Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Uniwersytet straci swój status?

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Magdalena Marchewka (IV), Anna Wawruch (II) i Martyna Plota (II) mają nadzieję, że także dla nich będzie to wyjątkowo dobry rok
Magdalena Marchewka (IV), Anna Wawruch (II) i Martyna Plota (II) mają nadzieję, że także dla nich będzie to wyjątkowo dobry rok Mariusz Kapała
Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczynają kolejny rok akademicki. Będzie ich ponad 16 tys. W czwartek uroczysta inauguracja. Ale i żacy, i pracownicy muszą się liczyć ze zmianami, które zostaną wprowadzone.

Jeszcze kilka lat temu, w związku z podniesieniem wymagań, jakie postawiono przed uniwersytetami, mówiono: Uniwersytet Zielonogórski spadnie do rangi akademii. W najlepszym wypadku stanie się tzw. uniwersytetem przymiotnikowym np. techniczno-pedagogicznym. By zachować status, należało wykazać się m.in. 10 uprawnieniami do nadawania stopnia naukowego doktora w określonych dziedzinach.

- My dziś mamy tych uprawnień 13, w tym roku uzyskaliśmy je z literaturoznawstwa oraz biologii - zauważa prof. Czesław Osękowski. - To oznacza, że brakuje nam tylko jednego uprawienia. Zdobywając je z ochrony środowiska, spełnimy wszelkie wymagania. A mamy na to aż pięć lat. Nie ma więc zagrożenia, że uniwersytet straci swój status. Oprócz tego UZ posiada trzy uprawnienia do habilitowania.

Zmieniła się też w ostatnich latach proporcja studentów, kształcących się dziennie i zaocznie. Nowy rok akademicki rozpocznie 16,3 tys. żaków, w tym 10,4 tys. na studiach stacjonarnych. - Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku - podkreśla rektor. I dodaje, że problem niżu demograficznego towarzyszył będzie uczelniom przez następne lata. Według danych Instytutu Socratesa w 2020 roku w woj. lubuskim będzie o 35,7 procent maturzystów mniej niż obecnie. Z tego powodu uczelnie będą musiały myśleć o ograniczeniu zatrudnienia, łączeniu się czy tworzeniu związków.

- Niektóre kierunki będą wygaszane - podkreśla prof. Osękowski. - Jakie? Może filozofia, niektóre kierunki pedagogiczne, może historia, na którą w tym roku zgłosiło się tylko 24 kandydatów. A fizyka? Astronomia? To prestiżowe kierunki, ważne dla biznesu, gospodarki.

Obecnie na uczelni można studiować na 42 kierunkach. Odwróciła się tendencja, że to na humanistyczne cieszyły się największą popularnością. Dziś młodzież stawia na kierunki techniczne i przyrodnicze. Tylko na budownictwo na pierwszy rok studiów przyjęto 240 osób. W rozpoczynającym się roku akademickim rektor Osękowski przekaże władzę nowemu gospodarzowi uczelni. Kto nim zostanie, dowiemy się w marcu 2012.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska