Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą pomóc zdolnym

(beb)
Jak pracować z uczniami nieprzeciętnymi? O tym dyskutowali w weekend w Starościnie dyrektorzy szkół i przedstawiciele placówek oświatowych z całego województwa.

- Nie ma takich mechanizmów, które pomagałyby szkołom zwrócić większą uwagę na uczniów zdolnych - uważa dyrektor słubickiego ogólniaka Bronisław Leszczyński. - Zresztą to nie takie proste, gdy brakuje pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne - mówi. Lubuski kurator Roman Sondej uważa, że nie można wszystkiego sprowadzać do pieniędzy.

- Ta konferencja to pierwszy krok, żeby wesprzeć dyrektorów i zwrócić uwagę na to, co można zrobić - podkreśla. Przyznaje jednak, że kuratorium do tej pory (Sondej stoi na jego czele od niedawna) nie wspierało zdolnych. O metodach pracy z uczniami nieprzeciętnymi mówił m.in. dyrektor szczecińskiej "trzynastki" - jednego z najlepszych liceów w Polsce

- Cezary Urban. Jego szkoła wyłapuje najzdolniejszych już w gimnazjach. Podobnie postępują w słubickim ogólniaku. - Organizujemy olimpiadę matematyczną dla gimnazjalistów i w ten sposób wyszukujemy uczniów utalentowanych - mówi dyrektor Leszczyński.

Co powoduje, że w polskich szkołach przeważają jednak średniacy? Z badań przeprowadzonych przez dr Dorotę Ciechanowską z Uniwersytetu Szczecińskiego wynika, że nauczyciele podchodzą zbyt rutynowo do prowadzenia lekcji i nie potrafią nią zainteresować. Może dlatego konferencję otworzył wykład ks. dr Grzegorza Cyrana na temat pedagogicznej odpowiedzialności wobec uzdolnień i talentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska