Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depilacja laserem

Marta Cal
- Każdy zabieg depilacji wykonujemy w cyklu - minimum cztery razy w odstępach co 6-8 tygodni - mówi specjalista Beata Małecka z salonu New Look w Zielonej Górze. - Jednorazowe spotkanie może trwać od 15 minut do 3 godzin, w zależności od wielkości depilowanej powierzchni. Jeden zabieg kosztuje od 250 zł do kilkuset, zależnie od obszaru do depilacji.
- Każdy zabieg depilacji wykonujemy w cyklu - minimum cztery razy w odstępach co 6-8 tygodni - mówi specjalista Beata Małecka z salonu New Look w Zielonej Górze. - Jednorazowe spotkanie może trwać od 15 minut do 3 godzin, w zależności od wielkości depilowanej powierzchni. Jeden zabieg kosztuje od 250 zł do kilkuset, zależnie od obszaru do depilacji. fot. Marek Marcinkowski
Zbędne owłosienie jest dla wielu kobiet ogromnym problemem. Bywa przyczyną kompleksów, ma wpływ na samoocenę i kontakty towarzyskie.

Damski wąsik i owłosienie na nogach są trudne do przyjęcia, stąd od lat specjaliści szukają sposobów na pozbycie się tych mankamentów urody.

Dziś piszemy o depilacji laserem, która jak na razie jest najskuteczniejszą metodą na zbędne włosy. Zadaliśmy kilka pytań na ten temat Beacie Małeckiej z salonu New Look w Zielonej Górze. Co radzi specjalista?

Przed zabiegiem

Klient pytany jest o swoje oczekiwania, schorzenia i dolegliwości, brane leki. Potem musi zastosować się do zalecanych przeciwwskazań (przestaje używać zakazanych kosmetyków, rezygnuje z opalania itd.).

Przed samą depilacją skóra powinna być umyta i niczym nie posmarowana, a dzień, dwa przed - ogolona jednorazową maszynką. Można posmarować miejsca przeznaczone do depilacji maścią znieczulającą (dostępną w aptece), szczególnie gdy są one wrażliwe, jak bikini czy pachy. Zabieg jest bolesny.

Po zabiegu

Do higieny miejsca świeżo wydepilowanego używamy delikatnych kosmetyków. Zapominamy więc o zwykłym, mydle, tonikach na bazie alkoholu czy dezodorantach (w przypadku depilacji pach). Nie ubieramy obcisłej odzieży. Gojąca się skóra musi oddychać.

Jeżeli już wychodzimy na słońce, zawsze stosujmy kremy z wysokim filtrem (60-100) i w miarę upływu czasu stopniowo schodźmy do mniejszych (tak co kilka dni do filtru nr 15).

Co musisz wiedzieć o depilacji laserem

1 Dla kogo depilacja laserem jest odpowiednia?- Dosłownie dla wszystkich, którzy nie "łapią się" w rubryce "przeciwwskazania", czyli dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku, o różnym kolorze i natężeniu owłosienia.

2 Czy w kwietniu nie jest już zbyt późno?- Kiedyś uważano, że laserem można depilować jedynie w jesienią i zimą. Jednak jeśli ograniczymy przebywanie na słońcu, w solarium i będziemy surowo przestrzegać zaleceń przed, w trakcie i po cyklu zabiegów depilacji laserem, nic złego nam się nie stanie. Bez względu na to, czy będzie to jesienią, zimą, czy wiosną. Zabiegi wiosną i latem są odradzane lub ograniczane, bo wtedy częściej wystawiamy ciało na działanie słońca.

3 Na czym polega zabieg?- Najpierw dzielimy przeznaczoną do depilacji część ciała na malutkie kwadraciki wielkości końcówek lasera - rysujemy je na depilowanej partii skóry. Następnie będziemy je po kolei naświetlać. Mamy trzy rodzaje laserów o różnych zakończeniach (używa się ich w zależności od koloru włosów). Laser wygląda jak pistolet, przykładamy jego końcówkę do skóry i "strzelamy" światłem w zaznaczoną część. Czujemy jakby kłuły nas szpileczki lub lekkie poparzenie. Wiązka silnego światła/energii, uwalniana jest przez laser do cebulki włosa, zostaje zaabsorbowana przez melaninę (barwnik), następnie niszczy mieszek włosowy i całą jego strukturę oraz blokuje jego odbudowę. Zabieg nie uszkadza otaczającej tkanki. Podczas depilacji nakładamy specjalne okulary, bo błysk lasera jest zbyt mocny dla naszego oka.

4 Depilacja wymaga kilku spotkań, dlaczego?

- Wymaga powtórzeń w rytmie wchodzenia włosów w ich aktywne fazy cyklu, bo laser działa tylko na jedną spośród trzech faz rozwoju włosa - na fazę wzrostu.

Trzeba zatem najzwyczajniej "przeczesać" teren depilowanego ciała, aby wyeliminować wszystkie włosy. To wymaga czasu, stąd umawiamy się cztery, lub siedem tygodni. Ilość spotkań zależy indywidualnie od każdego klienta i obszaru, jaki przeznaczył do depilacji.

5 Czy to jest bezpieczne dla naszego zdrowia?- Tak. Lasery dermatologiczne są bardzo precyzyjne, ale należy zawsze pamiętać, że liczy się współpraca pacjenta. Jeżeli klient zaraz po depilacji wybierze się na plażę, nikt nie odpowie za jego poparzenia i nie będzie to też wina lasera. Poza tym depilację przeprowadza wykwalifikowany personel. To zbyt delikatne i kosztowne zabiegi, by pozwolić sobie na jakieś niedociągnięcia.

6 Czy raz usunięty laserem włos nigdy nie odrośnie? - Depilacja laserem jest permanentna. Producent zapewnia 92-98 proc. skuteczności, ale powtarzam i uczulam - bez współpracy klientów, nie zdziałamy zbyt wiele.

7 Czy kolor włosa ma znaczenie?- Tak. Najłatwiej i najszybciej usuwa się włosy ciemne, bo mają dużą zawartość melaniny (barwnika), a to ułatwia działanie wiązki światła laserowego. Natomiast włosom jasnym i delikatnym musimy poświęcić nieco więcej czasu, większej ilości zabiegów.

8 Kto decyduje się na depilację laserem?- Większość to kobiety. Ten zabieg działa jak wizyta u psychologa. Są ludzie, którzy mają potężne problemy z powodu niechcianego owłosienia.

Przeciwwskazania

Ciąża. Świeża opalenizna - przed zabiegiem to surowo zabronione! Skóra świeżo opalona jest skórą poparzoną, a na takiej laser nie ma czego szukać.

Dlatego przed zabiegiem rezygnujemy z naturalnego opalania - przez miesiąc, solarium - pięć tygodni, samoopalacz - dwa tygodnie). Kosmetyki z retinolem i kwasami owocowymi, czyli wszelkie maseczki, peelingi, zabiegi kosmetyczne na bazie kwasów owocowych - należy przestać używać na trzy tygodnie przed zabiegiem.

Leki światłouczulające, zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek) - należy przestać używać na trzy tygodnie przed zabiegiem. Depilacja woskiem, kremem, depilatorem bądź pęsetą (wszędzie tam, gdzie włos był wyrwany z cebulką) - przestać stosować na miesiąc przed zabiegiem.

Skłonność do przebarwień. Bielactwo, łuszczyca. Peeling - przestać stosować na tydzień przed zabiegiem. Siwe włosy - takich raczej się nie usuwa, bo są martwe, nie zawierają już barwnika, więc byłyby trudnym materiałem do pracy z laserem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska