Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Chodzę już tydzień czasu, ale nie ma". W aptekach rozkładają ręce, pacjenci odchodzą z kwitkiem [WIDEO]

TVN24/x-news
123 rf
Narasta problem z brakiem setek leków w aptekach. Farmaceuci alarmują, że są kłopoty z kupnem preparatów na cukrzycę, nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę czy alergię. Brakować zaczyna też środków dla chorych onkologicznie. Wiktor Grygiencz, pacjent cierpiący na chorobę Parkinsona, przyznał, że od tygodnia nie może kupić potrzebnych leków. - Lekarze i aptekarki mówią jasno, że to jest handel i wywóz za granicę – tak chory tłumaczy powód braku leków.

- Pojawiają się kolejne kary za wywóz leków za granicę, ale na razie nie widać efektów tych działań. To wynika częściowo z tego, że inspekcja handlowa jest uboga kadrowo, brakuje ludzi, narzędzi i uprawnień, żeby ten nielegalny proceder ścigać – wyjaśnił Łukasz Waligórski z portalu mgr.farm.

Czytaj również: Masz problemy z tarczycą? Euthyrox będzie chwilowo niedostępny w aptekach. Jaki jest powód? Producent komentuje całą sytuację

Naczelna Izba Aptekarska skierowała do ministra zdrowia list, w którym wymieniono w sumie pięćset preparatów. Zaznaczono, że każdy z nich stosują tysiące pacjentów, a sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. - Liczę że ministerstwo zdrowia przekaże informacje, dlaczego nie ma tych leków, kiedy i czy w ogóle one będą – dodała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska z NIA.

Farmaceuta Adam Chrostowski przyznaje, że niełatwo zamówić leki z tzw. czarnej listy. - Pojawiła się reglamentacja. Hurtownia sprzedaje po trzy opakowania na aptekę albo nawet i jedno, tak żeby coś było – relacjonuje farmaceuta.

Problemy producentów i wywóz leków przez mafię

Główny Inspektor Farmaceutyczny przedstawił przyczyny braków w aptekach. Wskazał przede wszystkim na problemy jednego z producentów oraz kwestię chińskich dostawców. - Kolejną sprawą jest kwestia wywozu leków z kraju przez mafię lekową. Ostatnią przyczyną może być serializacja leków – wymieniał Paweł Piotrowski.

źródło: TVN24/x-news

Specjalna infolinia dla pacjentów

Aby ułatwić Pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku (15.07.) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.

Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego w momencie, gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych. Jak informuje GIF, powyższa decyzja może być również podjęta na wniosek podmiotu odpowiedzialnego w związku z decyzją własną, na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w przypadku gdy stosowanie produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie oraz na wniosek Ministra Zdrowia lub Prezesa Urzędu w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego.Czytaj również: Tych leków nie łącz ze sobą bez konsultacji z lekarzem! ;nfW ostatnim czasie dość często publikowane są ostrzeżenia i decyzje dotyczące konkretnych leków. Sprawdziliśmy, które od początku 2019 roku zostały wycofane z obrotów. Tych leków na pewno nie kupisz już w aptekach. Dlaczego? Sprawdźcie, co zaważyło na tym, że m.in. znane tabletki antykoncepcyjne zostały wycofane ze sprzedaży

Leki wycofane z aptek. Syropy, tabletki antykoncepcyjne. Spr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska