Spis treści
Dlaczego trudno spać w upale?
Kiedy szykujemy się do nocnego odpoczynku, w naszym organizmie wywarzana jest melatonina. Ten „hormon snu” odpowiada m.in. za schłodzenie organizmu na noc. W lecie to zadanie bywa mocno utrudnione i może zakłócić zarówno zasypianie, jak i zapadnięcie w głęboki sen.
Pomocne może być obniżenie temperatury otoczenia. Optymalna temperatura, w której śpi nam się komfortowo, wynosi między 15 a 19 stopni Celsjusza. Im jest wyższa, tym większa jest szansa na to, że w nocy będziemy się wiercić i rozbudzać.
W lecie utrzymanie takiej temperatury w nieklimatyzowanym pomieszczeniu jest bardzo trudne. Dlatego warto wypróbować sprawdzone triki, które pomogę schłodzić zarówno sypialnię, jak i nasz organizm.
Dowiedz się więcej:
Domowe sposoby na dobry sen w gorące noce
Aby zapewnić sobie komfortowy sen, warto pomyśleć o niektórych czynnościach jeszcze za dnia. Jeśli na dworze panuje upał, warto zamknąć okna i zasłonić je roletami lub zasłonami, aby nie dopuszczać do nagrzania pomieszczenia.
W okresie letnim przydatna może być zmiana rozkładu dnia – chodzenie spać o późniejszej porze, kiedy temperatura na zewnątrz spada oraz ucinanie sobie drzemki w ciągu dnia, co pomoże w przetrwaniu największych upałów. Co jeszcze można zrobić, aby przespać komfortowo letnią noc?
Sprawdź, w naszej galerii: domowe sposoby na dobry sen w upalne noce
Czego unikać, aby wyspać się latem?
W letnie miesiące powinniśmy szczególnie zweryfikować swoje niektóre zwyczaje, aby spokojnie przesypiać gorące noce. Dobrze jest, między innymi zrezygnować z używania sztucznych tkanin i spożywania niektórych potraw, ale nie tylko:
- sztuczne tkaniny – dobrze jest zrezygnować z noszenia piżam wykonanych z poliestru, poliamidu i sztucznego jedwabiu, w szczególności latem; także pościel z nich wykonana nie będzie sprzyjała komfortowemu wypoczynkowi, ponieważ nie wchłonie potu ani nie schłodzi naszej skóry;
- ciężkostrawne jedzenie – w letnim czasie należy ograniczyć jedzenie ostrych i tłustych potraw, które są ciężkostrawne i mogą dodatkowo rozgrzewać organizm,
- alkohol i napoje z kofeiną – napoje procentowe oraz zwierające kofeinę nie sprzyjają szybkiemu zasypianiu oraz spokojnemu snu, alkohol może nas dodatkowo rozgrzać, a tego powinniśmy unikać w letnie wieczory;
- ekrany emitujące niebieskie światło – przez cały rok, a szczególnie w okresie, kiedy trudno nam się zasypia, a pomieszczenia łatwo się nagrzewają, należy unikać korzystania z urządzeń elektronicznych przez co najmniej dwie godziny przed zaśnięciem.
Uzupełnij domową apteczkę
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?