Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co proszę? Nic nie słyszę! - co radzi laryngolog

(kat)
Archiwum GL
Co zrobić, gdy zatyka się ucho? Czy gdy boli, to można je skraplać kamforą? Sprawdź, co na te i inne pytania naszych Czytelników odpowiadał wczoraj Witold Maciej Iciek, specjalista chorób uszu, nosa, gardła i krtani.

* Czy można stosować okłady na bolące ucho? A jeśli tak, to jakie?
* Można używać okłady rozgrzewające. Przygotowuje się je w ten sposób, że małżowinę uszną należy dobrze natłuścić, na watę nakropić spirytusu, przyłożyć do małżowiny, przykryć folią i zawinąć.

* Moja mama zawsze wsadzała mi do bolącego ucha wacik nasączony kamforą, dlatego ja też tak robię. Czy to ma sens? Czy może zaszkodzić?
* Absolutnie nie wolno wkraplać kamfory do ucha, ponieważ kamfora może macerować błonę bębenkową. W następstwie może dojść do trwałego jej uszkodzenia.

* Raz na rok, dwa lata zatyka mi się ucho. Dosłownie głuchnę, towarzyszy temu ból głowy. Chodzę do laryngologa, żeby mi je przeczyścił z woskowiny. Skąd ona się bierze w uchu w takiej ilości? Dlaczego mi się ucho zatyka od niej, a innym nie? Co zrobić, żeby tego uniknąć?
* Woskowina jest prawidłową wydzieliną organizmu, która w normalnych warunkach ulega samoistnej ewakuacji. U niektórych osób tworzy się ona w nadmiarze lub ma nieprawidłowy skład (jest bardzo lepka i nie ma tendencji do wysychania), przez co gromadzi się w przewodach słuchowych. Nie wiadomo, dlaczego u niektórych się tak dzieje. Są gotowe leki do rozpuszczania woskowiny dostępne bez recepty, np. Cerumex lub A-cerumen.

* Czy to prawda, że uszu nie należy czyścić patyczkami, bo wtedy wciska się woskowinę do środka? Czym czyścić albo jak, żeby nie mieć zdrowotnych problemów?
* Laryngolodzy nie zalecają czyścić uszu patyczkami, choć jest to bardzo powszechne. Kanał słuchowy należy czyścić po kąpieli małym palcem, do miejsca, gdzie ten palec sięga. Dodatkowo proponuję wizytę u laryngologa, który usunie woskowinę w sposób fachowy.

* Bardzo często cieknie mi krew z nosa, najczęściej przed miesiączką. Czy to jest powód do zaniepokojenia? Jakie badania powinnam wykonać?
* Każde krwawienie z nosa jest powodem do niepokoju. Krwawienie z nosa podczas menstruacji prawdopodobnie związane jest z mniejszą krzepliwością krwi w tym okresie. Krwawienie mogą powodować także mikrourazy śluzówki nosa. Zalecam zrobienie badań krzepliwości krwi.

* Mam 35 lat i od co najmniej 10 lat ciągle zapchany nos. Przez ten czas używam kropli do nosa. Słyszałam jednak, że zbyt długo używane mają niszczycielskie działanie. Czy to prawda?
* Oczywiście. Na każdej ulotce kropli do nosa jest napisane, że nie należy ich stosować dłużej niż 4-5 dni. Długotrwałe stosowanie tych kropli może spowodować polekowy nieżyt nosa.

* Mam krzywą przegrodę. Lekarz kazał mi ją zoperować. Czy rzeczywiście muszę to zrobić, skoro nie odczuwam żadnych dolegliwości związanych tym defektem - ani estetycznych, ani zdrowotnych?
* Sam fakt skrzywienia przegrody nosa nie jest powodem, by dokonać jej operacyjnego prostowania. Skrzywienia przegrody u mężczyzn rasy białej są powszechne. Operujemy tylko te przypadki, które powodują określone dysfunkcje oddychania lub są powodem nawrotowego zapalenia zatok.

* Codziennie przynajmniej z 20, 30 razy muszę odchrząknąć wydzielinę, która gromadzi mi się w gardle. Jest to bardzo uciążliwy nawyk, który zaczął przeszkadzać już nawet mojej żonie, nie mówiąc o znajomych. Jak się go pozbyć? Co może być przyczyną uczucia zalegania, bo do odchrząknięcia to jest tam raczej niewiele? Czy to może być objaw choroby nowotworowej? Zaznaczam, że palę papierosy, ale góra trzy, cztery dziennie.
* Częstych powodem odchrząkania jest przewlekły zanikowy nieżyt śluzówki gardła. Wydzielina, która tworzy się w sposób ciągły w drogach oddechowych na skutek dysfunkcji nabłonka migawkowego gromadzi się w gardle i może powodować odchrząkiwanie. Oczywiście papierosy są jednym z bardzo ważnych powodów powstawania tych nieżytów.

* Mam cystę w zatoce szczękowej. Gdy się robi zimno na dworze, czuję w tym miejscu przenikliwy ból. Niestety, raz już usuwałam zmianę i znowu się pojawiła. Czy ma sens powtórne przechodzenie operacji? A może są jakieś inne sposoby na pozbycie się cysty? I od czego ona się pojawia? Co mam robić, żeby jej uniknąć?
* Cysta, czyli torbiel zatoki szczękowej, jest chorobą podlegającą leczeniu operacyjnemu. Częstą przyczyną torbieli są zmiany w zębach szczęki górnej. Konieczna w tych przypadkach jest sanacja jamy ustnej przez stomatologa.

* Mam uczucie, że mój nos jest ciągle suchy w środku. Nie używam żadnych kropli, nie mam kataru. Skąd to niemiłe wrażenie i jak jemu przeciwdziałać?
* Uczucie suchości nosa dotyczy dużej liczby pacjentów. Może być spowodowane uwarunkowaniami środowiskowymi: klimatyzacja, suche powietrze, centralne ogrzewanie lub właściwościami śluzówki nosa. W związku z częstością występowania, na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów do nawilżania nosa: wody termalne, wody morskie, olejki nawilżające.

* Od kilku miesięcy mam bardzo brzydki zapach z ust. Byłem u dentysty - powiedział, że zęby są zdrowe. Co mam robić? Jestem zrozpaczony, bo śmierdzący oddech wyklucza mnie z życia towarzyskiego! Do jakiego lekarza iść? Jestem załamany.
* Nieprzyjemny zapach z ust może mieć wielorakie przyczyny: stomatologiczne, laryngologiczne, gastrologiczne, może być objawem dysfunkcji nerek lub wątroby. Problem wymaga szczegółowych badań u poszczególnych specjalistów.

* Mam 40 lat i wrażenie, że tracę słuch. Nigdy nie słuchałem głośnej muzyki, nie chodziłem na głośne koncerty, ale mam wrażenie, że i tak mój słuch jest fatalny. Czy to powód do niepokoju, że muszę coraz głośniej nastawiać telewizor?
* Oczywiście niedosłuch pojawiający się w każdym wieku, a szczególnie tak młodym, budzi niepokój. W takich przypadkach konieczne są szczegółowe badania.

* Czy operacja plastyczna nosa może pogorszyć sposób oddychania? Zastanawiam się nad jej wykonaniem, ale nie chciałabym mieć ładnego nosa i problemów z katarem.
* Operacje plastyczne nosa nie są wykonywane przez laryngologa, a chirurga plastycznego. Fachowo wykonany zabieg nie powinien powodować zaburzeń drożności nosa.

* Czy uszkodzenia słuchu rzeczywiście mają najczęściej trwały i nieodwracalny charakter?
* Niedosłuchy typu odbiorczego, związane z uszkodzeniem ucha wewnętrznego, mają w zasadzie charakter trwały i nieodwracalny. Pacjenci wymagają protezowania słuchu. XIX wiek dał jednak szansę słyszenia pacjentom całkowicie głuchym. Obecna technika pozwala na wszczepienie implantu słuchowego do ucha wewnętrznego i przywrócenia pacjenta do świata słyszących.

* Mam torbiel zatoki szczękowej. Czy muszę ją operować?
* Torbiel zatoki szczękowej należy zdecydowanie operować, ponieważ będzie się ona powiększała w czasie, co może spowodować bóle głowy. W ekstremalnych sytuacjach torbiel może nawet zniekształcić policzek.

* Mam szumy uszne. Co robić?
* Problem szumów usznych jest bardzo skomplikowany. Schorzenie to jest dość częste, bo dotyczy około 17 procent populacji. Bez szczegółowych badań klinicznych oraz badań dodatkowych nie można postawić jakiejkolwiek diagnozy. Choć statystycznie najczęstszą przyczyną są zaburzenia mikrokrążenia w obrębie ucha wewnętrznego.

* Dziecko ma dziewięć lat i niedosłyszy. Co mam zrobić?
* Każdy niedosłuch, szczególnie u dzieci wymaga szczegółowej diagnostyki, by zbadać przyczynę. Jeżeli istnieje możliwość poprawienia niedosłuchu metodą operacyjną, należy ją wykonać. Jeżeli niedosłuch jest typu odbiorczego (trwały), to w takich przypadkach dzieci należy protezować.

* Mam niepełnosprawne dziecko, z zespołem Downa. Często cieknie mu z nosa. Żadne leki dostępne w aptekach nie pomagają. Co mam robić? Czy to mogą być zatoki?
* Przewlekłe zapalenie zatok może być przyczyną uporczywych wycieków z nosa. Prawdopodobnie nie obędzie się w tym przypadku bez diagnostyki radiologicznej stanu zatok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska