Nasza Loteria

Dlaczego warto wybudować energooszczędny dom szkieletowy? Obejrzyj pierwszy odcinek cyklu "Od projektu do efektu"

Partnerem cyklu jest MAJ-HAUS Centrum Budownictwa Pasywnego
Wideo
od 16 lat
Zamieszkać pod własnym dachem, bez wścibskiego sąsiada za ścianą albo parkingu pod oknem. Zieleń, dom i my. O własnym domu marzy coraz więcej osób. Gdy przymiarka do finansowej strony przedsięwzięcia już za nami – pojawia się pytanie – jaki dom wybrać, aby był wygodny, funkcjonalny, trwały, ekologiczny, a przede wszystkim ekonomiczny w budowie, jak i w eksploatacji.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka cyklu "Od projektu do efektu", w którym wraz z firmą MAJ-HAUS opowiemy o możliwościach i sposobach realizacji budowy domów energooszczędnych. W tym odcinku opowiemy o materiałach, z których powstają domy energooszczędne oraz dlaczego konstrukcja domów, które budowane są przez firmę MAJ-HAUS jest inna niż wszystkie?

Dlaczego budować z firmą MAJ-HAUS?

Firma zajmuje się wyłącznie klientami indywidualnymi, poświęcając im całą swoją wiedzę, czas i doświadczenie tak, aby zrealizować dom zgodnie z potrzebami każdej rodziny. Dom z zewnątrz pod klucz powstaje zaledwie w 4 tygodnie. Z pracami wykończeniowymi licząc, w nowym lokum można zamieszkać już w 3 miesiące od chwili rozpoczęcia inwestycji.

Drewno się sprawdza

W naszym kraju ponad 80 procent budynków powstaje w tradycyjnej technologii, a drewniane domy stanowią ok. 15 proc. rynku nieruchomości. W wielu rozwiniętych gospodarczo państwach, gdzie warunki klimatyczne są ostrzejsze niż w Polsce, jak np. w USA, Norwegii, Szwajcarii i Japonii proporcje są raczej odwrotne. Tam za najlepsze, a zarazem najbezpieczniejsze rozwiązanie uznawana jest technologia domów energooszczędnych w systemie szkieletowym. Takie konstrukcje spełniają wszystkie wyśrubowane normy, charakteryzują się szybkim tempem budowy, są ekologiczne, energooszczędne, ekonomiczne, nie wspominając już o aspektach zdrowotnych i trwałości. Skoro o trwałości mowa, to najlepszym przykładem jak długo mogą istnieć drewniane konstrukcje stawiane nawet bez użycia gwoździ jest niezwykły zabytkowy kościół Wang w Karpaczu. Ten drewniany obiekt pochodzący z XII wieku, w srogim górskim klimacie, przetrwał niejedną nawałnicę i śnieżną zimę, bo podstawą było zastosowanie najwyższej jakości drewna oraz roboty ciesielskiej. Dzięki temu domy drewniane nawet przy ekstremalnych warunkach pogodowych potrafią być wielopokoleniowe.

Dom „szyty” na miarę

Robert Majos, właściciel Maj Haus mówi, że najlepszą rekomendacją drewnianych domów, które oferują, jest to, że mieszka w nich cała kadra firmy – najdłużej, bo od 26 lat konstruktor, architekt - 15 lat, poza tym dwóch kierowników, konstruktorka i oczywiście sami właściciele firmy.

Atutem firmy Maj Haus Centrum Budownictwa Pasywnego jest projektowanie domu pod potrzeby konkretnego klienta, a nie oferowanie gotowych konstrukcji z katalogu. Firma zajmuje się tworzeniem z każdym klientem indywidualnie wymarzonego układu domu, wizualizacji 3D i załatwieniem dla niego pozwolenia na budowę już za 50 proc. ceny.

- Domy szkieletowe stawiane są zazwyczaj z drewna o przekroju 3, 8 x 14. System, który stosujemy to system ciężkiego szkieletu, wyróżniający się większą ilością drewna KVH o większym przekroju niż jest to powszechnie stosowane na rynku. Wymiary drewna w naszych domach szkieletowych to 60×160. Drewna jest też dwukrotnie więcej w samej konstrukcji budynku. Materiał najwyższej jakości, certyfikowany sprowadzany zza granicy, jest on specjalistycznie obrabiany, dzięki czemu nie musi być impregnowany. Jest niepalny, nie wchłania wilgoci. Drewno KVH jest czterostronnie strugane, łączone na mikrowczepy. Wszystkie te atuty wpływają na wytrzymałość konstrukcji budynku – wyjaśnia Jessica Żak, certyfikowany mistrz budownictwa pasywnego, architekt i konstruktor w firmie Maj Haus.

- Dzięki tej jakości drewna domy są trwałe i wielopokoleniowe. Mamy mnóstwo przykładów potwierdzających wytrzymałość naszych domów na huragany czy wichury. Murowane ściany do pewnego momentu na pewno są trwałe, ale nie przy potężnych nagłych uderzeniach wiatrów czy wichur, po których powstają pęknięcia, ponieważ mur jest sztywny i po następnym uderzeniu składa się jak klocki Lego. Drewno zachowuje się zupełnie inaczej jest elastyczne. Mieliśmy porównanie, gdy kilka lat temu przez nasz region przechodził huragan. Dwa domy stały obok siebie. Jeden z cegieł, drugi z drewna. W murowanym zniszczenia były duże, popękały ściany, zerwało dach. W drewnianym siła wiatru podniosła tylko do góry dachówki, bo drewno jest elastyczne. Podobnie zresztą buduje się mosty - to już nie sztywne konstrukcje ciasno spawane, ale elementy osadzone na linach, aby pracowały, bo nie da się przewidzieć jaka będzie siła wiatru, który uderzy w dany element konstrukcji – wyjaśnia Robert Majos.

W Maj Haus ważna jest zasada, by klient widział materiał, wiedział z czego i jak powstaje jego dom. Wszystko jest zszywane, składane i łączone na placu budowy z zaciosami ciesielskimi z czego tworzy się stabilny moduł. Podstawą dobrej konstrukcji dachów czy budynków jest dobrze wykonana sztuka ciesielska. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Klient ma możliwość nie tylko w trakcie budowy, a nawet wtedy, gdy budynek na zewnątrz jest już gotowy pod klucz, zmodyfikować układ pomieszczeń, hydraulikę, elektrykę itp. Przy domach np.; tradycyjnych czy modułowych, montowanych z gotowych elementów możliwości te są ograniczone.

Dlaczego drewniany dom może być tańszy w budowie i utrzymaniu

Gdyby porównywać koszty budowy domów w technologii tradycyjnej i konstrukcji drewnianej, energooszczędnej, to przy założeniu, że wybieramy materiały najwyższej jakości - cena byłaby porównywalna. Ale to przecież nie są jedyne koszty, które ponosi inwestor. Dom drewniany pod klucz powstaje w 3 miesiące, natomiast - tradycyjny około 12 miesięcy. Różnica 9 miesięcy przy zatrudnieniu 4 pracowników za kwotę np. 4 tys. zł miesięcznie plus jakieś premie, co daje skromnie licząc 120 -150 tys. zł różnicy. Do tego trzeba dodać kolejne koszty typu logistyka, transport, kierownik budowy itp. Tak więc drewniane konstrukcje wygrywają tempem realizacji, pozwalającym ograniczyć koszty inwestycji.

Moda na domy pasywne nie jest już modą, a koniecznością. Unia Europejska od lat bowiem narzuca coraz bardziej surowe normy np. ze współczynnika ściany, który był kiedyś U-0,28 mamy już U-0,20, gdzie tak naprawdę niewiele budynków mieści się w tych normach. I nie chodzi tu o współczynnik ogólny po dodaniu rekuperacji pompy itp., Maj-Haus bazuje głównie na niskim współczynniku samej ściany bez dodatkowych urządzeń, który wynosi w ich realizacjach domu na poziomie U-0,13-0,15, co kwalifikuje się już do domu pasywnego.

Przy lawinowo rosnących kosztach energii budynki, które można ogrzać minimalnym kosztem, czyli wysoko energooszczędne, to przyszłość. Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii w budownictwie. Innowacyjność tego rozwiązania skupia się przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań.

Jeśli chcemy poznać ofertę Maj Haus wystarczy umówić się na niezobowiązujące spotkanie w siedzibie firmy w Rzepinie, gdzie zostaną przedstawione różne bryły o różnych parametrach budynków, zaczynając od domów z dachem płaskim czy wielospadowym. Każdy klient ma okazję zobaczyć jedyny w Polsce budynek pasywno-hybrydowy. Zainteresowany budową pozna technologię, różne rozwiązania i ofertę cenową wybranego domu.

Cena jest istotnym elementem – domy drewniane to też dobra inwestycja, bowiem można odsprzedać z niezłym zyskiem. Te, które powstały ok. 5 lat temu za kwotę 300 tys. zł, dziś znajdują nabywców za 600-700 tys zł. W firmie Maj Haus można zrealizować swoje marzenia, nie martwiąc się o przyszłość.

Maj Haus ma swoją siedzibę w Rzepinie, przy ul. Bolesława Prusa 20, tel. 733 588 888,
Więcej na www.centrumbudownictwapasywnego.eu oraz www.domy-majhaus.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska