Co się zmieniło w emeryturach dla osób urodzonych przed 1949 rokiem

Irena Boguszewska
Urodzeni przed 1949 rokiem mogą przejść na emeryturę nawet wtedy, jeśli nie osiągnęli wymaganego wieku emerytalnego
Urodzeni przed 1949 rokiem mogą przejść na emeryturę nawet wtedy, jeśli nie osiągnęli wymaganego wieku emerytalnego DiGiTouch
Zaczęła się reforma emerytalna. O tym, jak długo trzeba będzie pracować, decyduje rok urodzenia. Wyjaśniamy, jak zmiana przepisów wpłynęła na świadczenia tych, którzy przyszli na świat przed 1 stycznia 1949 roku.

1. Takim ubezpieczonym przysługuje emerytura, jeżeli:

* osiągnęli nowy wiek emerytalny; oraz

* mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

PRZYPOMINAMY
Od 1 stycznia wiek emerytalny jest podnoszony co kwartał o miesiąc, czyli co roku o cztery miesiące. Docelowo wyniesie 67 lat. Mężczyźni osiągną go w 2020 roku, kobiety - w 2040.

2. Wiek emerytalny dla pań wynosi co najmniej 60 lat. Kobiety urodzone przed 1949 rokiem mają już co najmniej tyle.

3. Z kolei wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych:

* do 31 grudnia 1947 roku - wynosi co najmniej 65 lat;

* od 1 stycznia do 31 marca 1948 roku - co najmniej 65 lat i miesiąc;

* od 1 kwietnia do 30 czerwca 1948 roku - co najmniej 65 lat i dwa miesiące;

* od 1 lipca do 30 września 1948 roku - co najmniej 65 lat i trzy miesiące;

* od 1 października do 31 grudnia 1948 roku - co najmniej 65 lat i cztery miesiące.

3. Temu, kto osiągnął podany wyżej wiek emerytalny (oraz podlegał ubezpieczeniu społecznemu albo emerytalnemu i rentowym), a otrzymuje rentę z tytułu niezdolności do pracy, ZUS przyzna świadczenie z urzędu. To oznacza, że nie trzeba składać o nie wniosku.

4. Urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku, którzy nie osiągnęli okresu składkowego i nieskładkowego, przysługuje emerytura, jeżeli spełnili - łącznie - następujące warunki:

* osiągnęli określony wiek emerytalny;

* mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn.

UWAGA
Od tej zasady są jednak wyjątki.

WYJĄTEK NR 1

1. Urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego mogą przejść na emeryturę:

* kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo co najmniej 20-letni oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy;

* mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo co najmniej 25-letni oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

2. Taka emerytura przysługuje ubezpieczonym, którzy:

* przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę byli pracownikami;

* w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy - chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.

WAŻNE
Spełnienia tych dwóch warunków nie wymaga się od osób, które przez cały wymagany okres podlegały ubezpieczeniom z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

WYJĄTEK NR 2

Odrębne przepisy określają zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku, którzy są:

* inwalidami wojennymi i wojskowymi oraz kombatantami;

* pracownikami urzędów państwowych oraz samorządów;

* żołnierzami zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianymi w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu;

* nauczycielami akademickimi.

WYJĄTEK NR 3

1. Dotyczy urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku, którzy są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej m.in.:

* wypadkiem przy pracy lub przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej, działalności twórczej/artystycznej, umowy agencyjnej lub zlecenia;

* wypadkiem w drodze do/z pracy zaistniałym do 31 grudnia 2002 roku;

* wskutek choroby zawodowej.

2. Takie osoby mogą przejść na emeryturę:

* kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy;

* mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

SZCZEGÓLNE WARUNKI

1. Urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku, którzy są pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje emerytura w młodszym wieku.

2. Przy ustalaniu uprawnień za zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.

3. Przy ustalaniu okresu ich zatrudnienia nie uwzględnia się czasów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 roku wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

4. Za zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się:

* pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej;

* wykonujących działalność twórczą lub artystyczną;

* dziennikarzy objętych układem zbiorowym pracy;

* nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską na podstawie Karty Nauczyciela;

* żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, straży granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej;

* pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.

5. Wiek emerytalny, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na jakich podstawie wyżej wymienionym przysługuje prawo do emerytury ustala się na podstawie dotychczasowych przepisów.

KOLEJARZE

1. Emerytura kolejowa przysługuje urodzonemu przed 1 stycznia 1949 roku, który spełnia - łącznie - następujące warunki:

* osiągnął wiek emerytalny (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn);

* ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący - odpowiednio do płci - co najmniej 20/25 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei (łącznie z okresami zaliczanymi do takiego zatrudnienia i równorzędnymi).

2. Pracownikami kolejowymi są zatrudnieni w:

* jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe - z wyłączeniem biur projektów kolejowych;

* innych jednostkach/komórkach organizacyjnych, których pracownicy byli objęci dotychczasowymi przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin;

* podmiotach wydzielonych z PKP od 1 września 1999 roku do dnia wpisu spółki Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna do rejestru handlowego.

3. Za okresy zatrudnienia na kolei uważa się te pozostawania w stosunku pracy w kolejowych jednostkach organizacyjnych, w czasie których pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego (chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy).

4. Każdy pełny rok zatrudnienia na kolei na parowym, spalinowym lub elektrycznym pojeździe trakcyjnym, w drużynach konduktorskich oraz na stanowiskach manewrowych lub ustawiaczy liczy się jako 14 miesięcy.

INNE ZAWODY

Zajmijmy się innymi ubezpieczonymi urodzonymi przed 1 stycznia 1949 roku.

1. Odrębne przepisy określają zasady przechodzenia na emeryturę - bez względu na wiek - nauczycieli.

2. Ubezpieczeni z tytułu działalności twórczej lub artystycznej mają prawo do emerytury na warunkach określonych dla pracowników wykonujących takie zajęcie.

3. A co z osobami spełniającymi warunek wieku i stażu, ale niespełniającymi warunków wymaganych do uzyskania górniczej emerytury? Jeśli taki ktoś ma co najmniej pięć lat pracy górniczej pod ziemią, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy (również na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz otworowych siarki) - wiek emerytalny obniża się o sześć miesięcy za każdy rok takiej roboty. Ale w sumie nie więcej niż o 15 lat.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie