MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej

Katrzyna Borek
fot. Barrtłomiej Kudowicz
fot. Barrtłomiej Kudowicz
Od 1 stycznia budynki muszą mieć swój paszport określający, ile energii zużywają. Dziś tłumaczymy, kiedy i jak należy się starać o ten dokument.

KIEDY ŚWIADECTWO

 

1. Konieczność uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej (zwanego paszportem) dotyczy każdego budynku, który jest: 

- oddawany do użytku 

- na sprzedaż

- na wynajem 

-  po przebudowie lub remoncie, w wyniku których uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

2. Zasady te nie dotyczą budynków: podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami; używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej; przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata; niemieszkalnych służących gospodarce rolnej; przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/(m2·rok); mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku; wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw.

3. Dla lokali niemieszkalnych (użytkowych, garaży, itp.) nie ma potrzeby sporządzania świadectw. W przypadku, gdy pomieszczenia te nie są ogrzewane i wentylowane mechanicznie.

OPIS ENERGETYCZNY

 

Charakterystyka energetyczna jest to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji.

Dla projektów budynków mieszkalnych, jednorodzinnych nie ma obowiązku określania charakterystyki energetycznej.

CZYM JEST PASZPORT

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który zawiera podstawowe wskaźniki dotyczące ochrony cieplnej, zużycia energii oraz ocenę poziomu jakości energetycznej zrealizowanego budynku. Obowiązek dołączania od 1 stycznia 2009r. tego dokumentu do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku oznacza, że po zakończeniu budowy należy zlecić uprawnionej do tego osobie wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

- Dokument ten ma określać wielkość energii wyrażonej w kWh na metr kwadratowy budynku lub lokalu, jaka będzie niezbędna do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem nieruchomości przez okres roku - tłumaczy arch. Monika Lisowska Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej, ARCHON+ Biuro Projektów.

KTO GO WYSTAWIA

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba:

- która posiada uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej,

-odbyła specjalistyczne szkolenie zakończone egzaminem

KIEDY ROBIĆ

 

Czy jest możliwość dołączenia do projektu domu świadectwa charakterystyki energetycznej? Nie. Jest ono sporządzane dla budynku już wykonanego, ponieważ musi przedstawiać stan istniejący. Osoba certyfikująca ma obowiązek uwzględnienia w nim wszystkich rozwiązań budowlanych i instalacyjnych dotyczących zużycia energii zastosowanych w zrealizowanym budynku.

TERMINY

 

Inwestor musi pozyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i dołączyć je do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wraz z innymi wymaganymi dokumentami.

Świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku - w przypadku wielorodzinnego lub z częściami stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową - sporządza się przed ich wydaniem właścicielom.

Świadectwo jest ważne 10 lat. Pod warunkiem, że w tym czasie nie były prowadzone w budynku roboty budowlane, które zmieniłyby jego charakterystykę energetyczną. Jeśli tak się stanie, trzeba sporządzić nowy paszport.

KOSZTY

 

Ceny świadectw charakterystyki energetycznej są trudne do oszacowania. Ostateczny koszt ich będzie zależał bowiem od takich czynników, jak: wielkość budynku, jego przeznaczenie, stopień skomplikowania budynku, kompletność istniejącej dokumentacji technicznej dotyczącej budynku, a także liczby osób chętnych do sporządzania świadectw i konkurencji między nimi.

Szacuje się, że koszt wykonania świadectwa dla domu jednorodzinnego to około 1000 zł.

MIESZKANIA W SPÓŁDZIELNI

 

Kto musi sporządzić świadectwo dla spółdzielczego bloku, w którym są mieszkania lokatorskie, własnościowe i odrębnej własności? Mają one przecież wspólną instalację grzewczą. W takich przypadkach sporządza się je wyłącznie dla budynku.

BEZ KARY

 

Gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega sprzedaży lub wynajmowi, zainteresowani tą transakcją powinni móc zobaczyć takie świadectwo. Nie ma jednak żadnej kary, jeśli nie zostanie im pokazane. Prawo budowlane nie uzależnia podpisania umowy najmu lub sprzedaży lokalu lub budynku mieszkalnego od przedstawienia świadectwa charakterystyki energetycznej

Nabywca ma prawo żądać świadectwa również w przypadku kupna mieszkania od gminy. To ona ma obowiązek jego uzyskania. Prawo nie nakłada jednak kar na zbywcę, który tego nie zrobi.

Brak świadectwa nie uniemożliwia dokonania transakcji i nie stanowi formalnej przeszkody w jej zawarciu.

GDZIE SZUKAĆ SPECJALISTY

 

Wśród osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej.

Najczęściej należą one do izb samorządu zawodowego i do stowarzyszeń naukowo-technicznych.

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska