Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba na wyjeździe

Sylwia Malcher-Nowak Rzecznik prasowy LOW NFZ
Wyjeżdżając na zimowy urlop lub na święta do rodziny nie zapomnijmy o dokumentach potwierdzających, że jesteśmy ubezpieczeni w Funduszu. Przydadzą się, gdy zachorujemy i będziemy potrzebować pomocy lekarza.
Wyjeżdżając na zimowy urlop lub na święta do rodziny nie zapomnijmy o dokumentach potwierdzających, że jesteśmy ubezpieczeni w Funduszu. Przydadzą się, gdy zachorujemy i będziemy potrzebować pomocy lekarza. fot. DigiTouch
Już za kilka tygodni święta… Pakując się przed wyjazdem do najbliższych, pamiętajmy o dokumentach, które uprawniają nas do darmowej pomocy medycznej poza miejscem zamieszkania.

W razie choroby lub wypadku, będziemy mogli liczyć na darmową opiekę.

Święta i zbliżające się ferie szkolne to czas, który wielu z nas chce spędzić poza domem. Pamiętajmy jednak, że choroba, uraz czy wypadek może nam się przytrafić wszędzie. Co wtedy zrobić? Najlepiej udać się do najbliższego gabinetu lekarza rodzinnego.

Do udzielenia takiej pomocy nie jest potrzebne skierowanie. Możemy też iść do specjalisty, ale pod warunkiem, że nie jest nam potrzebne skierowanie. Bez niego przyjmie nas ginekolog, dentysta, dermatolog, wenerolog, onkolog, okulista oraz psychiatra.

Książeczka RUM? Niekoniecznie

GDZIE WYKUPIĆ RECEPTĘ

Leki przepisane na recepcie możesz kupić w aptekach na terenie całej Polski, niezależnie od tego, w którym oddziale wojewódzkim NFZ jesteś ubezpieczony.
W aptece masz prawo zapytać o tańszy odpowiednik przepisanego leku, a farmecuta powinien udzielić ci odpowiedzi.

Zanim jednak udamy się do konkretnego gabinetu, upewnijmy się, że lekarz, który tam przyjmuje, ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wtedy nie wystawi rachunku. Ale uwaga! Powinniśmy mieć przy sobie dokument, który potwierdzi, że jesteśmy ubezpieczeni. Dlatego w podróż powinniśmy zabrać np.:

  • legitymację ubezpieczeniową z pieczątką zakładu pracy i aktualną datą,
  • rodzinną książeczkę zdrowia (wystawiona przez zakład pracy pracującego małżonka, a obejmująca pozostałych członków rodziny)
  • odcinek renty albo emerytury z ostatniego miesiąca
  • kopię umowy i potwierdzenie opłacania ostatniej składki (jeśli ubezpieczamy się sami)

    Książeczka RUM nie obowiązuje w całym kraju, więc nie musimy jej zabierać, jeśli jedziemy poza Lubuskie. Może się jednak okazać pomocna, gdyby lekarz chciał przejrzeć naszą historię twojej choroby.

    Opieka na zimowisku

    Wysyłając dzieci na zimowisko lub obóz, sprawdźmy, czy i w jaki sposób organizator wyjazdu zapewnił opiekę medyczną swoim podopiecznym. Jest to jego obowiązek.

    Na terenie obozu powinien być punkt medyczny z lekarzem oraz pielęgniarką udzielającą świadczeń z zakresu pierwszej pomocy medycznej. W uzasadnionych przypadkach można również skorzystać z usług świadczonych przez miejscowego lekarza POZ.

    Przed wyjazdem na wypoczynek rodzice powinni uzyskać zaświadczenie potwierdzające, że dziecko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uczestniczenia w zimowisku lub obozie. Takie zaświadczenie wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska