seksie (obtarcia, choć w razie bólu występującego po pewnym czasie możliwa jest infekcja) lub wtedy, gdy możliwe jest podrażnienie przez nadmierne użycie środków myjących.

6/12
Gdy wskutek urazu głowy dojdzie do utraty przytomności,...
fot. Jozef Polc/123RF

Co powinno niepokoić po uderzeniu w głowę?

Gdy wskutek urazu głowy dojdzie do utraty przytomności, trzeba niezwłocznie wezwać karetkę. Jest to konieczne nawet wtedy, gdy dojdzie do odzyskania przytomności – tak dzieje się się przy zagrażających życiu krwotokach. Udanie się na ostry dyżur (z tym samym podejrzeniem) jest konieczne także wtedy, gdy w następstwie urazu pojawiają się nudności i wymioty, a ból głowy narasta.

Nawet gdy jednak upadek lub inny wypadek spowodował lżejsze obrażenia, warto udać się na kontrolę lekarską – ale nie prowadząc pojazdu samodzielnie. Jeżeli nie doszło do utraty przytomności, utraty pamięci i pogorszenia samopoczucia, osoba z urazem głowy ma mniej niż 65 lat i nie przyjmuje leków rozrzedzających krew (np. przeciwzakrzepowych), wystarczyć może odpoczynek. Warto jednak przebywać w obecności kogoś, kto zauważy ew. niepokojące objawy, takie jak ból głowy, wymioty, sztywność szyi i nadmierne zmęczenie, a zwłaszcza osłabienie, trudności z wybudzeniem się, splątanie czy napad padaczkowy.

Jeśli natomiast po kilku dniach lub nawet tygodniach od incydentu regularnie pojawia się ból głowy, należy upewnić się, że nie doszło do wstrząśnienia mózgu. Mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, niepokój, drażliwość i obniżenie nastroju. W takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem rodzinnym i w razie wskazań wykonać badanie tomograficzne mózgu.

7/12
Chociaż ból brzucha stanowi najczęstsza powód wizyt na...
fot. file404/123RF

Kiedy ból brzucha jest niebezpieczny?

Chociaż ból brzucha stanowi najczęstsza powód wizyt na ostrym dyżurze i może mieć wiele przyczyn, nie należy go lekceważyć – zwłaszcza wtedy, gdy ma się cukrzycę i bardzo wysoki poziom glukozy we krwi (może wtedy wskazywać na niebezpieczną dla życia kwasicę ketonową), w stolcu pojawia się krew, albo razem z bólem pojawia się pokrzywka skórna. Tak bywa przy fatalnym w skutkach wstrząsie anafilaktycznym, a do pojawiających się objawów dołącza opuchlizna warg i języka, nudności, świszczący oddech, problemy z oddychaniem, zawroty głowy lub nawet utrata przytomności. Już dwa z tych symptomów wskazują na niebezpieczeństwo, że w ciągu kilku minut ogólnoustrojowa reakcja alergiczna uniemożliwi oddychanie.
Na konieczność wezwania pogotowia wskazuje też rozdzierający ból pod prawym żebrem (w przypadku osób z kolką nerkową może oznaczać niedrożność dróg żółciowych), z prawej strony w podbrzuszu (może to być wyrostek robaczkowy), w lewym podbrzuszu (możliwe zapalenie uchyłków jelita), a także towarzyszące bólowi problemy z oddychaniem, zwłaszcza podczas wysiłku (podejrzana jest choroba serca), lub ogólnie w podbrzuszu. U kobiet taki ból może oznaczać problemy z jajowodem lub jajnikiem, czemu towarzyszą zwykle nudności i wymioty, lub infekcję dróg moczowych.
Szybka pomoc lekarska jest też niezbędna, gdy jednocześnie pojawia się zażółcenie skóry i/lub oczu (sygnalizuje zapalenie wątroby lub niedrożność przewodów żółciowych), skurcze w podbrzuszu lub krzyżu (są możliwe przy zatkaniu moczowodu przez kamień nerkowy), gorączka i dreszcze (towarzyszą zakażeniu w jamie brzusznej), zawroty głowy, osłabienie, wymioty i/lub biegunka (to zwykle odwodnienie lub niedociśnienie), albo kac (powodem może być ostre zapalenie trzustki lub niewydolność wielonarządowa). Nawet gdy nie ma innych objawów niż silny ból brzucha, może oznaczać to niedrożność lub niedokrwienie jelit.

Zwykłej wizyty lekarskiej wymagają natomiast sytuacje, gdy wraz z bólem od kilku tygodni występuje pieczenie w nadbrzuszu, zmieniające się po jedzeniu (winna może być choroba wrzodowa) czy biegunka – zwłaszcza przy kuracji antybiotykowej (możliwe zakażenie bakteryjne, zapalenie jelit lub celiakia). Ból w prawym nadbrzuszu po jedzeniu może wskazywać na kamicę żółciową, pojawiający się w podbrzuszu w czasie menstruacji może być objawem endometriozy lub mięśniaków macicy, a jeśli częsty ból brzucha mija po wypróżnieniu, i stale występują biegunki i zaparcia, podejrzany jest zespół jelita drażliwego.

Domowymi sposobami można natomiast leczyć trwający krócej niż 5 dni ból brzucha z nudnościami, wymiotami i/lub biegunką, ponieważ przyczyną jest najczęściej infekcja pokarmowa. Gdy boli w pozycji leżącej, a w ustach pojawia się gorycz, przyczyną może być refluks żołądka; ból po spożyciu produktów mlecznych wskazuje zwykle na nietolerancję laktozy.

8/12
Częstomocz, czyli oddawanie moczu więcej niż 6-8 razy...
fot. ganzarolisara/pixabay.com

O czym może świadczyć częste oddawanie moczu?

Częstomocz, czyli oddawanie moczu więcej niż 6-8 razy dziennie (jeśli nie doszło do przyjęcia nadmiaru płynów) wymaga szybkiej pomocy, gdy razem z nim występuje wysoka temperatura ciała, dreszcze i/lub zawroty głowy – objawy wskazują na ciężką infekcję układu moczowego.

Zawroty głowy przy częstym oddawaniu moczu (oraz silne pragnienie) mogą oznaczać cukrzycę i wymagają wizyty u lekarza. Tak samo, gdy przychodzi ono z trudem (winna może być prostata), odczuwane jest wtedy pieczenie lub ból (prawdopodobnie to infekcja dróg moczowych), pęcherz często opróżnia się sam (możliwy zespół nadreaktywnego pęcherza) lub pojawia się problem nietrzymania moczu, wymagający wdrożenia odpowiednich ćwiczeń.

Nie ma raczej jednak powodów do niepokoju, gdy częste oddawanie moczu następuje w ciąży (pod wpływem ucisku macicy na pęcherz) lub przy zażywaniu nowego leku – wtedy warto sprawdzić, że rzeczywiście ma działanie diuretyczne.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Majówka w Karczmie Taberskiej i Krumskie Osobowości. Ale się działo, zobaczcie!

Majówka w Karczmie Taberskiej i Krumskie Osobowości. Ale się działo, zobaczcie!

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Wiemy, gdzie i kiedy odbędzie się 25. Lubuskie Święto Plonów. Oj będzie się działo!

Wiemy, gdzie i kiedy odbędzie się 25. Lubuskie Święto Plonów. Oj będzie się działo!

Zobacz również

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie

Zakończono naprawę sieci wodociągowej w Żarach! Woda wkrótce popłynie z kranów!

Zakończono naprawę sieci wodociągowej w Żarach! Woda wkrótce popłynie z kranów!