Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co warto wiedzieć o zwrocie VAT za materiały budowlane

Irena Boguszewska Źródło: Izba Skarbowa Szczecin
Nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane dotyczą m.in. tych, którzy budują domek jednorodzinny
Nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane dotyczą m.in. tych, którzy budują domek jednorodzinny Fotolia
Remontowałeś mieszkanie lub budowałeś dom i chcesz wystąpić o zwrot VAT za materiały budowlane? Przeczytaj!

31 grudnia przestała obowiązywać dotychczasowa ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wraz z Nowym Rokiem nastąpiły istotne zmiany.

Zapamiętaj: znikła między innymi możliwość uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Ma to związek z wejściem w życie nowej ustawy - o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

TAKIE SĄ ZMIANY

1. Nowe zasady zwrotu VAT przewidują, że o zwrot części tego podatku, zawartego w cenie materiałów budowlanych zakupionych przez osobę fizyczną po 1 stycznia 2014 roku, można się ubiegać jeżeli wydatki zostały poniesione w związku z:

* budową domu jednorodzinnego;

* nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne;

* przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w których wyniku powstał lokal mieszkalny.

2. Warunkiem jest również to, aby powyższe przedsięwzięcie było realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 roku.

3. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nie może przekraczać - odpowiednio - 75 mkw. lub 100 mkw.

Uwaga! Ten limit może zostać zwiększony do 85 mkw. lub 110 mkw., gdy w dniu wydania pozwolenia na budowę dana osoba wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających konkretne warunki, wskazane w artykule 7 ustęp 2 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

4. Te warunki to nic innego, jak te umożliwiające odliczenie ulgi prorodzinnej, czyli:

* małoletnie dziecko lub w każdym wieku, na które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje się zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;

* dziecko do ukończenia 25. roku życia - uczące się m.in. w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych.
METRYKA MA ZNACZENIE

Dodatkowe warunki umożliwiające odliczenie części podatku VAT za zakupione materiały budowlane to:

* wiek;

* nieposiadanie własnej nieruchomości.

Osoba fizyczna, która będzie chciała skorzystać z tego zwrotu, nie może ukończyć 36 lat - do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Ponadto do dnia złożenia wniosku o zwrot nie może być:

* właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego;

* osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny;

* właścicielem lub współwłaścicielem budynku - jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, o którym mowa w artykule 20 ustęp 3 punkt 1 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (budowany dom jednorodzinny; rozbudowywany lub nadbudowywany na cele mieszkaniowe budynek/jego część albo budynek/pomieszczenie niemieszkalne lub jego część przebudowywane lub przystosowywane na cele mieszkaniowe).

Wszystkie wymagane warunki trzeba spełnić jednocześnie!

NIE ODLICZYSZ WYDATKÓW NA REMONT

Wprowadzone od tego roku zmiany dotyczą również likwidacji zwrotu VAT za materiały budowlane użyte do remontu mieszkania czy domu.

Uwaga! Tylko wydatki na materiały budowlane użyte do remontu mieszkania lub domu poniesione do końca 2013 roku uprawniają jeszcze do częściowego zwrotu podatku VAT zawartego w ich cenie.

NIE ZMIENIAJĄ SIĘ KWOTY ZWROTU

W 2014 roku - tak jak dotychczas - przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę kwota zwrotu VAT za materiały budowlane dla stawki 23 proc. VAT jest równa 65,22 proc. kwoty tego podatku wynikającej z faktur. Jest tu jednak ustalona górna granica!

Zapamiętaj! Kwota zwrotu nie może być wyższa niż 12,195 proc. tej stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych (ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu). Kwota zwrotu dotyczy sumy wszystkich wydatków udokumentowanych fakturami VAT i podlega zaokrągleniu do pełnych złotych.

MOŻNA JESZCZE COŚ ZYSKAĆ

Osoby fizyczne, które zakupiły materiały budowlane (o których mowa w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym) do końca ubiegłego roku mogą jednak jeszcze odzyskać część pieniędzy. Nadal - nawet teraz, po 31 grudnia 2013 roku - mają prawo ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych zasadach. Już teraz muszą jednak ściśle pilnować terminów. Jest to bardzo ważne, bo dotychczas nie było określonego terminu końcowego, do którego należy złożyć wniosek, aby odzyskać zwrot części podatku VAT. Teraz jest już ustalony. Zależy od tego, kiedy zostały zakupione materiały, za które chcemy się ubiegać o zwrot części VAT. I tak osoby, które kupiły materiały:

* od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2005 r. - wniosek składają nie później niż do 31 grudnia 2014 roku;

* od 1 stycznia 2006 roku do 31 grudnia 2007 roku - nie później niż do 31 grudnia 2015 roku;

* od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2009 roku - wniosek składają nie później niż do 31 grudnia 2016 roku;

* od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2011 roku - wniosek składają nie później niż do 31 grudnia 2017 roku;

* od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2013 roku - wniosek składają nie później niż do 31 grudnia 2018 roku.

Czasu jest więc jeszcze dużo, ale trzeba uważać, aby nie przegapić terminu. W przypadku gdy taki wniosek złożymy po raz pierwszy po 31 grudnia 2013 roku, limity kwoty zwrotu obliczone zostaną zgodnie z zasadami obowiązującymi w zeszłym roku. Dotyczyć będą okresów liczonych od dnia złożenia tego wniosku do 31 grudnia 2018 roku. Warunkiem pozostaje nadal udokumentowanie wydatków fakturą VAT wystawioną dla osoby fizycznej. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2014 roku będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady.

TAKIE BYŁY ZASADY

Do końca zeszłego roku każda osoba fizyczna mogła wystąpić o zwrot niektórych wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych:

* na które po 1 maja 2004 roku (czyli od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej) podatek VAT wzrósł z 7 procent, do 22 czy też 23 procent;

* wykorzystywanych do budowy lub remontu domu, odnowienia mieszkania czy też na rozbudowę albo adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne.

Przykład nr 1: w 2007 roku pan Jan kupił farby i tapety. Wykorzystał je do remontu mieszkania, do którego ma tytuł prawny. Zakupy ma udokumentowane fakturami VAT. Za farby nie przysługuje mu jednak zwrot, bo po 1 maja 2004 roku do 2007 roku, czyli do momentu dokonania zakupów, stawka podatku VAT na farby nie uległa zmianie. Za tapety może odzyskać jego część, bo na nie stawka wzrosła w tym czasie z 7 procent do 22.

Przykład nr 2: pani Krystyna prowadzi działalność gospodarczą i w 2013 roku wyremontowała sklep. Nie będzie jednak mogła odzyskać część VAT za kupione materiały budowlane, bo po pierwsze, takie uprawienie przysługuje tylko osobom fizycznym, a po drugie, materiały trzeba było wykorzystać na cele mieszkaniowe.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W PIGUŁCE

Od 1 stycznia 2014 roku zwrot części VAT obejmuje tylko wydatki na materiały budowlane poniesione na budowę domu lub mieszkania - od dnia wydania pozwolenia na budowę. Nowe zasady formalnie nie pozwalają uzyskać zwrotu VAT osobom, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 2014 rokiem, a wydatki poniosą już w 2014 roku i w latach następnych. Wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane teraz można złożyć tylko raz.

Wniosek na starych zasadach mogą złożyć osoby, które dokonały zakupu potwierdzonego fakturą do końca 2013 roku. Zachowane zostały prawa nabyte. Już teraz trzeba jednak ściśle pilnować terminów.

I stare, i nowe zasady dotyczą tylko osób fizycznych - czyli przysłowiowego Kowalskiego. Nie zmieniły się też wymogi co do zawartości samego wniosku. Nadal trzeba do niego dołączać kopie faktur VAT (obecnie również pozwolenia na budowę). Termin zwrotu VAT też nie uległ zmianie. Urząd skarbowy nadal ma cztery miesiące na wydanie decyzji i 25 dni, licząc od dnia jej doręczenia, na przekazanie pieniędzy z tytułu tego zwrotu.

Lista materiałów budowlanych, których dotyczy zwrot VAT pozostała niezmieniona. Wykaz znajdziemy w załączniku do obwieszczenia ministra transportu i budownictwa dostępnego w urzędach skarbowych i na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl (trzeba wejść w okienko VAT, następnie w link "Zwrot wydatków na budownictwo mieszkaniowe").

Podstawa prawna: * ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych z 27 września 2013 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 1304) * ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.)

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska